Prima pagină » Știri » IGPR: 420 de sancțiuni după controale la autovehiculele care transportă elevi

IGPR: 420 de sancțiuni după controale la autovehiculele care transportă elevi

Andrei Dumitrescu
IGPR: 420 de sancțiuni după controale la autovehiculele care transportă elevi
Un număr de 420 de sancțiuni, dintre care cinci pentru șoferi care s-au urcat băuți la volan, au fost date de polițiștii de la Rutieră după ce au controlat în această săptămână, timp de patru zile, peste 2.000 de autovehicule destinate transportului de elevi, informează IGPR.

Un număr de 420 de sancțiuni, dintre care cinci pentru șoferi care s-au urcat băuți la volan, au fost date de polițiștii de la Rutieră după ce au controlat în această săptămână, timp de patru zile, peste 2.000 de autovehicule destinate transportului de elevi, informează IGPR.

Alte 62 de sancțiuni au fost date pentru depășirea limitei de viteză, fiind reținute, de asemenea, nouă permise de conducere și 19 certificate de înmatriculare, potrivit sursei citate.

Șoferii au mai fost sancționați pentru neacordarea de prioritate, inspecție tehnică periodică expirată, lipsă poliță RCA, nedeținerea certificatului de competență profesională și pentru alte fapte sub incidența legislației rutieră.

Acțiunea a fost organizată, de luni până joi, de Direcția Poliției Rutiere din Inspectoratul General al Poliției Române (IGPR).

Potrivit IGPR, polițiștii au urmărit reducerea riscului de producere a accidentelor rutiere în care să fie implicate autovehiculele care transportă copii, precum și verificarea respectării destinației exclusive a acestor mașini.

Polițiștii rutieri, împreună cu reprezentanți ai Inspectoratelor Școlare Județene și ai primăriilor, au verificat autovehiculele destinate transportului de elevi și înainte de începerea anului școlar. Deficiențele constatate atunci au fost comunicate deținătorilor de autovehicule, în vederea remedierii.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Șeful care a cheltuit 90.000 de dolari pentru ca angajații să doarmă mai bine
Digi24
Ce scoruri ar obține Zelenski și Zalujnîi, fostul comandant al armatei, dacă ar fi alegeri prezidențiale în Ucraina
Cancan.ro
DOLIU în lumea radioului! A murit Anne-Marie Ionescu
Prosport.ro
Ce imagini! Cum arată la 25 de ani „cea mai frumoasă fată din lume”: s-a căsătorit!
Adevarul
Șeful celei mai mari bănci din Rusia îi cere public lui Putin să pună capăt războiului: „Toți așteaptă încetarea luptelor”
Mediafax
Toți șoferii fac ACEEAȘI greșeală înainte de concediu. Regula de 0,2 care îți poate SALVA vacanța
Click
Cu ce se ocupă iubita lui Tudor Chirilă. O țeapă de 30.000 de euro a băgat-o pe Iulia Mîzgan în depresie. „Nu am fost atentă”
Digi24
Cel mai trist moment de la CM 2026: Sébastien Desabre, selecționerul RD Congo, șocat de anunțul făcut în direct
Cancan.ro
Zodia BLESTEMATĂ în iulie 2026. Neti Sandu anunță o dublă lovitură pentru acești nativi
Ce se întâmplă doctore
Elena Udrea rupe tăcerea la un an de la eliberarea din închisoare. Adevărul despre relația cu Adrian Alexandrov. Ce se întâmplă în relația lor
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Au „confundat” un Ferrari cu un tobogan. Imaginile au făcut înconjurul internetului
Descopera.ro
În care religie NU ai voie să bei cafea?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: - Vreau să te cer de nevastă cu inelul bunicii!
Descopera.ro
„Vânătorul de extratereștri de la Harvard” va conduce noul consiliu OZN al lui Donald Trump