Prima pagină » Știri » Închisoare pe viață pentru un bărbat care a ucis o fată de 14 ani și a răpit-o pe sora ei

Închisoare pe viață pentru un bărbat care a ucis o fată de 14 ani și a răpit-o pe sora ei

Bărbatul din județul Caraș-Severin acuzat că, în octombrie 2012, a ucis o fată de 14 ani și a rănit-o pe sora acesteia, în vârstă de 17 ani, care a ajuns în stare gravă la spital, a fost condamnat la închisoare pe viață de Curtea de Apel Timișoara, decizia nefiind definitivă.

Purtătorul de cuvânt al Curții de Apel Timișoara, Cristian Pup, a declarat, luni, corespondentului MEDIAFAX, că Tribunalul Caraș-Severin a decis, inițial, ca Iancu Măran, bărbatul care a ucis o fată de 14 ani și a rănit-o pe sora acesteia, să execute 25 de ani de închisoare pentru omor.

Decizia instanței a fost însă atacată cu apel la Curtea de Apel Timișoara, care l-a condamnat pe bărbat la închisoare pe viață.

„Tribunalul Caraș-Severin a decis ca Iancu Măran să fie condamnat la 25 de ani de închisoare pentru omor, însă decizia a fost atacată cu apel la Curtea de Apel Timișoara. În 10 iunie, Curtea de Apel Timișoara a respins apelul și a modificat pedeapsa la închisoare pe viață. Hotărârea Curții de Apel Timișoara nu este motivată încă, motivarea ar urma să apară până la sfârșitul acestei luni”, a declarat Cristian Pup.

Potrivit sursei citate, decizia Curții de Apel Timișoara poate fi atacată cu recurs la Înalta Curte de Casație și Justiție.

Iancu Măran se află în arestul Poliției Caraș-Severin.

În octombrie 2012, Iancu Măran a răpit două surori în vârstă de 14 și 17 ani, din Oravița, județul Caraș-Severin. Ulterior, fata de 14 ani a fost găsită moartă, iar cea mare era grav rănită, fiind transportată la spital.

La audieri, bărbatul a recunoscut că le-a luat pe cele două surori din Oravița cu scuterul, ducându-le în zona localității Agadici, pe un drum care face legătura cu gara CFR Ticvaniu Mic, unde avut o altercație cu ele, agresându-le. Bărbatul a fost arestat ulterior pentru omor și tentativă de omor, de Tribunalul Caraș-Severin.

Procurorul Ion Teacă declara că Iancu Măran avea pregătit un ciocan, un târnăcop și o lopată pentru a le îngropa pe fete. Potrivit lui Ion Teacă, fata de 14 ani avea pe suprafața corpului mai multe leziuni, fiind înjunghiată de trei ori în gât, de șapte ori în spate, fiind atinși plămânii, și de două ori în inimă.

Iancu Măran a mai fost cercetat în 2002 tot pentru uciderea unei fete. Conform rechizitoriului de trimitere în judecată, bărbatul a asfixiat-o pe fetiță cu palma, după care, cu o torță a ars cadavrul. Potrivit anchetatorilor, inițial, bărbatul a negat comiterea crimei, însă ulterior a recunoscut că a ucis-o pe fată și că a dat foc cadavrului. Bărbatul era vecin cu familia fetiței și, în ziua dispariției acesteia, el a plecat împreună cu fata în pădure, sub pretextul că vrea să îi facă fotografii.

Bărbatul a fost încarcerat în 2003 și a fost eliberat în ianuarie 2005, după ce a fost achitat de Înalta Curte de Casație și Justiție. Inițial, Măran fusese condamnat de Tribunalul Caraș-Severin la 18 ani de închisoare, însă, după ce procurorii au atacat decizia și au cerut condamnarea pentru omor calificat, și nu doar pentru omor, sentința a fost casată, considerându-se că a fost vorba despre un viciu de procedură.

La vremea respectivă, în 2002, anchetatorii informaseră că tânărul, din localitatea Gârliște, nu avea antecedente penale, însă, din cauza unor afecțiuni psihice, el nu și-ar fi încheiat stagiul militar, fiind lăsat la vatră înainte de termen.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Un șofer din București a lovit un copac și două ambulanțe SMURD
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Prosport.ro
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe arabi. Cum și-a făcut apariția în Qatar
Adevarul
Povestea celui mai bogat sat din Ucraina, aflat la graniţa cu România. Paradoxul castelelor din Nyzhnia Apșa
Mediafax
AEP: Peste 2.2 milioane de alegători înscriși pentru alegerile locale parțiale de duminică
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
Ultimele imagini cu Rodica Stănescu înainte să moară! Se transformare radical de dragul iubitului. Intervenții estetice și...
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Astronomii descoperă că o forță misterioasă influențează piticele albe