Prima pagină » Știri » Emil Boc după anunțarea REZULTATELOR EXIT POLL la ALEGERILE LOCALE 2012: Așteptăm rezultatele finale cu optimism; în marja de eroare nu poți face aprecieri

Emil Boc după anunțarea REZULTATELOR EXIT POLL la ALEGERILE LOCALE 2012: Așteptăm rezultatele finale cu optimism; în marja de eroare nu poți face aprecieri

Emil Boc după anunțarea REZULTATELOR EXIT POLL la ALEGERILE LOCALE 2012: Așteptăm rezultatele finale cu optimism; în marja de eroare nu poți face aprecieri
Liderul PDL, Emil Boc, candidat la Primăria Cluj-Napoca, a declarat că PDL așteaptă cu optimism rezultatele finale oficiale ale scrutinului de duminică, spunând că atunci când ești în marja de eroare nu poți să faci aprecieri

Liderul PDL, Emil Boc, candidat la Primăria Cluj-Napoca, a declarat că PDL așteaptă cu optimism rezultatele finale oficiale ale scrutinului de duminică, spunând că atunci când ești în marja de eroare nu poți să faci aprecieri.

Președintele PDL, Emil Boc, candidat pentru Primăria municipiului Cluj-Napoca, a declarat, duminică seară, după aflarea rezultatelor exit-poll-urilor, că așteaptă rezultatele oficiale ale alegerilor, întrucât se află „în marja de eroare”, însă va respecta votul dat de clujeni.

Boc declara, duminică seară, corespondentului MEDIAFAX, că nu se va afla la ora 21.00 la sediul filialei și că preferă ca, împreună cu candidatul PDL la șefia Consiliului Județean Cluj, Alin Tișe, să se afle prin secțiile de votare.

„La ora 21.00 voi fi într-o secție de votare împreună cu Alin Tișe, să vedem cum decurge procesul de numărare a voturilor, apoi vom fi în alte secții. Vom ajunge și la sediu mai încolo”, spunea Boc.

Cu toate acestea, Boc a ajuns la sediul PDL Cluj la ora 21.10 însoțit de Alin Tișe și a spus că nu vrea să facă declarații până la aflarea rezultatelor oficiale ale scrutinului.

„Având în vedere datele sondajelor de opinie voi face declarații după rezultatele oficiale. Așteptăm să se facă o numărătoare corectă a voturilor date de clujeni și vom respecta votul pe care clujenii l-au dat astăzi. Așteptăm rezultatele finale. Cât timp ești în marja de eroare a sondajelor nu-ți permiți să faci niciun fel de aprecieri. Cel mai bun sondaj este consemnarea procesului verbal. Ce a ținut de noi am făcut tot ce ne-a stat în putință pentru a obține cel mai bun scor pentru PDL. Avem încredere și vom respecta voința clujenilor de la vot. Am fost în secțiile de votare, inclusiv la ora 21 eram într-o secție”, a afirmat Boc.

La sediul PDL Cluj se aflau la ora 21.00 liderul filialei, Daniel Buda, senatorul PDL Mihail Hărdău, deputatul Adrian Gurzău și fostul prefect Florin Stamatian.

Președintele PDL, Emil Boc, a pierdut cursa pentru Primăria Cluj-Napoca în fața lui Marius Nicoară, candidatul USL, care a primit 43,9% din opțiuni, potrivit exit-poll-ului IRES, difuzat de DigiTV.

Potrivit exit-poll-ului CURS, difuzat de Realitatea TV, Emil Boc (PDL) și Marius Nicoară (USL) au câte 41% din voturi pentru Primăria Cluj-Napoca.

Conform exit-poll-ului CCSB, difuzat de Antena 3, președintele PDL, Emil Boc, a pierdut alegerile pentru Primăria Cluj-Napoca, obținând 40,3%, în timp ce candidatul USL, Marius Nicoară a obținut 43,1%.

La alegerile locale din urmă cu patru ani, Emil Boc câștiga alegerile locale cu peste 75 % la sută, fiind urmat de candidatul de atunci al UDMR, Laszlo Attila, care obținuse sub 8 la sută.

La alegerile locale din 2004, în schimb, Emil Boc a fost votat de 33,1 la sută dintre clujeni, în primul tur al alegerilor locale, unde a fost surclasat de candidatul de atunci al PSD, Ioan Rus, care a primit 40,1 la sută din voturi, pentru ca apoi să câștige alegerile în turul al doilea, votat de 56,25 la sută din clujeni.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Legea care schimbă jocul. Cum poate fi DEMIS acum un președinte al României
Digi24
„Nu va exista niciun MiG”. Polonia refuză să mai transmită Ucrainei avioane de luptă. Motivele invocate de Varșovia
Cancan.ro
George Radu și-a PRESIMȚIT moartea. Ce le-a spus luptătorul RXF apropiaților, cu puțin timp înainte de tragedie
Prosport.ro
Ioana Țiriac, apariție exotică! Moștenitoarea imperiului Țiriac s-a afișat cu abdomenul la vedere într-un cadru spectaculos
Adevarul
SURSE Președintele Nicușor Dan este pregătit pentru orice compromis politic. Linia roșie rămâne un guvern cu AUR
Mediafax
Berea pe stadioane, aprobată de Parlament! Vot decisiv pentru modificarea Legii 4
Click
O furtună violentă a făcut prăpăd în București. Un bărbat a murit după ce un copac a căzut peste mașina pe care o conducea
Digi24
De ce s-au prăbușit așa de multe clădiri în timpul cutremurelor din Venezuela și cum a rezistat Chile unor seisme mult mai puternice
Cancan.ro
BREAKING | Rezultatele de la Evaluarea Națională 2026 au fost publicate
Ce se întâmplă doctore
Cu ce a ajuns să se ocupe fiica lui Liviu Vârciu în America? Carmina e total schimbată: „De ce să îmi fie rușine?”
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Vestea momentului: Roboții umanoizi au început să fie închiriați cu ziua! Cât costă și ce știu să facă
Descopera.ro
În care religie nu ai voie să mănânci cartofi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ea e femeia cu care ți-am zis că-ți fac lipeala!
Descopera.ro
Acuzații dure de la vârful Vaticanului pentru Uniunea Europeană