Prima pagină » Știri » Elicopterele Super Puma vor fi modificate în România. Decizia luată de Airbus

Elicopterele Super Puma vor fi modificate în România. Decizia luată de Airbus

Celebrele elicoptere Super Puma vor fi modificate în România. Decizia luată de Airbus

Potrivit directorului general AHRO, în octombrie-noiembrie 2017 vor fi aduse la fabrica din Ghimbav Brașov primele două elicoptere Super Puma care vor fi modernizate.

Producția elicopterului H215 în fabrica de la Ghimbav va fi amânată până în 2019, din cauza lipsei comenzilor, a declarat Serge Durand. Potrivit directorului AHRO, este nevoie de 16 comenzi pentru ca producția în România să poată demara. În prezent, există comenzi pentru elicopterul H215 din Germania, Chile și Spania. Producerea unui elicopter H215 va dura între 9 și 12 luni.

Airbus Helicopters România are între 18 și 28 de contracte în curs de desfășurare.

Printre statele cu care AHRO are licitații în curs de desfășurarea se numără și Statele Unite și China.

În aprilie, Airbus Helicopters și IAR au semnat un Acord General privind cooperarea exclusivă pentru producerea în România a elicopterului multirol H215M, un aparat de zbor greu, bimotor. Potrivit acordului, IAR va deveni contractor principal pentru orice posibilă comandă de elicoptere H215M pe care Ministerul român al Apărării o va face pentru a înlocui flota îmbătrânită.

„Acordul semnat de curând, cu sprijinul total al Ministerului Economiei, are scopul de a ne uni forțele pentru a asigura autonomie totală în livrarea și mentenanța elicopterelor. Este foarte important în materie de strategie”, a precizat Serge Durand.

Airbus Helicopters este prezent în România de peste 15 ani prin centrul de întreținere și reparații Airbus Helicopters România. Cifra de afaceri a societății este generată în proporție de 75% de contractele pentru export, în țări precum Marea Britanie, Franța, Finlanda și Emiratele Arabe Unite.

Noua fabrica Airbus Helicopters Industries din Ghimbav, cu suprafața de 10.000 de metri pătrați, a fost inaugurată în 2016 și va găzdui producția elicopterului H215 în România.

Airbus Helicopters România (AHRO) este un joint-venture-ul între compania franceză Airbus Helicopters și IAR Brașov.

IAR Brașov este o companie de stat din domeniul aeronauticii specializată în producerea și mentenanța elicopterelor. În 2016, compania a avut o cifră de afaceri de 34 de milioane de euro și 316 angajați. IAR Brașov oferă pentru Armata română și clienții internaționali servicii diversificate precum mentenanță, reparații, modernizarea elicopterelor militare și aprovizionarea cu piese de schimb.

Compania aeronautică Airbus oferă și servicii în domeniul spațial. În 2016 a generat venituri de 67 de miliarde de euro și a avut aproximativ 134.000 de angajați.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Sfântul Ioan Botezătorul, sărbătorit pe 7 ianuarie: viața Înaintemergătorului, cum L-a recunoscut pe Hristos și ce înseamnă această zi
Digi24
SUA iau în calcul confiscarea navei „Marinera”, parte din flota-fantomă a lui Putin. Rusia a trimis un submarin pentru escortă
Cancan.ro
Michael Schumacher a murit la 75 de ani. Vestea a fost confirmată de fiica lui
Prosport.ro
Dan Petrescu, vizibil afectat de tratament! Primele imagini din 2026 arată cât a slăbit antrenorul
Adevarul
„Consultă cu branula în mână pacienți mai sănătoși ca ei”. Reforma gărzilor medicale, un subiect exploziv
Mediafax
La mulți ani Ionuț și Ionela! Mesaje de Sfântul Ioan 2026 pentru prieteni, familie și colegi
Click
Rețeta delicioasă din Ardeal de care vă veți îndrăgosti de la prima înghițitură. Cum se pregătește papricașul de pui cu smântână
Digi24
Cum au întrerupt teroriștii alimentarea cu energie electrică a Berlinului. Cine este Vulkangruppe și cum ar putea influența el Moscova
Cancan.ro
Georgiana Lobonț s-a pozat în costum de baie și fanii ei au încremenit când au văzut cum arată: 'Iartă-mă că întreb. Ești vie?'
Ce se întâmplă doctore
Soția lui Gabi Enache atrage toate privirile: „Vin bărbați și se uită așa la mine, dar el acceptă situația”
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Mercedes-Benz mută producția unui model important din Germania în Ungaria
Descopera.ro
O planetă ciudată plutește prin galaxie! Ce se știe deocamdată?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Vânătorul către Scufiţa Roşie: - Pentru că îmi place de tine, o să-ți îndeplinesc trei dorințe!
Descopera.ro
Top 4 momente în care Inteligența Artificială a scăpat de sub control, de la chatboți controversați la experimente politice