Prima pagină » Știri » Interdicția de a fuma în localuri a intrat în vigoare în Franța

Interdicția de a fuma în localuri a intrat în vigoare în Franța

Știri
Interdicția de a fuma în cafenelele și restaurantele din Franța a fost respectată miercuri, în prima zi după intrarea în vigoare a măsurii, relatează AFP. Fumatul a fost interzis complet în localurile din Franța, fumătorii mai putând aprinde țigările doar pe stradă sau pe terasele special amenajate.

Interdicția de a fuma în cafenelele și restaurantele din Franța a fost respectată miercuri, în prima zi după intrarea în vigoare a măsurii, relatează AFP. Fumatul a fost interzis complet în localurile din Franța, fumătorii mai putând aprinde țigările doar pe stradă sau pe terasele special amenajate.

Patronii mai multor localuri s-au plâns miercuri că au pierdut mulți clienți sau că aceștia petrec mai puțin timp în cafenele.

Fumatul a fost interzis încă din februarie 2007 în mijloacele de transport, instituțiile de educație și spitale, în timp ce discotecile, barurile, restaurantele și cazinourile au beneficiat de o suspendare de un an a măsurii. Intrarea completă în vigoare a acesteia a fost precedată de o perioadă "de grație" de 24 de ore, pentru Anul Nou.

Mai multe știri pe www.mediafax.ro

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Trump vrea un arc de triumf la Washington, de aproape trei ori mai înalt decât cel din București
Digi24
Kremlinul admite că Orban va pierde alegerile din Ungaria: „Chiar și cu sprijinul nostru, nu au reușit nimic”. Pe cine va da vina Rusia
Cancan.ro
România, lovită de frig chiar înainte de Paște. Brumă și ninsori în noaptea de Înviere
Prosport.ro
FOTO. Frumoasa Diletta Leotta, discuție inedită cu Cristi Chivu: „Îți vom da numerele de telefon”
Adevarul
Cea mai nutritivă carne din lume este mai sănătoasă decât multe fructe și legume. Este la îndemâna oricui
Mediafax
Adio unei practici foarte des întâlnite în hoteluri: Uniunea Europeană elimină acest element din camerele de hotel
Click
Cine este tânărul din Constanța care a fost admis la Harvard, cu o bursă de peste 1.300.000 de dolari: „Un copil extraordinar”
Digi24
„Ghost Murmur”: cât de real este instrumentul CIA care a urmărit bătăile inimii aviatorului american dispărut în Iran
Cancan.ro
BBC Weather îi contrazice pe meteorologii Accuweather: Cum va fi vremea de Paște în București, de fapt
Ce se întâmplă doctore
Îți amintești de Laura Teodoru, știrista de la Digi? S-a retras de la tv și duce o viață luxoasă. Cum arată acum, la 10 de ani de când a dispărut din viața publică
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Restricții în trafic de Paște. Unde se circulă cel mai greu?
Descopera.ro
Cât de des ar trebui spălați blugii? Mulți greșesc!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Un tip îi propune unei fete să facă dragoste cu el: – Cât tupeu, domnule, cât tupeu!
Descopera.ro
Cea mai mare specie de pinguin din lume a intrat oficial pe lista speciilor pe cale de dispariție