Prima pagină » Știri » Imaginea zilei în România: un autobuz a rămas SUSPENDAT pe un pod, la Constanța

Imaginea zilei în România: un autobuz a rămas SUSPENDAT pe un pod, la Constanța

Imaginea zilei în România: un autobuz a rămas SUSPENDAT pe un pod, la Constanța
Un autobuz fără călători a rămas suspendat pe un pod, marți, după ce a rupt balustrada, o macara a Regiei de Transport în Comun (RATC) urmând să intervină pentru a repune autovehiculul pe carosabil, transmite corespondentul MEDIAFAX.

UPDATE Autobuzul Regiei de Transport în Comun Constanța care a rămas suspendat după ce a rupt balustrada unui pod din municipiu și a rămas prins în firele de tensiune a fost tractat cu ajutorul a două utilaje, iar apoi a fost dus la depou, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Incidentul s-a petrecut în jurul orei 12.00, când autobuzul, care circula fără călători pe Podul Butelii, a ieșit de pe carosabil, a rupt balustrada de protecție și a rămas prins de fire de tensiune, jumătate din mijlocul de transport în comun fiind suspendat la o înălțime de aproximativ 15 metri.

„Deocamdată nu știm cu certitudine cum s-a întâmplat incidentul. Probabil că șoferului i s-a făcut rău de la căldură și a pierdut controlul volanului”, a precizat directorul Regiei de Transport în Comun Constanța, Ovidiu Tănase.

Potrivit acestuia, șoferul, care are 57 de ani, a fost dus la spital pentru investigații medicale, iar acum starea lui este bună, urmând să îi fie făcute investigații medicale.

La fața locului au ajuns echipaje al Poliției Rutiere, care au blocat traficul pe pod și pe drumurile care trec pe sub pod. De asemenea, pentru că în zonă sunt și case, reprezentanții Inspectoratului pentru Situații de Urgență „Dobrogea” au evacuat trei locuințe până când autobuzul a fost tras pe carosabil cu ajutorul a două utilaje.

Autobuzul, care a suferit avarii minore, a fost dus apoi la depoul regiei, unde va fi făcută o inspecție tehnică pentru a se stabili dacă este în stare de funcționare.


Un autobuz fără călători a rămas suspendat pe un pod, marți, după ce a rupt balustrada, o macara a Regiei de Transport în Comun (RATC) urmând să intervină pentru a repune autovehiculul pe carosabil, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Reprezentanții Serviciului Rutier Constanța au declarat că, în urma unei manevre greșite, autobuzul RATC a rupta balustrada de pe Podul Butelii și a rămas prins în firele de tensiune.

În momentul producerii incidentului, în autobuz nu se aflau călători, fiind doar șoferul care a reușit să iasă în siguranță.

La fața locului s-au deplasat imediat echipaje al Poliției Rutiere, care au blocat traficul pe pod, dar și pe drumurile care trec pe sub pod până când autobuzul va fi repus pe carosabil.

În prezent, la fața locului, se așteaptă o macara a Regiei de Transport în Comun pentru a trage autobuzul înapoi pe șosea.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Nicușor Dan, despre delegația României la Washington: „Prezența noastră clarifică relația bilaterală după dubiile din 2024”
Digi24
Soldații SUA sunt copleșiți de atât de multe date de pe câmpul de luptă, încât e nevoie de inteligența artificială pentru sortare
Cancan.ro
Tovarășul lui Alex Bodi l-a înfruntat pe 'Măcelarul lui Bebino'. Avem imaginile întâlnirii de gradul 0
Prosport.ro
FOTO. Transformarea Larisei Iordache. Cum arată după ce a născut
Adevarul
Forțele ucrainene distrug sistematic apărarea antiaeriană rusă din teritoriile ocupate. Un elicopter Ka-27, lovit în Crimeea
Mediafax
„Care activitate? Că aia de judecată, sigur nu”. Șefa Inspecției Judiciare răspunde după ce mai mulți magistrați s-au plâns că nu mai au acces la alte dosare decât cele în care lucrează. Cum au, de fapt, acces procurorii la dosare
Click
A ajuns de la o pensie de 850 € la venituri de 3.500 €. Metoda folosită de un pensionar de 77 de ani
Digi24
Un aliat al lui Putin amenință puterile europene cu represalii dacă vor confisca nave din „flota fantomă” a Rusiei
Cancan.ro
Au apărut noi detalii despre cazul românului care a încercat să răpească o fetiță în Italia. Bărbatul ar fi acționat la...
Ce se întâmplă doctore
Cum arată și ce face astăzi Ana Paula Arósio? Actrița din „Terra Nostra” e total schimbată. Nimeni nu o mai recunoaște
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Foto / Controalele cu radarul pistol scot la iveală mai mult decât depășirea vitezei legale. Ce au găsit polițiștii în trafic
Descopera.ro
Descoperire ȘOC într-o peșteră din România
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: -Eram cu iubita în pat, când am primit un mesaj...
Descopera.ro
Puțini știu că primul smartphone din istorie a apărut cu mult înainte de anul 2000