Prima pagină » Știri » Instanța supremă va da o soluție săptămâna viitoare în procesul privind averea lui Dan Ioan Popescu

Instanța supremă va da o soluție săptămâna viitoare în procesul privind averea lui Dan Ioan Popescu

Înalta Curte de Casație și Justiție (ICCJ) va da, peste o săptămână, o soluție în procesul în care Dan Ioan Popescu a contestat soluția Comisiei speciale care a stabilit că fostul ministru și soția lui nu pot justifica legalitatea modului în care au dobândit o serie de bunuri, în perioada 2000-2004.

Înalta Curte de Casație și Justiție (ICCJ) va da, peste o săptămână, o soluție în procesul în care Dan Ioan Popescu a contestat soluția Comisiei speciale care a stabilit că fostul ministru și soția lui nu pot justifica legalitatea modului în care au dobândit o serie de bunuri, în perioada 2000-2004.

Dan Ioan Popescu s-a prezentat, astăzi, la Înalta Curte de Casație și Justiție pentru a contesta soluția dată de Comisia specială a instanței supreme de control referitoare la modul în care și-a dobândit bunurile.

Procesul a fost reluat la un an de la suspendarea sa, după ce dosarul a fost trimis la Curtea Constituțională pentru analizarea unor excepții de neconstituționalitate privind 13 articole din Legea 115/1996 privind declararea și controlul averii demnitarilor, magistraților, a unor persoane cu funcții de conducere și de control și a funcționarilor publici. Curtea Constituțională a respins aceste excepții în martie.

Familia Popescu contestă decizia Comisiei speciale care i-a instituit sechestru asigurator asupra unora din cele 23 de bunuri obținute de familie în perioada 12 decembrie 2000 – 14 decembrie 2004. Sechestrul asigurator a fost instituit și asupra unor terenuri și pășuni din localitatea Azuga.

Bunurile lui Dan Ioan Popescu și ale soției sale asupra cărora instanța supremă a instituit sechestru, apreciind că proveniența lor nu a putut fi justificată, au o valoare de peste 46 de miliarde de lei vechi, fiind vorba despre opt terenuri în orașul Azuga și de un apartament în București.

Mai multe știri pe www.mediafax.ro

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Crin Antonescu spune că Alexandru Nazare ar trebui să fie următorul premier: „E singura soluție”
Digi24
Drona care a explodat în Bulgaria, aproape de România, a fost identificată. Ce arată analiza preliminară a epavei
Cancan.ro
4.000 lei amendă tuturor românilor care locuiesc la casă și fac acest lucru în curte, crezând că nu îi vede nimeni
Prosport.ro
FOTO. Irina Deleanu, imagini incendiare: „Îmi place să fiu cât mai naturală”
Adevarul
„Era mai bun trenul vechi, era răcoare”. Pasagerii unui tren PESA au fost sufocați de căldură pe ruta București-Constanța
Mediafax
Miliardarii turci de la Ford Otosan investesc 100 de milioane de euro în România. Banca Transilvania le acordă o finanțare uriașă
Click
Descoperire incredibilă făcută în inima Budapestei. O motocicletă și doi soldați germani au fost găsiți în Dunăre
Digi24
Ce sunt punctele negre de pe marginea parbrizului și la ce folosesc. Rolul lor este esențial pentru siguranța mașinii
Cancan.ro
ULTIMA ORĂ! A murit într-un accident teribil!
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Julia Chelaru, fosta membră a trupei Exotic! Și-a etalat formele voluptoase, la aproape 50 de ani
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Nivelul extrem de scăzut al Dunării a dus la o descoperire rară. Era acolo de aproximativ 80 de ani
Descopera.ro
Care este cel mai vechi pod din Europa?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Badea Gheorghe: – Nu pot face dragoste!
Descopera.ro
Câte alimente de origine vegetală ar trebui să mâncăm pe săptămână?