Prima pagină » Știri » Ion Besoiu despre Iurie Darie: A dispărut o stea de cinema adevărată, un actor de farmec nespus

Ion Besoiu despre Iurie Darie: A dispărut o stea de cinema adevărată, un actor de farmec nespus

Ion Besoiu despre Iurie Darie: A dispărut o stea de cinema adevărată, un actor de farmec nespus
Actorul Ion Besoiu afirmă că, prin moartea lui Iurie Darie, a dispărut o o stea de cinema adevărată, un actor de un farmesc nespus, un camarad deosebit și a apreciat că "suntem mai săraci".

Actorul Ion Besoiu afirmă că, prin moartea lui Iurie Darie, a dispărut o o stea de cinema adevărată, un actor de un farmesc nespus, un camarad deosebit și a apreciat că „suntem mai săraci”.

„A dispărut o mare personalitate, o stea de cinema adevarată, un actor de farmec nespus”, a declarat Besoiu, adăugând că au fost mulți și mai ales multe fete care l-au admirat pe Iurie Darie pentru „jocul său fermecător”.

Ion Besoiu a povestit că a jucat cu Iurie Darie în câteva filme și că i-a făcut o „deosebită plăcere”, pentru că acesta era „un camarad deosebit”.

„Suntem mai săraci”, a comentat Besoiu. El a precizat că starea lui Iurie Darie se deteriora. „Cu toate acestea nu ne convine că ne-a lăsat singuri”, a declarat el.

El a relatat că întotdeauna i-a făcut plăcere să-l întâlnească pe Iurie Darie.

„Când ne întâlneam era intotdeauna fermecãtor, zâmbitor, au fost multe momente în care mi-a făcut plăcere să mă întâlnesc cu el”, a relatat actorul.

Actorul Iurie Darie a murit vineri, la vârsta de 83 de ani, după o lungă suferință, a confirmat pentru MEDIAFAX partenera de viață a acestuia, Anca Pandrea.

Iurie Darie a avut mari probleme de sănătate în ultimele luni. Astfel, în luna mai, Iurie Darie a fost internat la Spitalul de Urgență „Bagdasar-Arseni” din Capitală, unde a fost operat pentru montarea unui sistem de drenaj care să ajute la eliberarea lichidului în plus ce se acumula în zona creierului. Anterior, acesta suferise un accident vascular cerebral.

După aceste intervenții chirurgicale, starea lui Iurie Darie a început să se deterioreze din ce în ce mai mult.

Iurie Darie s-a născut pe 14 martie 1929, în Vadul Roșu din județul Soroca, aflat astăzi în Republica Moldova.

Iurie Darie a absolvit Institutul de Artă Teatrală și Cinematografică în 1952 și a debutat în anul 1953, în „Nepoții gornistului”, în regia lui Dinu Negreanu, avându-i alături de Marga Barbu și Liviu Ciulei.

În anul 1969, a fost ales de regizorul Mircea Drăgan pentru a juca în seria „Brigada Diverse”, alături de nume celebre precum Toma Caragiu, Sebastian Papaiani, Dem Rădulescu și Puiu Călinescu.

A interpretat roluri memorabile în peste 40 de producții cinematografice, printre care „Răsare soarele” (1954), „Alo? Ați greșit numărul!” (1958) „Băieții noștri” (1959), „S-a furat o bombă” (1961), „Vacanță la mare” (1962), „Dragoste la zero grade” (1964), „Răutăciosul adolescent” (1968), „Atunci i-am condamnat pe toți la moarte” (1971), „Frații Jderi” (1974), „Muschetarul român” (1975), „Blutsbruder” (1975), „Misterul lui Herodot” (1976), „Drumul oaselor” (1980), „Sing, Cowboy, Sing” (1981), „Ringul” (1985), „O zi la București” (1986), „În fiecare zi mi-e dor de tine” (1987), „Zâmbet de soare” (1987), „Oglinda” (1993), „Punctul zero” (1996), „Triunghiul morții” (1999). În 2004, Darie a jucat în serialul „Numai iubirea” de la postul Acasă.

