Eliberarea din închisoare a lui Paris Hilton, contestată de parchetul din Los Angeles

Eliberarea din închisoare a lui Paris Hilton, contestată de parchetul din Los Angeles
Paris Hilton a fost eliberată, joi, din închisoare, din motive de sănătate, după doar trei zile de detenție, și urma să-și execute restul sentinței la domiciliu, dar parchetul din Los Angeles a contestat eliberarea și a convocat-o din nou, vineri, pe moștenitoare, transmite AFP.
Publicat: 15/02/2012, 09:43
Actualizat: 26/07/2012, 08:17

Paris Hilton a fost eliberată, joi, din închisoare, din motive de sănătate, după doar trei zile de detenție, și urma să-și execute restul sentinței la domiciliu, dar parchetul din Los Angeles a contestat eliberarea și a convocat-o din nou, vineri, pe moștenitoare, transmite AFP.

La capătul unei zile bogate în lovituri de teatru, judecătorul Michael Sauer, care pe 4 mai a condamnat-o pe starletă la 45 de zile de închisoare, i-a convocat pe Hilton, și câțiva reprezentanți ai procurorului și ai șerifului care s-au ocupat de caz, vineri, la ora 16.00 GMT.

Starleta în vârstă de 26 de ani a fost condamnată la 45 de zile de închisoare pentru că a încălcat restricțiile eliberării condiționate și s-a urcat la volan deși avea permisul suspendat pentru conducere în stare de ebrietate. Autoritățile au specificat în urmă cu câteva săptămâni că pedeapsa va fi redusă de la 45 la 23 de zile dacă Hilton se poartă bine. Pentru că a acceptat să fie consemnată la domiciliu, Paris nu mai poate beneficia de această reducere de pedeapsă.

Convocarea satisface o cerere a procurorului Rocky Delgadillo, care vrea ca Paris Hilton să efectueze toate zilele de detenție și care a fost de părere că decizia unilaterală de a o elibera pe starletă luată de biroul șerifului ar putea constitui "un ultragiu la adresa Curții". "Dacă forțele de ordine vor să fie respectate de cei pe care suntem însărcinați să-i protejăm, nu putem tolera un sistem carceral cu două viteze, în care persoanele bogate și puternice au parte de tratament special", a spus Delgadillo.

Înainte de a fi trimisă acasă, lui Paris Hilton i-a fost pus un dispozitiv electronic în jurul încheieturii. Steve Whitmore, purtător de cuvânt din partea biroului șerifului din Los Angeles, a indicat că autoritățile au luat această decizie după ce au fost consultați medicii închisorii, fără a da, însă, detalii despre problemele medicale ale lui Hilton. (Mediafax)

Urmărește Gândul.ro pe Google News și Google Showcase
Emisiunea de la care Rona Hartner credea că i s-a declanșat boala: 'Acolo am slăbit...
FOTO. Și-a filmat și pozat iubita în ipostaze intime! A primit interzis la națională
Vedete care împlinesc 60 de ani, dar nu-și arată vârsta GALERIE FOTO
Tânără de 28 de ani moartă după ce și-a mărit buzele: L-am implorat pe doctor...
"Şi-au ales locul, nu s-au dus la întâmplare". Două fete de 15 ani au murit...
Un oficial al FRF-ului sare în apărarea lui George Pușcaș după evoluția solidă din partida...
Renault își ia adio de la DUSTER! Ce se întâmplă cu SUV-ul de la Mioveni?
România este pe penultimul loc în Uniunea Europeană la testele PISA 2022. Aproximativ jumătate dintre...
Aceasta e cea mai mare pensie din România! De cealaltă parte, peste 1 milion de...
Cristina Spătar, dată afară din casă chiar de Moș Nicolae, cu tot cu cei doi...
Salariile bugetarilor ar putea creşte în 2024 cu 5%. Profesorii ar putea beneficia de o...
Delia, gafă colosală! S-a aplecat, fusta s-a ridicat şi s-a văzut tot, în ziua mare
Cele mai CIUDATE obiceiuri ale lui Napoleon! Ce FEMEI îi plăceau cel mai mult?
Marea actriță a murit! Durere imensă: Cea mai frumoasă femeie din lume!
Loredana Groza , de la patru chifle pe zi la milioane de euro
Ștefan Bănică, moment emoționant pe scenă, alături de fiica lui, Violeta Bănică. Adolescenta și-a acompaniat...
BANCUL ZILEI. Două femei se schimbă în vestiar la sala de fitness. Una dintre ele...