Prima pagină » Știri » Fost șef al Poliției Locale, trimis în judecată pentru delapidare, fals intelectual și uz de fals

Fost șef al Poliției Locale, trimis în judecată pentru delapidare, fals intelectual și uz de fals

Fost șef al Poliției Locale, trimis în judecată pentru delapidare, fals intelectual și uz de fals
Fostul șef al Poliției Locale Vaslui din perioada 1996-2012 Laurențiu Turbatu a fost trimis în judecată de către procurori pentru delapidare, instigare la fals intelectual, fals intelectual și uz de fals, după ce ar fi prejudiciat instituția cu peste 200.000 de lei.

Fostul șef al Poliției Locale Vaslui din perioada 1996-2012 Laurențiu Turbatu a fost trimis în judecată de către procurori pentru delapidare, instigare la fals intelectual, fals intelectual și uz de fals, după ce ar fi prejudiciat instituția cu peste 200.000 de lei.

Potrivit rechizitoriului procurorilor Tribunalului Vaslui, Laurențiu Turbatu și-a obligat angajații, care foloseau mașinile instituției, să întocmească documente financiar-contabile false în vederea decontării contravalorii carburantului auto,transmite corespondentul MEDIAFAX.

Concret, fostul șef al Poliției Locale și-ar fi însușit suma de 210.955,18 lei, reprezentând contravaloarea a 53.802 litri benzină trecuți în plus în foile de parcurs față de consumul real de combustibil înregistrat la bordul mașinilor de poliție.

Perioada verificată de către procurori este 2005-2011, falsificarea documentelor făcându-se, potrivit anchetatorilor, cu complicitatea gestionarului instituției, Paul Tunaru. De altfel, și acesta a fost trimis în judecată de procurori pentru complicitate la delapidare, instigare la fals intelectual, fals intelectual și uz de fals.

În schimb, ceilalți 30 de angajați ai Poliției Locale Vaslui, anchetați în același dosar, au fost scoși de sub urmărire penală, aceștia fiind sancționați cu amendă administrativă cuprinsă între 400 și 600 de lei de fiecare salariat în parte.

De asemenea, procurorii au pus sub sechestru asiguratoriu bunurile imobile ale fostului director Laurențiu Turbatu în vederea recuperării prejudiciului cauzat în cazul în care instanța îl găsește vinovat pe cel care a condus Poliția Locală Vaslui timp de 16 ani.

Ancheta în acest caz a început în anul 2011, după ce inițial cazul a fost instrumentat de Direcția Națională Anticorupție, care și-a declinat competența către Parchetul de pe lângă Tribunalul Vaslui.

În prezent, Laurențiu Turbatu lucrează la o firmă privată, după ce, în februarie 2012, și-a dat demisia de la Poliția Locală.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
7 miniștri interimari ai cabinetului demis Bolojan au mandatele expirate de 24 de zile. Nici președintele Nicușor Dan nu are o soluție
Digi24
Andrei Caramitru: România ar intra într-un „dezastru” în trei-patru săptămâni dacă ar fi retrogradată la „junk”
Cancan.ro
Descoperirea făcută de inspectorii ITM la Spitalul Județean Buzău, la 8 luni de la moartea medicului Ștefania Szabo
Prosport.ro
Ramona Olaru, dialog incendiar cu Dan Alexa. Propunerea care a încins totul: „Ce pot eu să-ți ofer pentru asta?”
Adevarul
Revoltă în serviciile secrete americane. CIA și FBI blochează un plan controversat al lui Donald Trump, temându-se de un risc catastrofal
Mediafax
AUR a făcut anunțul! Începe demersurile pentru SUSPENDAREA lui Nicușor Dan și cere alegeri anticipate
Click
Horoscop joi, 2 iulie. Leii primesc o propunere atractivă, iar Scorpionii au o zi productivă
Digi24
„Nu o recunosc”. Scandal uriaș în jurul Maiei Sandu: salarii de mii de euro, CV-uri falsificate și verișoare în funcții publice
Cancan.ro
Ce AVERE au de împărțit Ileana Sterp și Daniel Aloman. Ce bunuri dețin cei doi, de fapt
Ce se întâmplă doctore
Puțini știu cine este Raluca Olaru, fosta soție a lui Mircea Radu. Are o carieră impresionantă în medicină
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Ți-a căzut un copac pe mașină sau a fost inundată la furtunile din 2026? Ce asigurare plătește pagubele
Descopera.ro
Greșeala făcută de mulți oameni cu telefoanele vechi
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: - Vreau să te cer de nevastă cu inelul bunicii!
Descopera.ro
Unde pleci în vacanță dacă vrei să scapi de caniculă?