Prima pagină » Știri » Fostul ambasador al Chinei la Kiev îl critică pe Putin și spune că „Rusia a pierdut de tot” Ucraina

Fostul ambasador al Chinei la Kiev îl critică pe Putin și spune că „Rusia a pierdut de tot” Ucraina

Fostul ambasador al Chinei la Kiev îl critică pe Putin și spune că „Rusia a pierdut de tot” Ucraina

Gao Yusheng, fost ambasador al Chinei la Kiev, a declarat că Rusia a pierdut războiul pornit în Ucraina.

Potrivit The Guardian, presa chineză a relatat despre discursul diplomatului, dar a eliminat imediat informația.

Gao Yusheng, care s-a retras acum mai bine de 10 ani, după o carieră diplomatică în Rusia și Asia Centrală, a declarat la un seminar online al Academiei Chineze de Științe Sociale că războiul Rusiei este un eșec.

Putin, criticat dur de fostul ambasador chinez

Gao a spus că, sub conducerea lui Putin, Moscova nu a acceptat niciodată cu adevărat suveranitatea și independența fostelor state sovietice, iar frecventele sale „încălcări” ale teritoriilor lor sunt „cea mai mare amenințare la adresa păcii, securității și stabilității în Eurasia”.

„Direcția centrală și primordială a politicii externe a regimului Putin este de a considera fosta Uniune Sovietică o sferă exclusivă de influență și de a restaura imperiul prin mecanisme de integrare în diverse sfere dominate de Rusia”, a spus fostul ambasador.

Acesta a mai spus că, după ce se va încheia războiul din Ucraina, va apărea probabil o nouă ordine mondială, în care Kievul va ieși din „sfera de influență” a Moscovei și se va apropia și mai mult de Europa. În schimb, Rusia va fi mai slăbită în plan politic, economic, militar și militar și izolată drastic.

„Se poate spune că Rusia a pierdut Ucraina de tot”, a spus el.

Declarațiile lui Gao au fost relatate de Pheonix News, o publicație chineză, dar apoi au fost eliminate de pe site.

Liderul Chinei, Xi Jinping, este un aliat apropiat al lui Putin, iar Partidul Comunist Chinez a refuzat să condamne invazia în Ucraina. Deși Gao nu este considerat a fi în sfera de influență a Partidului Comunist, analiștii sugerează că opiniile sale sunt probabil împărtășite și de alți membri ai elitei politice chineze.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Marele pierzător al acestor alegeri
Digi24
Cele două probleme care țin pe loc încheierea unui acord de pace Rusia - Ucraina, dezvăluite de Keith Kellogg
Cancan.ro
Motivul real pentru care Mirabela Grădinaru nu a votat. Răspunsul BIZAR oferit de Nicușor Dan
Prosport.ro
FOTO. Cea mai frumoasă fotbalistă din lume a primit o ofertă de nerefuzat
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
EXIT-POLL Alegeri Primăria București 2025. CURS: Ciucu 32,7% Băluță 26,3% Alexandrescu 20,2% Drulă 12,8%. INSCOP: Ciucu: 31,7%, Băluță 26,1%, Alexandrescu 21,1%
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
O crimă care pune gaz pe foc în procesul de mobilizare din Ucraina, în criză de soldați. „Sunt incredibil de ruşinată”
Cancan.ro
Și-a părăsit iubita medic pentru Rodica Stănoiu! Noi detalii despre 'puiuțul' fostei ministrese a Justiției
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Efectul surprinzător al gazului ilariant împotriva depresiei severe