Prima pagină » Știri » Ion Ștefan, al doilea ministru propus în Guvernul Orban, avizat negativ în comisiile parlamentare

Ion Ștefan, al doilea ministru propus în Guvernul Orban, avizat negativ în comisiile parlamentare

Ion Ștefan, al doilea ministru propus în Guvernul Orban, avizat negativ în comisiile parlamentare
Ion Ștefan, propus ministru al Dezvoltării, a fost avizat negativ în comisiile reunite pentru administrației publică din Parlament, fiind al doilea liberal care a primit un astfel de aviz, după Florin Cîțu, nominalizat la Ministerul Finanțelor.

Au fost 19 voturi „împotrivă” și 17 voturi „pentru” în comisiile parlamentare.

Ion Ștefan a declarat, în cadrul audierii de marți, că prioritatea sa va fi achitarea tuturor facturilor pentru PNDL 1 și 2, plus continuarea lucrărilor demarate pe aceste programe. El a precizat că nimeni nu vrea să mai audă de „achiziții dubioase”, iar risipa banului public trebuie să dispară.

Totosată, Cătălin Rădulescu (PSD) și Ion Ștefan (PNL) au avut miercuri un schimb acid de replici pe tema vilei de 910 metri pătrați a liberalului.

„Suntem ca în filmele cu pitici.(…) Să vină Benny Hill”, a spus Rădulescu. „Poate ați cumpărat un costum mai mare cu un număr?”, a întrebat Ștefan.

În afară de Ion Ștefan, propus la Dezvoltare, doar liderul senatorilor PNL Florin Cîțu, propus la Finanțe a primit, marți, aviz negativ în forurile legislative de specialitate. Avizul în comisii este consultativ.

Votul pentru învestirea Guvernului Orban urmează să fie dat în plenul reunit al Parlamentului de luni, de la ora 14.00.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Horoscop 5 decembrie 2025: O zi intensă cu vești care răstoarnă planuri
Digi24
Dmitri Medvedev amenință „nebuna Uniune Europeană”: confiscarea activelor rusești ar fi echivalentă cu un act ce justifică războiul
Cancan.ro
Fiica nelegitimă a lui Putin, recunoscută de niște ucraineni în Paris. IREAL ce s-a întâmplat imediat după
Prosport.ro
FOTO. Cum arată la 43 de ani Ileana Lazariuc, fosta noră a magnatului Ion Țiriac
Adevarul
Momentul în care un șofer a zburat cu Mercedesul peste un sens giratoriu și alte două mașini. Ce s-a întâmplat
Mediafax
„Îți place să trăiești în Europa?”. Un jurnalist ucrainean a abordat-o pe presupusa fiică a lui Putin la Paris / Ea spune că îi pare „foarte rău” pentru războiul din Ucraina
Click
Val de angajări în mai multe orașe din România. Domeniile în care se caută personal fără experiență
Digi24
Rusia va ajunge la granița României, diplomatic sau prin arme, amenință Vladimir Putin
Cancan.ro
DOLIU în presă! A murit jurnalistul Mihai Stănescu
Ce se întâmplă doctore
Planta pe care trebuie să o pui la ușa casei ca să atragi bani, noroc și protecție, conform Feng Shui
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cea mai bine vândută mașină din România, în noiembrie: Doar bulgarii mai cumpără acest model
Descopera.ro
SUCUL care face MINUNI pentru corp peste noapte
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
20 de lucruri uimitoare despre creierul uman