Prima pagină » Știri » L-au scăpat în cap de pe TARGĂ. Dosar penal la un spital din Prahova după MOARTEA unui pacient

L-au scăpat în cap de pe TARGĂ. Dosar penal la un spital din Prahova după MOARTEA unui pacient

L-au scăpat în cap de pe TARGĂ. Dosar penal la un spital din Prahova după MOARTEA unui pacient
L-au scăpat în cap pe holul spitalului pe pacientul care fusese operat de tumoră cerebrală. Vezi cum explică managerul Spitalului Județean de Urgență Ploiești, decesul bărbatului.

Purtătorul de cuvânt al Poliției Prahova, Raluca Brezeanu, a declarat, corespondentului MEDIAFAX, că polițiștii au deschis un dosar penal pentru ucidere din culpă în cazul unui pacient de 71 de ani din Cocorăștii Misli.

Bărbatul a fost internat la Spitalul Județean de Urgență Ploiești și a murit la aproximativ două săptămâni distanță după ce a fost scăpat de pe o targă. Oamenii legii vor să stabilească acum dacă pacientul a murit din cauza căzăturii sau nu.

La rândul său, managerul Spitalului Județean de Urgență Ploiești, Marius Niculescu, a declarat că incidentul s-a petrecut pe 17 decembrie, în timp ce bărbatul era transferat, pentru investigații medicale, la altă secție, de o firmă privată care are contract cu spitalul.

„Pacientul a fost trimis pentru investigații la secția de Urologie. S-ar fi rupt targa pe scări, iar în foaie s-a consemnat traumatismul suferit prin cădere de pe targă. Nu a fost transportat de angajații noștri, ci de firma cu care avem contract pentru transferul instraspitalicesc. Noi i-am făcut apoi investigații, Computer Tomograf, radiografii”, a precizat Niculescu.

Pacientul a murit pe 4 ianuarie. Trupul său a fost dus vineri la Serviciul de Medicină Legală Ploiești, unde, cel mai probabil luni, va fi făcută necropsia pentru a se stabili cauza morții. Bărbatul era internat pe secția Neurochirugie unde a fost operat din cauza unei tumori.

„Bunicul meu a fost internat la spitalul județean din Ploiești. A avut o tumoră la cap, a stat aproape două luni în spital, l-au operat și totul decurgea normal. Începuse să vorbească, să deschidă ochii, cu alte cuvinte își revenea. Dar vineri (n.r. 4 ianuarie) ne-au sunat de la spital să ne spună că a murit. Cauza morții nu a fost cea pentru care s-a operat, ci l-au scăpat în cap pe holul spitalului cei care îl transportau și asta i-a provocat moartea”, a delcarat ruda victimei pentru observatorul prahovean.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Economia Rusiei se apropie de „zona morții”. Ce arată noile date economice?
Digi24
Soldații SUA sunt copleșiți de atât de multe date de pe câmpul de luptă, încât e nevoie de inteligența artificială pentru sortare
Cancan.ro
Tovarășul lui Alex Bodi l-a înfruntat pe 'Măcelarul lui Bebino'. Avem imaginile întâlnirii de gradul 0
Prosport.ro
FOTO. Transformarea Larisei Iordache. Cum arată după ce a născut
Adevarul
Noua ordine din AUR. Ce ascunde, de fapt, promovarea tandemului Dungaciu-Peiu: „Creează impresia de specializare”
Mediafax
Uitați de păpuși și mașinuțe. Copiii ar trebui să se joace cu teluri și zdrobitoare de cartofi pentru a se dezvolta mai bine
Click
A ajuns de la o pensie de 850 € la venituri de 3.500 €. Metoda folosită de un pensionar de 77 de ani
Digi24
Poveste de film: A vândut tot ce avea în SUA și s-a mutat în România, după ce iubita lui a fost deportată. „I-a luat 10 zile”
Cancan.ro
Au apărut noi detalii despre cazul românului care a încercat să răpească o fetiță în Italia. Bărbatul ar fi acționat la...
Ce se întâmplă doctore
Cum arată și ce face astăzi Ana Paula Arósio? Actrița din „Terra Nostra” e total schimbată. Nimeni nu o mai recunoaște
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Alertă meteo de ultimă oră! Cod portocaliu de ninsori şi viscol în 12 judeţe, inclusiv București
Descopera.ro
Ce vrea să construiască NASA pe Soare?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: -Eram cu iubita în pat, când am primit un mesaj...
Descopera.ro
Ți-ai putea administra insulina fără ace? Iată ce a creat un cercetător!