Prima pagină » Știri » ISIS revendică atacul armat din Toronto. Ce spune însă familia criminalului

ISIS revendică atacul armat din Toronto. Ce spune însă familia criminalului

ISIS revendică ATACUL ARMAT din Toronto. Ce spune însă familia criminalului

Rețeaua teroristă Stat Islamic a revendicat, miercuri, atacul armat produs duminică în orașul canadian Toronto, soldat cu doi morți și 13 răniți.

„Un soldat al Statului Islamic a comis atentatul ca reacție la apelurile în sensul atacării cetățenilor din țările care fac parte din coaliția” antiteroristă, a comunicat miercuri agenția de presă Amak, aparținând organizației teroriste sunnite, informează cotidianul Le Figaro.

Un islamist în vârstă de 29 de ani, Faisal Hussain, a deschis focul, duminică seară (luni dimineață, ora României), în orașul canadian Toronto, omorând două persoane și rănind alte 13.

ISIS revendică atacul din Toronto, după ce poliția a susținut că incidentul nu a avut legătură cu terorismul, scrie abcnews.go.com.

Teroriștii apelează la acest gest la trei zile după ce doi oameni au fost împușcați mortal în Toronto și alți 13 au suferit răni.

Faisal Hussain, în vârstă de 29 de ani, care a ucis două persoane în vârstă de 10 ani și 18 ani, a murit într-un schimb de focuri cu polițiștii.

Familia a susținut că individul suferea de probleme psihice: „Suntem devastați de faptul că fiul nostru a fost responsabil pentru violența fără sens și pierderea de vieți omenești… Fiul nostru avea probleme psihice, s-a confruntat toată viața cu psihoza și depresia. Intervențiile medicilor au fost inutile. Medicația și terapia nu au avut efect. Chiar dacă am făcut toate eforturile pentru a-l ajuta în viața sa marcată de durere, nu ne-am imaginat niciodată că totul s-ar putea termina atât de tragic”.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Invazie de șobolani, din cauza temperaturilor mari. „Otrava nu este soluția”
Digi24
De ce s-a deplasat șeful CIA la Moscova. Explicațiile Kremlinului
Cancan.ro
Ștefania a fost dată dispărută pe 24 august 2026. După 24 de ore, a fost găsită moartă
Prosport.ro
Ioana Timofeciuc a luat decizia! A plecat din România după Florinel Coman
Adevarul
De ce salariile profesorilor nu vor crește semnificativ nici cu noua lege a salarizării: „Structura statului este aceeași de prin 1968”
Mediafax
Surpriză în Germania: muncitorii din 5 țări câștigă mai bine decât germanii
Click
Românul care a plecat la 19 ani în Anglia să lucreze ca salahor. 10 ani mai târziu, are o avere cât pentru două vieți
Digi24
Comisia Europeană, îndemnată să blocheze fondurile din PNRR din cauza „amendamentului Fritz”
Cancan.ro
Influencerul Andrei Bordeianu, accident teribil pe motocicletă. Ar fi ajuns în stare gravă la spital
Ce se întâmplă doctore
Cine își mai aduce aminte de Fizz? A vândut celebra haină de blană și s-a retras din muzică. E total schimbat acum
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Indicatorul rutier pe care mulți șoferi îl interpretează greșit. Semnificația se schimbă în funcție de țară
Descopera.ro
Un material uluitor a fost descoperit pe Marte de roverul Perseverance
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ce caută lenjeria ta la vecinii noștri?
Descopera.ro
Ce este „rage bait” și de ce Internetul pare plin de oameni care încearcă să ne enerveze