Prima pagină » Știri » La 10 ani de la desființarea serviciului secret de la Justiție, Prună a mers cu următorul document în CSAT

La 10 ani de la desființarea serviciului secret de la Justiție, Prună a mers cu următorul document în CSAT

La 10 ani de la desființarea serviciului secret de la Justiție, Prună a mers cu următorul document în CSAT
Ministrul Justiției Raluca Prună a declarat, luni, că s-a prezentat cu arhiva Serviciului Independent pentru Protecție și Anticorupție (SIPA) în CSAT pentru a propune o hotărâre de guvern, pentru formarea unei comisii care să inventarieze arhiva.

Raluca Prună a declarat, luni, că s-a prezentat cu arhiva SIPA în CSAT.

„La zece ani de la desființarea SIPA, garantez tuturor că e sigilată, numeni nu a umblat în arhiva SIPA. La CSAT am făcut propunere să dau o hotărâre de guvern să fac o comisie în care vor fi reprezentanți din Ministerul Justiției, Consiliul Superior al Magistraturii (CSM), se va face invetarierea și se va stabili ce să facem cu această arhivă”, a declarat Raluca Prună.

Potrivit ministrului Justiției, arhiva „se va lua filă cu filă pentru a i se face invetnarul”.

„În această vară se va da hotărârea de guvern ca să fie formată respectiva comisie”, a mai spus Prună.

Ministrul Justiției, Raluca Prună, a declarat, pe 4 mai, că a primit „mandat de la CSAT pentru a iniția o hotărâre de guvern pentru a constitui o comisie pentru a inventaria arhiva Serviciului Independent pentru Protecție și Anticorupție (SIPA)”.

„Am prezentat în CSAT și am primit mandatul de a inția o hotărâre de guvern pentru a constitui o comisie pentru a inventaria arhiva SIPA și pentru a stabili ce se va întampla cu ea. Până la sfârșitul lunii iunie vom avea o hotărâre de guvern pentru a stabili cine face parte din acestă comsie și ce rol va avea”, a declarat atunci Raluca Prună.

Ministrul justiției declara la începutul lunii aprilie că arhiva Serviciului Independent pentru Protecție și Anticorupție (SIPA) se află în conservare din 2006 la Administratia Nationala a Penitenciarelor (ANP) și că a facut o propunere în CSAT privind inventarierea acesteia și transferul ei.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ce soluții găsesc românii pentru facturile mari de la energie
Digi24
JD Vance: UE nu ar trebui să atace companiile americane pentru „mizerii”. Elon Musk s-a grăbit să-i mulțumească vicepreședintelui
Cancan.ro
Concubina lui Ilie Bolojan, apariție impecabilă la Viena. Cum s-a prezentat Ioana, de mână cu premierul României
Prosport.ro
FOTO. Cum arată la 43 de ani Ileana Lazariuc, fosta noră a magnatului Ion Țiriac
Adevarul
Momentul în care un șofer a zburat cu Mercedesul peste un sens giratoriu și alte două mașini. Ce s-a întâmplat
Mediafax
Ce se întâmplă cu vremea în România până în primele zile din 2026. Anunțul meteorologilor
Click
Horoscop săptămâna 5-11 decembrie. Trei zodii își schimbă destinul și dau lovitura pe plan profesional
Digi24
VIDEO Trump vrea ca strategia de securitate a SUA să fie valabilă în toată lumea. Europa, în „declin civilizațional”, pusă pe planul do
Cancan.ro
💣 în lumea televiziunii: Dan Capatos, DAT AFARĂ de la Antenă, 'la pachet' cu Silviu Andrei!
Ce se întâmplă doctore
Planta pe care trebuie să o pui la ușa casei ca să atragi bani, noroc și protecție, conform Feng Shui
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
SINGURA diferență dintre Coca-Cola și Pepsi! Tu ȘTII?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Cel mai bătrân strămoș al rechinilor înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor