Prima pagină » Știri » Gheorghe Copos și ceilalți 12 inculpați din dosarul Loteria II, achitați de Tribunalul București

Gheorghe Copos și ceilalți 12 inculpați din dosarul Loteria II, achitați de Tribunalul București

Gheorghe Copos și ceilalți 12 inculpați din dosarul Loteria II, achitați de Tribunalul București
Gheorghe Copos și ceilalți 12 inculpați din dosarul Loteria II, achitați de Tribunalul București

Magistratul Georgiana Iorguță, care a preluat din ianuarie dosarul Loteria II, a dat joi sentința în cauza judecată din 2008.

Hotărârea de achitare poate fi contestată de procurorii anticorupție la Curtea de Apel București, care va da o decizie definitivă în acest dosar.

În dosarul Loteria II, procurorii anticorupție i-au trimis în judecată, în 29 decembrie 2008, pe Gheorghe Copos, Camelia Voiculescu și Sorin Pantiș, alături de alte zece persoane, pentru manipularea pieței de capital.

Gheorghe Copos este acuzat de procurori, în calitate de președinte al Consiliului de Administrație al SC „Ana Electronic” SA București și de acționar majoritar al SC „Ana Grup” SA București, de spălare de bani, fals în înscrisuri sub semnătură privată, instigare la participație improprie la fals intelectual, de folosirea de informații privilegiate pentru dobândirea, pe cont propriu sau pe contul unei terțe persoane, direct ori indirect, de instrumente financiare la care aceste informații se referă, de dezvăluirea acestora, de recomandarea către alte persoane de a dobândi sau înstrăina instrumentele financiare la care se referă acele informații și, respectiv, de manipulare a pieței de capital.

Camelia Voiculescu, fiica cea mare a președintelui fondator al Partidului Conservator, Dan Voiculescu, este acuzată de folosirea unor informații privilegiate pentru dobândirea pe cont propriu sau pe contul unei terțe persoane, direct ori indirect, de instrumente financiare la care aceste informații se referă și, respectiv, efectuarea, împreună cu alte persoane, în mod concertat, de operațiuni de manipulare a pieței de capital.

Fostul ministru al Comunicațiilor Sorin Pantiș este acuzat, în calitate de reprezentant al societății Grivco SA București, de folosirea de informații privilegiate pentru dobândirea pe cont propriu sau pe contul unei terțe persoane, direct ori indirect, de instrumente financiare la care aceste informații se referă, de faptul că a dezvăluit aceste informații și de recomandarea făcută altor persoane de a dobândi sau înstrăina instrumentele financiare la care se referă acele informații și, respectiv, efectuarea, împreună cu alte persoane, în mod concertat, de operațiuni de manipulare a pieței de capital.

Alături de aceștia, în dosarul Loteria II sunt judecați Giulio Giuzepe Roza – director economic la SC „Ana Electronic” SA București, vicepreședinte al Consiliului de Administrație al SC „Ana Grup” SA și administrator al SC Rom Tur GM Impex SRL, Vasile Bontaș – director general al SC „Ana Electronic SA” București, Octavian Juncu – membru al Consiliului de Administrație al SC „Ana Electronic” SA București, Ioan Maxim – director general al SC „Fast Service Electronica” SA București, Mihai Stolojanu – membru al Comitetului Director al Sucursalei Teritoriale București a Fondului Proprietății de Stat, Nicu Romeo Susanu – expert în cadrul Sucursalei Teritoriale București a Fondului Proprietății de Stat, George Vodislav – membru al Comitetului Director al Sucursalei Teritoriale București a Fondului Proprietății de Stat, Ilie Precup – expert evaluator, Ion Filip și Niculaie Ghinea.

Potrivit procurorilor, Gheorghe Copos ar fi împrumutat 2.350.000 de lei de la Grivco, grup de firme controlat de Dan Voiculescu, și apoi a finanțat achiziția de către această societate a unui pachet de acțiuni la Ana Imep, care ulterior au fost cesionate pentru 2.480.000 de lei.

Acuzațiile privind privatizarea Electronica, numită apoi Ana Electronic, este explicată de procurori prin „inginerie financiară”, care presupune operațiuni de plasare, stratificare și integrare a titlurilor de participare. De asemenea, procurorii susțin că Ana Electronic a încercat să evite și plata unui impozit de 25 la sută prin interpunerea unor persoane în procesul de vânzare-cumpărare.

Potrivit rechizitoriului, prin „operațiuni de stratificare”, persoanele cercetate în dosarul Loteria II ar fi vândut și revândut 40 de spații comerciale, preluate de Ana Electronic, care ar fi fuzionat prin absorbție cu Fast Service Electronica, obținând venituri de peste 23.800.000 de lei, banii intrând apoi în „circuitul spălării”, prin mai multe firme.

În cazul lui Gheorghe Copos, procurorii au pus sechestru asigurator pe jumătate dintr-un imobil al acestuia, în valoare de 100.000 și pe jumătate dintr-un teren de 635 de metri pătrați din Herăstrău, în valoare de 830.000 de euro. De asemenea, anchetatorii au indisponibilizat și jumătate dintr-un imobil din București, în valoare de 139.000 de euro, precum și jumătate de clădire și de teren din Capitală, care valorează împreună 640.000 de euro.

Judecarea a început cu o întârziere de peste un an, din cauză că dosarul a fost trimis de la instanța supremă la Tribunalul București și înapoi, din motive de compentență, având în vedere că Gheorghe Copos a fost parlamentar.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Legea care schimbă jocul. Cum poate fi DEMIS acum un președinte al României
Digi24
„Nu va exista niciun MiG”. Polonia refuză să mai transmită Ucrainei avioane de luptă. Motivele invocate de Varșovia
Cancan.ro
George Radu și-a PRESIMȚIT moartea. Ce le-a spus luptătorul RXF apropiaților, cu puțin timp înainte de tragedie
Prosport.ro
Ioana Țiriac, apariție exotică! Moștenitoarea imperiului Țiriac s-a afișat cu abdomenul la vedere într-un cadru spectaculos
Adevarul
SURSE Președintele Nicușor Dan este pregătit pentru orice compromis politic. Linia roșie rămâne un guvern cu AUR
Mediafax
Berea pe stadioane, aprobată de Parlament! Vot decisiv pentru modificarea Legii 4
Click
O furtună violentă a făcut prăpăd în București. Un bărbat a murit după ce un copac a căzut peste mașina pe care o conducea
Digi24
De ce s-au prăbușit așa de multe clădiri în timpul cutremurelor din Venezuela și cum a rezistat Chile unor seisme mult mai puternice
Cancan.ro
BREAKING | Rezultatele de la Evaluarea Națională 2026 au fost publicate
Ce se întâmplă doctore
Cu ce a ajuns să se ocupe fiica lui Liviu Vârciu în America? Carmina e total schimbată: „De ce să îmi fie rușine?”
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Vestea momentului: Roboții umanoizi au început să fie închiriați cu ziua! Cât costă și ce știu să facă
Descopera.ro
În care religie nu ai voie să mănânci cartofi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ea e femeia cu care ți-am zis că-ți fac lipeala!
Descopera.ro
Unde trăiește cea mai ciudată pisică din lume?