Prima pagină » Știri » Germania nu vrea România în Schengen: „Mai este drum lung…”

Germania nu vrea România în Schengen: „Mai este drum lung…”

Germania nu vrea România în Schengen:
Mai multe pe gandul.info

Deși a precizat că împărtășește viziunile președintelui Comisiei Europene, Jean-Claude Juncker, despre viitorul Blocului comunitar, ministrul german a spus că „mai este un drum lung până acolo”.

Miercuri, Jean-Claude Juncker a declarat, în cadrul discursului anual despre starea Uniunii Europene, că România și Bulgaria trebuie acceptate cât mai rapid în zona Schengen.

Dintre cele 28 de state membre UE, Marea Britanie, Irlanda, Cipru, Bulgaria, România și Croația au fost lăsate în afara spațiului Schengen.

Thomas de Maiziere și-a reafirmat intenția de a menține controalele la frontiera Germaniei cu Austria, care nu au fost prevăzute în cadrul acordului Schengen.

„Atât timp cât frontierele externe ale UE sunt nesigure, vor exista controale la frontierele interne”, a spus ministrul belgian de Interne.

Controalele la frontiere privind actele de identitate au fost introduse la începutul crizei refugiaților, în septembrie 2015. Germania, Austria, Danemarca, Suedia și Norvegia au introdus aceste controale și le-au prelungit în mod repetat, la intervale fixe, ca răspuns la fluxul masiv de imigranți.

Întrebată despre planul Comisiei Europene de a nu continua controalele la frontiere dincolo de luna noiembrie, cancelarul german Angela Merkel a declarat: „Având în vedere situația actuală, cred că avem nevoie de aceste controale la frontieră”.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
SUA și Israel au lansat atacuri asupra Iranului. Liderul suprem Ali Khamenei a fost ucis
Digi24
Cine i-ar putea lua locul ayatollahului Ali Khamenei, dacă ar fi ucis în atacurile israeliene
Cancan.ro
Cum arată acum Nadia Dănciulescu, la 14 ani după ce a fost transformată complet în Frumusețe pe Muchie de Cuțit de la Pro TV
Prosport.ro
Olivia, apariție în bikini: „A arătat aproape tot”
Adevarul
„Nu exclud un război cu China”. Un propagandist al Kremlinului critică lipsa tehnologică a armatei ruse: „Ucraina ne-a depășit la drone și la comunicații militare”
Mediafax
Elevi din Vrancea, blocați în Dubai din cauza închiderii spațiului aerian
Click
Salată de post cu năut: rețeta măicuțelor de la Mănăstirea Nera care îți potolește foamea și hrănește sufletul
Digi24
VIDEO „Am pierdut două apartamente”. Tot mai multe orașe din România declară război păcănelelor. Ce spun dependenții de jocuri de noroc
Cancan.ro
Pensiile cresc cu 180 lei pe lună, pentru acești pensionari din România, de la 1 ianuarie 2027
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Andreea Esca în costum de baie, la 53 de ani! Imagini rare cu prezentatoarea Stirilor ProTV
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Video cu momentul dramatic în care un tramvai plin cu pasageri deraiază în Milano: 2 morți, 54 de răniți
Descopera.ro
De ce neanderthalienii colecționau cranii cu coarne?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: - Dragă, sunt cu o domnișoară de 18 ani la un hotel!
Descopera.ro
Cum a ajuns o piatră funerară de pe vremea romanilor la peste 8.000 de kilometri depărtare?