Prima pagină » Știri » Emil Boc, record personal la crosul de 6 kilometri, probă a Maratonului Internațional de la Cluj

Emil Boc, record personal la crosul de 6 kilometri, probă a Maratonului Internațional de la Cluj

Emil Boc, record personal la crosul de 6 kilometri, probă a Maratonului Internațional de la Cluj
Emil Boc a relaizat un record personal la un cross de 6 km

Emil Boc s-a echipat, duminică, cu tricou, șort și pantofi de sport, dar a avut și un cronometru pe mână pentru a-și calcula timpul și a luat startul de pe stadionul Cluj Arena la crosul de 6 kilometri, probă a Maratonului Internațional Arobs Cluj-Napoca, alături de mai mulți angajați ai primăriei clujene.

„Nu prea am avut timp să mă pregătesc pentru cros. Mi-am propus ca în fiecare an să parcurg cei 6 kilometri. Anul trecut am scos sub șase minute pe kilometru, iar acum m-am descurcat neașteptat de bine, am încheiat în 21 de minute, ceea ce înseamnă un timp de sub 4 minute pe kilometru. Este un timp peste așteptări, un record personal pentru mine. Cel mai important mesaj pentru clujeni este să participe la astfel de concursuri, pentru că este cea mai ieftină investiție în sănătate”, a spus Boc, la finalul cursei desfășurate pe străzille din zona stadionului.

În proba de semimaraton, de 21 kilometri, a alergat și un bărbat în vârstă de 81 de ani din Arad, Gheorghe Moșion, acesta fiind cel mai vârstnic concurent înscris în competiție.

„Eu alerg de mulți ani la concursuri de maraton și semimaraton, pentru că așa cred că îmi mențin sănătatea. Am început să alerg când aveam 52 de ani, ca să slăbesc și pentru că am avut o boală la plămâni, și de atunci nu m-am mai oprit. Mă simt acum, la 81 de ani, ca la 50 de ani. Mă antrenez acasă, la Arad, alergând câteva ore pe săptămână pe câmp, la muncile câmpului. Anul acesta am alergat deja la probe de la maratonul de la Hunedoara și Alba Iulia, iar la Cluj-Napoca am participat la toate edițiile. Anul trecut am alergat în 13 maratoane în țară, în acest an sper să alerg în mai multe”, a spus Moșion.

Acesta a trecut linia de finish, cu un timp, pentru prima oară, sub pragul de trei ore.

Proba de maraton, de 42 de kilometri, a fost câștigată de kenyanul Elisha Sawe, cu timpul de 2:27.26 ore, iar cea de semimaraton de un sportiv din Târgu Jiu, Bogdan Staicu, cu 1:08:16 ore.

Horațiu Morar, organizator al Maratonului Internațional din partea Runners Club Cluj-Napoca, a declarat că la ediția din 2014 s-a înregistrat un record de participare.

„Este un record de participare în acest an, peste 3.200 de alergători, din care cei mai mulți s-au înscris la semimaraton. Traseul am încercat să îl alegem cât mai frumos pentru sportivi pentru a le putea prezenta orașul, zona centrală, Parcul Mare și malul Someșului”, a spus Morar.

Alergătorii înscriși la Maratonul Internațional Arobs Cluj-Napoca au concurat la probele de maraton, semimaraton, maraton ștafetă, crosul de 6 kilometri, iar pentru copii a fost organizată o cursă de 2 kilometri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Pentru prima dată din 1972, oamenii văd din nou Pământul din drumul spre Lună. NASA a publicat imaginile din a treia zi a misiunii Artemis II
Digi24
Coiful de la Coțofenești, recuperat cu ajutorul lui „Indiana Jones al lumii artei”: „Nu o fac pentru bani, ci pentru povești”
Cancan.ro
Codruța Filip, DISTRUSĂ de durere după divorț. Cum a chinuit-o Valentin Sanfira în cei 4 ani de căsnicie
Prosport.ro
Mircea Lucescu a făcut infarct azi! A fost dus cu targa la ATI
Adevarul
„Indiana Jones al lumii artei”, omul-cheie în recuperarea Coifului de la Coțofenești: „Nu o fac pentru bani. Este o parte din sufletul României”
Mediafax
Florin Manole: „Mama mea a lucrat într-o croitorie toată viața. Salariul ei n-a crescut decât odată cu salariul minim”
Click
Valentin Sanfira, reacție după mărturiile dureroase ale fostei soții: „Nu tac pentru că nu am ce spune”
Digi24
„E o glumă”: Fostul reprezentant al armatei ungare afirmă că forțele armate ale țării sunt „la un pas de criză”
Cancan.ro
Meteorologii Accuweather anunță surprize de proporții în București și în celelalte orașe din România
Ce se întâmplă doctore
Cum arăta Oana Zăvoranu în anii 2000, înainte de operațiile estetice! Imagini rare cu bruneta când era complet naturală
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
IGPR anunță schimbări în 2026: categorii de permis ce vor fi interzise pe autostradă anul acesta
Descopera.ro
De ce câmpul magnetic al planetei Saturn este deformat?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ion îsi sună mama în noaptea nunții: – Mamăăă!
Descopera.ro
Criza petrolului a declanșat deja un val de jafuri în mai multe părți din Asia