Prima pagină » Știri » Fostul ministru Valeriu Tabără, rănit într-un accident rutier, ar putea fi operat săptămâna viitoare la Timișoara

Fostul ministru Valeriu Tabără, rănit într-un accident rutier, ar putea fi operat săptămâna viitoare la Timișoara

Fostul ministru Valeriu Tabără, rănit într-un accident rutier, ar putea fi operat săptămâna viitoare la Timișoara
Fostul ministru al Agriculturii Valeriu Tabără, care a suferit fractură de femur la ambele picioare în urma accidentului rutier în care a fost implicat vineri, ar putea fi operat săptămâna viitoare la Spitalul Județean din Timișoara, unde este internat, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Fostul ministru al Agriculturii Valeriu Tabără, care a suferit fractură de femur la ambele picioare în urma accidentului rutier în care a fost implicat vineri, ar putea fi operat săptămâna viitoare la Spitalul Județean din Timișoara, unde este internat, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Potrivit medicilor de la Spitalul Județean din Timișoara, Valeriu Tabără este supus unor investigații medicale amănunțite, în urma cărora va fi luată o decizie privind intervenția chirurgicală.

„Domnul Tabără este bine, chiar foarte bine. Am reușit să îi echilibrăm diabetul și problemele cardiace. Vom face un bilanț general, apoi vom lua o decizie în privința operației”, a declarat, sâmbătă, corespondentului MEDIAFAX, medicul Horia Vermeșan de la Spitalul Județean din Timișoara.

La rândul său, purtătorul de cuvânt al PDL Timiș, Oana Gaita, a afirmat că Valeriu Tabără va fi operat la Timișoara, cel mai probabil săptămâna viitoare.

Accidentul în care a fost implicat deputatul PDL Valeriu Tabără a avut loc vineri după-amiază, la ieșirea din localitatea Izvin spre Recaș, după ce autoturismul Dacia Logan pe care îl conducea a lovit un cap de pod, apoi s-a răsturnat. Valeriu Tabără era singur în mașină.

Șeful Unității de Primire a Urgențelor din cadrul Spitalului Județean din Timișoara, Mihai Grecu, declara că Valeriu Tabără a suferit o fractură de femur bilaterală, fiind nevoie de o intervenție chirurgicală.

„Fractura de care suferă Valeriu Tabără necesită săptămâni bune sau chiar luni până la vindecare. Leziunea trebuie neapărat operată, iar pacientul va decide dacă se va opera aici sau într-o altă țară. Urmează ca Valeriu Tabără să rămână internat la Secția de Ortopedie, până când va decide unde și când se va opera”, afirma Grecu.

Fostul ministru al Agriculturii Valeriu Tabără, în vârstă de 63 de ani, candidează pentru cel de-al cincilea mandat de deputat, în colegiul electoral din zona Recaș din județul Timiș.

La jumătatea lunii septembrie, Valeriu Tabără a fost supus unei intervenții chirurgicale de tip by-pass la Institutul de Boli Cardiovasculare din Timișoara.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
„Nostradamus cel viu” face o profeție înfiorătoare pentru următoarele luni ale lui 2026
Digi24
„Părea doar un virus obișnuit”. Medicul testat pozitiv după focarul de hantavirus de pe vasul de croazieră vorbește din carantină
Cancan.ro
BREAKING | Plutonierul major în rezervă Rădoiu Ovidiu-Nicolae a murit la doar 37 de ani
Prosport.ro
FOTO. „Cea mai frumoasă femeie de pe planetă”. S-a căsătorit cu Eugenia și a spus-o fără ocolișuri
Adevarul
Ilie Bolojan vs. Marcel Ciolacu - Administrația Prezidențială clarifică cine a propus reformularea cheie pentru miliardele din apărare
Mediafax
Traian Băsescu crede că Bolojan va candida la Președinția României
Click
Rețeta grecească de gogoși care a cucerit internetul. Cum faci acest desert pufos și delicios în doar 20 de minute
Digi24
„Iranul ne ține arma la tâmplă”, avertizează un fost șef al CIA. Ce spune Leon Panetta despre opțiunile lui Trump de a încheia războiul
Cancan.ro
Andreea Sasu a fost dusă din nou de urgență la spital. Philipp Plein, mesaj sfâșietor
Ce se întâmplă doctore
Focar de norovirus pe o navă de croazieră din Caraibe: peste 100 de persoane infectate. Cum diferă de Covid-19 și Hantavirus
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Noul model Dacia Striker, surprins în trafic pe autostrada din Argeș. Imagini exclusive cu noul crossover
Descopera.ro
Ce s-ar întâmpla dacă rotația Pământului s-ar schimba?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: - Vreau să fac schimbul de ulei. Mecanicul: - Ce maşină e?
Descopera.ro
Un dinozaur gigant ar putea schimba tot ce știm despre titanii din Jurasic