Prima pagină » Știri » Guvernul se pregătește să suspende „cornul și laptele”, programul inițiat de Năstase. Ponta: „Aruncăm banii pe geam”

Guvernul se pregătește să suspende „cornul și laptele”, programul inițiat de Năstase. Ponta: „Aruncăm banii pe geam”

Guvernul se pregătește să suspende
Programul "Cornul și laptele", introdus de Guvernul Năstase, ar urma să fie stopat. Din analiza premierului Victor Ponta, programul care a fost conceput pentru a încuraja frecventarea cursurilor de către copiii din familii sărace, în special din comunitățile de romi, reprezintă în acest moment "o risipă de bani".

Guvernul ia în calcul varianta ca Programul „Cornul și laptele”, introdus de Guvernul Năstase, să fie stopat. Din analiza premierului Victor Ponta, programul care a fost conceput pentru a încuraja frecventarea cursurilor de către copiii din familii sărace, în special din comunitățile de romi, reprezintă în acest moment „o risipă de bani”.

„Eu cred că acei bani îi putem folosi altfel. Sunt foarte mulți copii cărora le dau părinții de mâncare. Sigur nu mănâncă cornul ăla și laptele, rispim banii”, a spus primul-ministru, într-un interviu pentru adevărul.ro

Potrivit lui Ponta, „banii trebuie să fie realocați”. „Programul a funcționat într-un anumit moment, dar acum aruncăm banii pe geam”, a adăugat premierul.

Promovat în timpul guvernării PSD 2000-2004, programul „Cornul și laptele” a fost extins în 2010 de senatorul PSD Lia Olguța Vasilescu, printr-o inițiativă legislativă, la „Cornul, laptele și mărul”. Lia Olguța Vasilescu și Adrian Năstase au fost, de aftfel, unii dintre cei mai vehemenți opozanți ai ministrului PDL Daniel Funeriu, care a vrut să oprească programul în 2011, considerându-l „o mare rispipă”.

„Nu voi fi de acord cu abandonarea acestui program”, riposta Năstase pe blog, cu argumentul că „europenii susțin un astfel de proiect” care „este singura șansă pentru niște copii loviți de săracie”. „Pe această linie de gândire, vom renunța și la stat, pentru că este o cheltuială inutilă, de care nimeni nu mai are nevoie, nu-i așa?”, comenta fostul premier PSD în 2011.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ești femeie, ai putea ieși la pensie mai repede. Care sunt condițiile
Digi24
O notă internă a Pentagonului propune excluderea Spaniei din NATO și sancționarea altor membri
Cancan.ro
500 lei în plus la pensie, în luna mai 2026, pentru acești pensionari din România. Cine se încadrează
Prosport.ro
Cea mai frumoasă sportivă din lume a renunțat la haine și a stârnit reacții în rândul fanilor: „Cel mai tare trup de pe planetă”
Adevarul
Instabilitate pe flancul de est al NATO. Rușii profită de criza politică din România și de noul guvern din Bulgaria: „Putin are acum un plan clar”
Mediafax
Pași decisivi pentru finalizarea Autostrăzii Sibiu - Pitești
Click
Minivacanța de 1 Mai vine cu frig și ploi. Cum va fi vremea până la final de mai
Digi24
Cum ar putea o lege să-l preseze pe Donald Trump să pună capăt războiului împotriva Iranului sau să ceară aprobarea Congresului
Cancan.ro
Ce a mai rămas din averea de milioane a lui Vasile Turcu. Soției i s-a pus poprire pe pensie!
Ce se întâmplă doctore
Andreea Bănică și-a înnebunit fanii! Imaginea incendiară postată de solistă. Așa se menține în formă
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Au mers 22.000 de km prin junglă și deșert cu... o mașină cu trei roți!
Descopera.ro
Mayașii au construit ceva mai rezistent decât aurul!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Soţul: – S-a culcat cu toate femeile din blocul nostru!
Descopera.ro
Cum este mai sănătos să lucrezi: în picioare sau așezat?