Prima pagină » Știri » Guvernul a aprobat amendamentele la legea votului uninominal

Guvernul a aprobat amendamentele la legea votului uninominal

Știri
Guvernul a aprobat circa 12 amendamente la proiectul de lege privind votul uninominal, pentru care își asumă răspunderea în fața Parlamentului, incluzând și cererea PSD referitoare la alegerea după același sistem a președinților de consilii județene, cu un singur tur de scrutin.

 

Guvernul a aprobat circa 12 amendamente la proiectul de lege privind votul uninominal, pentru care își asumă răspunderea în fața Parlamentului, incluzând și cererea PSD referitoare la alegerea după același sistem a președinților de consilii județene, cu un singur tur de scrutin.

Executivul a aprobat, săptămâna trecută, proiectul de lege privind alegerea Camerei Deputaților și Senatului, care introduce sistemul de vot uninominal, pentru care a decis să își asume răspunderea în fața Parlamentului. Proiectul de lege se referă strict la alegerea parlamentarilor.

Proiectul a fost depus joi la Parlament, grupurile parlamentare având termen până sâmbătă, la ora 14.00, pentru a depune amendamente la acest proiect de lege, acestea fiind transmise Guvernului în aceeași zi. Potrivit unui comunicat al Camerei Deputaților, grupurile parlamentare ale acestui for au depus 113 amendamente – 74 de la PSD, 26 de la PC, 7 de la UDMR, 6 de la grupul minorităților.

Mai multe știri pe www.mediafax.ro

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
A confirmat! AUR îl ia în calcul pe CĂLIN GEORGESCU pentru funcția de PREMIER
Digi24
Mesajul surprinzător al lui Friedrich Merz: „Nu le-aş recomanda copiilor mei să meargă în SUA, la studii sau la muncă”
Cancan.ro
Presa străină, ȘOCATĂ de prestația Alexandrei Căpitănescu la Eurovision. Ce au relatat jurnaliștii britanici 😲 ⤵️
Prosport.ro
FOTO. „Cea mai frumoasă femeie de pe planetă”. S-a căsătorit cu Eugenia și a spus-o fără ocolișuri
Adevarul
Pactul Bolojan-Orban: Planul secret pentru reîntregirea PNL și eliminarea influenței PSD
Mediafax
Favorita la câștigarea Eurovisionului ar putea influența retragerea Israelului din concurs
Click
Cele mai norocoase și fericite zodii ale verii 2026. Li se schimbă viața în bine, destinul le surâde pe toate planurile, au parte de iubire, bani și reușite neașteptate
Digi24
Traian Băsescu spune cine este „liberalul 100%” pe care l-ar vedea în funcția de premier. „Nu-l pune nimeni sub semnul întrebării”
Cancan.ro
Presa străină, ȘOCATĂ de prestația Alexandrei Căpitănescu la Eurovision. Ce au relatat jurnaliștii britanici 😲 ⤵️
Ce se întâmplă doctore
Imagini rare cu Oana Zăvoranu în anul 2000, înainte de operațiile estetice. Acum e total schimbată
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
De ce doi șoferi cu aceeași mașină plătesc RCA diferit? Cât costă asigurarea auto în 2026 și care sunt tarifele de referință
Descopera.ro
Trucul simplu pentru plantele de apartament atunci când plecăm de acasă
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Într-un restaurant select, un muzician se apropie de masa lui Bulă
Descopera.ro
Un medicament ieftin ar putea fi un salvator neașteptat în lupta împotriva cancerului