Prima pagină » Știri » Gazprom și Eni vor semna un acord de construcție a unui nou gazoduct către Europa

Gazprom și Eni vor semna un acord de construcție a unui nou gazoduct către Europa

Știri
Grupul rus Gazprom și compania italiană Eni vor încheia joi un acord privind construcția unui nou gazoduct, South Stream, care va trece pe sub Marea Neagră și va transporta gaze rusești către Europa, au declarat surse apropiate discuțiilor, citate de Reuters.

 

Grupul rus Gazprom și compania italiană Eni vor încheia joi un acord privind construcția unui nou gazoduct, South Stream, care va trece pe sub Marea Neagră și va transporta gaze rusești către Europa, au declarat surse apropiate discuțiilor, citate de Reuters.

Acordul va fi semnat în cursul vizitei premierului italian Romano Prodi în Rusia, pentru convorbiri cu președintele Vladimir Putin.

Gazprom, cel mai mare furnizor de gaze la nivel mondial, și Eni au prezentat, în iunie, un plan preliminar de construcție a South Stream, cu o lungime de 900 de kilometri. Conducta va porni din Rusia, va trece pe sub Marea Neagră până la litoralul bulgăresc, de unde un tronson va merge spre Austria și Slovenia, iar un altul către sudul Italiei.

O parte din gazele livrate prin intermediul noii conducte, care va avea o capacitate anuală de 30 de miliarde de metri cubi, vor proveni de la exploatări rusești operate de Eni.

Analiștii au interpretat planul drept o încercare de a submina proiectul concurent Nabucco, care prevede construcția unui gazoduct care să aprovizioneze cu gaze sudul Europei, prin intermediul Turciei.

Proiectul Nabucco, considerat important pentru diversificarea furnizorilor de gaze ai Europei, este deținut de un consorțiu format din compania austriacă OMV, grupul ungar MOL, operatorul Botas din Turcia, precum și companiile Bulgargaz și Transgaz, din Bulgaria și România.

Mai multe știri pe www.mediafax.ro

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Cea mai terapeutică ieșire solo pe care o poți face singură! A explodat pe TikTok și cucerește România
Digi24
Pedro Sanchez sare în apărarea lui Lamine Yamal după reacția furioasă a Israelului la gestul fotbalistului cu steagul Palestinei
Cancan.ro
BREAKING‼️ A fost găsită MOARTĂ, în celulă! Ce s-a întâmplat cu Amiana, femeia din Sibiu care și-a ucis mama
Prosport.ro
FOTO. „Cea mai frumoasă femeie de pe planetă”. S-a căsătorit cu Eugenia și a spus-o fără ocolișuri
Adevarul
De ce și-au pus greii PSD „sechestru” pe nume. Mutarea bizară de la OSIM
Mediafax
Te poți îmbogăți dacă ai un asemenea telefon vechi! Ai și tu unul uitat prin casă?
Click
Horoscop săptămâna 15-21 mai. Patru zodii trag lozul norocos și fac schimbări importante în viața lor
Digi24
Traian Băsescu spune cine este „liberalul 100%” pe care l-ar vedea în funcția de premier. „Nu-l pune nimeni sub semnul întrebării”
Cancan.ro
Andreea Ibacka, declarații bulversante despre violența conjugală: 'Există viață după abuz. Nicio femeie nu merită să trăiască în frică'
Ce se întâmplă doctore
Imagini rare cu Oana Zăvoranu în anul 2000, înainte de operațiile estetice. Acum e total schimbată
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Vechi lansator de rachete neghidate românesc LAROM, prezentat la BSDA 2026 într-o versiune modernizată cu rachete de precizie: „Costă o fracțiune din unul nou”
Descopera.ro
Trucul simplu pentru plantele de apartament atunci când plecăm de acasă
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: - Vreau să fac schimbul de ulei. Mecanicul: - Ce maşină e?
Descopera.ro
„Cine a înșelat o dată, va înșela mereu”: Un studiu amplu dezvăluie secretele infidelității