Prima pagină » Știri » IZOLAREA NAȘTE MONȘTRI. Statul european în care numărul sesizărilor privind violențele împotriva copiilor s-a dublat într-o lună

IZOLAREA NAȘTE MONȘTRI. Statul european în care numărul sesizărilor privind violențele împotriva copiilor s-a dublat într-o lună

IZOLAREA NAȘTE MONȘTRI. Statul european în care numărul sesizărilor privind violențele împotriva copiilor s-a dublat într-o lună

Apelurile la numărul de urgenţă pentru copii în pericol au crescut cu 89% săptămâna trecută în Franţa, după mai mult de o lună de izolare impusă pentru a împiedica răspândirea noului coronavirus, a indicat miercuri guvernul francez citat de AFP.

„Plus 89%, cu atât a crescut numărul de apeluri la 119 săptămâna trecută”, a declarat în Senat secretarul de stat pentru protecţia minorilor, Adrien Taquet, potrivit Agerpres.

„Acest lucru nu ne surprinde, este semnul intensificării violenţelor în timpul acestei perioade de izolare. Dar vreau să văd în aceasta şi un semn, un barometru al vigilenţei noastre sporite” în materie de violenţe asupra copiilor, a adăugat secretarul de stat.

Astfel, numărul apelurilor iniţiate de vecini a crescut într-o săptămână cu 84%, iar al celor iniţiate „de prieteni pentru prieteni” s-a dublat, a precizat Taquet.

La numărul de urgenţă 119 sunt primite în medie 700 de apeluri pe zi.

De la începutul lui aprilie, în răspuns la riscul de creştere a violenţei domestice din cauza izolării, linia telefonică a fost dublată de un serviciu de semnalare a acestor situaţii prin internet.

Acest sistem, destinat victimelor care nu se pot izola pentru a telefona după ajutor, primeşte săptămânal peste 200 de sesizări, a menţionat Taquet.

Responsabilul francez a subliniat că speră ca aceste apeluri „să nu rămână fără răspuns” şi a cerut întărirea celulelor de colectare a informaţiilor pentru ca lucrătorii sociali să poată face anchete în familiile unde copiii sunt în pericol.

Se estimează că în Franţa la fiecare cinci zile câte un copil moare din cauza violenţelor familiale şi circa 52.000 de minori sunt supuşi în fiecare an violenţelor, tratamentelor abuzive sau abandonului.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Horoscop 5 decembrie 2025: O zi intensă cu vești care răstoarnă planuri
Digi24
Dmitri Medvedev amenință „nebuna Uniune Europeană”: confiscarea activelor rusești ar fi echivalentă cu un act ce justifică războiul
Cancan.ro
Fiica nelegitimă a lui Putin, recunoscută de niște ucraineni în Paris. IREAL ce s-a întâmplat imediat după
Prosport.ro
FOTO. Cum arată la 43 de ani Ileana Lazariuc, fosta noră a magnatului Ion Țiriac
Adevarul
Momentul în care un șofer a zburat cu Mercedesul peste un sens giratoriu și alte două mașini. Ce s-a întâmplat
Mediafax
„Îți place să trăiești în Europa?”. Un jurnalist ucrainean a abordat-o pe presupusa fiică a lui Putin la Paris / Ea spune că îi pare „foarte rău” pentru războiul din Ucraina
Click
Val de angajări în mai multe orașe din România. Domeniile în care se caută personal fără experiență
Digi24
Rusia va ajunge la granița României, diplomatic sau prin arme, amenință Vladimir Putin
Cancan.ro
DOLIU în presă! A murit jurnalistul Mihai Stănescu
Ce se întâmplă doctore
Planta pe care trebuie să o pui la ușa casei ca să atragi bani, noroc și protecție, conform Feng Shui
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cea mai bine vândută mașină din România, în noiembrie: Doar bulgarii mai cumpără acest model
Descopera.ro
SUCUL care face MINUNI pentru corp peste noapte
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
20 de lucruri uimitoare despre creierul uman