Cariera sa în teatru este legată de Teatrul de Comedie din București. A jucat sub bagheta regizorului Lucian Giurchescu și a lui David Esrig. I-a avut ca parteneri pe actorii Gheorghe Dinică, Marin Moraru, Mircea Albulescu, Dem Rădulescu, Sanda Toma, Vasilica Tastaman, Stela Popescu, Silviu Stănculescu.

Printre spectacolele în care a jucat se numără „Troilus și Cresida”, de William Shakespeare, și „Umbra”, de Evgenii Șvarț, ambele în regia lui David Esrig.

După Revoluție, a jucat în „Pălăria”, o producție a Teatrului de Comedie, în regia lui Horațiu Mălăele (1998), și „Patru pe o canapea și valetul”, de Marc Camoletti, în regia lui Radu Nichifor (2000).
Iurie Darie a colaborat și cu cineaștii basarabeni, în filmul pentru copii „Moara”, realizat în 1992, dar și pe scena Teatrului Național „Mihai Eminescu” din Chișinău, în „Tata” (1999-2000).
Iurie Darie s-a remarcat și în emisiunile de televiziune pentru copii, în care actorul își etala abilitatea de a desena, uneori cu ambele mâini.

A fost căsătorit cu actrița Consuela Roșu. Din casătoria lor s-a născut, în 1959, Alexandru (Ducu) Darie, care, din 2002, este directorul Teatrului Bulandra din București, iar în 2006 a fost ales președinte al Uniunii Teatrelor din Europa.

După moartea Consuelei Roșu, Iurie Darie s-a îndrăgostit de actrița Anca Pandrea, cea de-a doua lui soție, cu care a avut o relație de aproape 25 de ani.

În 2009, Iurie Darie a primit premiul de excelență pentru întreaga carieră la Festivalul Comediei Românești – festCO.

Totodată, în martie anul acesta, Iurie Darie a primit premiul Gopo pentru întreaga carieră.

Ultimul film în care a jucat Iurie Darie este „Maria Sa, Birlic!”, un documentar despre actorul Grigore Vasiliu-Birlic.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Aranjamentele de dormit ale Prințului și Prințesei de Wales. Dezvăluiri surprinzătoare din reședințele regale
Digi24
Un cilindru misterios cu înălțimea unei clădiri cu patru etaje a ieşit brusc din pământ în Japonia
Cancan.ro
Ce salariu are un măturător de stradă în România, de fapt. Câți bani primește lunar acum, în 2026
Prosport.ro
FOTO. Fiica de 19 ani a fostului fotbalist se iubește cu un jucător mai mare cu 8 ani
Adevarul
Donald Trump trimite 5.000 de pușcași marini în zona fierbinte a Strâmtorii Ormuz, după ce a proclamat războiul „câștigat”
Mediafax
Sindicatul Dacia avertizează: 1.200 de angajați de la Mioveni vor fi concediați în 2026, în timp ce modele noi sunt produse în Turcia și Slovenia
Click
Zodia pentru care urmează cea mai bună perioadă din viață, începând cu luna aprilie. Universul îi pregătește surprize, iar norocul îi va surâde în toate domeniile vieții
Digi24
Un avion american de realimentare KC-135 Stratotanker s-a prăbuşit în Irak
Cancan.ro
Andreea Popescu și Rareș Cojoc au DIVORȚAT! Primele declarații
Ce se întâmplă doctore
Cristina Șișcanu, imagini incendiare după ce a slăbit enorm! Soția lui Mădălin Ionescu arată mai bine ca niciodată
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Toate amenzile de circulație se majorează de la 1 iulie! Pentru viteză, sancțiunea maximă depășește 4.300 de lei
Descopera.ro
Mister rezolvat: Cum aterizează pisicile mereu în picioare?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. La farmacie: - Aveți medicamente anti-potență? -La ce vă trebuie?
Descopera.ro
Lumea întreagă, pe un butoi cu pulbere: Cât de posibil este un nou război mondial?