Prima pagină » Știri » Geoană: Băsescu este „un deșeu toxic al tranziției”

Geoană: Băsescu este „un deșeu toxic al tranziției”

Liderul PSD, Mircea Geoană, l-a atacat, dur, joi, în cadrul unei dezbateri, pe președintele suspendat Traian Băsescu, despre care a afirmat că este „un deșeu toxic al tranziției", împotriva căruia se poate acționa fie incinerându-l, fie izolându-l, fie reciclându-l politic.

Liderul PSD, Mircea Geoană, l-a atacat, dur, joi, în cadrul unei dezbateri, pe președintele suspendat Traian Băsescu, despre care a afirmat că este „un deșeu toxic al tranziției”, împotriva căruia se poate acționa fie incinerându-l, fie izolându-l, fie reciclându-l politic.

„Traian Băsescu, ca mulți alți politicieni din clasa politică actuală, este un deșeu toxic al tranziției. Avem nevoie de o clasă politică cinstită și reformată. Când ai în față un deșeu toxic, ai trei variante: fie îl incinerezi, fie îl izolezi și îl pui într-un sarcofag de plumb, fie îl reciclezi”, a spus Geoană.

Liderul social-democrat a arătat că Traian Băsescu face parte din sistemul pe care îl critică și a adus în discuție relația acestuia cu fosta Securitate sau cazul „Flota”.

Geoană a arătat că războiul dintre PD și PNL, respectiv dintre Traian Băsescu și Călin Popescu Tăriceanu, este, de fapt, un război între clientele politice.

El a spus că PD îl protejează pe Traian Băsescu pentru că, în cazul în care acesta pleacă, vor ieși la iveală toate „hoțiile” făcute la guvernare în cei doi ani și jumătate.

Geoană a mai arătat că Traian Băsescu folosește un „populism găunos”, încercând să fructifice o nemulțumire populară justificată. (Mediafax)

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
EFECTUL austerității oarbe – România începe SĂ PIARDĂ viteză de convergență economică
Digi24
Ce va face PNL la propunerea de suspendare a lui Nicușor Dan. Răspunsul lui Ilie Bolojan
Cancan.ro
A confundat BAC-ul cu NUBA! Cum s-a putut îmbrăca un elev din Mehedinți la Bacalaureat depășește orice imaginație
Prosport.ro
Ioana Țiriac, apariție exotică! Moștenitoarea imperiului Țiriac s-a afișat cu abdomenul la vedere într-un cadru spectaculos
Adevarul
„Am mâncat parizer trei săptămâni după o zi de excursie”. Reportaj din județul unde vacanța e considerată o ironie
Mediafax
VESTE BUNĂ! Elevii care întârzie la BAC la Matematică sau Istorie din cauza furtunilor pot susține examenul la ora 13:00
Click
Ce diferență de vârstă este între Paula Chirilă și Dan Giuvelic: „L-am întrebat câți ani are și am zis aoleu”
Digi24
„Nu o recunosc”. Scandal uriaș în jurul Maiei Sandu: salarii de mii de euro, CV-uri falsificate și verișoare în funcții publice
Cancan.ro
George Radu și-a PRESIMȚIT moartea. Ce le-a spus luptătorul RXF apropiaților, cu puțin timp înainte de tragedie
Ce se întâmplă doctore
Magda Pălimariu, imagini spectaculoase din vacanța în Grecia. Prezentatoarea a cucerit fanii cu apariția în costum de baie
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Starea de criză la pompă A EXPIRAT de astăzi. Cât costă ACUM litrul de motorină în România?
Descopera.ro
În care religie nu ai voie să mănânci cartofi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: - Vreau să te cer de nevastă cu inelul bunicii!
Descopera.ro
Oamenii de știință au găsit urme de viață străveche într-un loc în care nimeni nu se aștepta