Prima pagină » Știri » Limba şi literatura maternă la Evaluarea Naţională. Ce subiecte s-au dat în 2020

Limba şi literatura maternă la Evaluarea Naţională. Ce subiecte s-au dat în 2020

Limba şi literatura maternă la Evaluarea Naţională. Ce subiecte s-au dat în 2020

Peste 10.000 de elevi au susținut joi proba la Limba și literatura maternă de la Evaluarea Națională, ultima a examenului din acest an, după cele la Limba și literatura română și la Matematică, desfășurate luni, respectiv miercuri.

Subiectele vor fi publicate AICI.

Numărul elevilor care au dat joi proba scrisă la Limba și literatura maternă este de 10.311.

Primele rezultate ale Evaluării Naționale vor fi afișate luni, 22 iunie, până la ora 14:00. În conformitate cu regulamentele europene și la solicitarea Autorității Naționale de Supraveghere a Prelucrării Datelor cu Caracter Personal, Ministerul Educației și Cercetării va publica rezultatele elevilor obținute în urma susținerii examenelor naționale cu anonimizarea numelui și a prenumelui.

Contestațiile pot fi depuse atât în format fizic, cât și electronic, în zilele de 22 iunie (în intervalul orar 16:00 – 19:00) și 23 iunie (în intervalul orar 8:00 – 12:00).

În acest caz, al depunerii contestațiilor, candidații completează, semnează și depun/transmit electronic și o declarație-tip în care se menționează faptul că au luat cunoștință că nota acordată ca urmare a soluționării contestației poate modifica, după caz, nota inițială, prin creștere sau descreștere. Pentru candidații minori, declarația-tip este semnată și de către părinții/reprezentanții legali ai acestora.

Când vor fi anunțate rezultatele finale

Rezultatele finale vor fi anunțate sâmbătă, 27 iunie.

Elevii sunt protejați de lege în ceea ce privește datele cu caracter personal, respectiv notele de la probele din cadrul Evaluării Naționale 2020, datorită Regulamentului general privind protecția datelor (Regulamentul GDPR).

Autoritatea Națională de Supraveghere a Datelor cu Caracter Personal a solicitat Ministerului Educației ca informarea elevilor și părinților în privința notelor să se facă în mod anonimizat, astfel încât Regulamentul GDPR să fie respectat.

Rezultatele vor fi comunicate (pe internet și la avizier), însă în mod anonimizat. Astfel, numele elevilor (din dreptul notelor) nu vor mai putea fi văzute de oricine, ci doar de elevi. Aceștia vor primi un cod cu care vor putea vedea pe site-ul unde vor fi afișate (doar) notele proprii.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Donald Trump: Mă gândesc serios să retrag SUA din NATO
Digi24
Prima reacție a premierului britanic la declarațiile lui Trump despre NATO
Cancan.ro
ANUNȚUL făcut de Rareș Cojoc, după ce milionarul dansator și partenera lui au câștigat încă o medalie de aur
Prosport.ro
FOTO. Gică Hagi o ține de mână și o traversează strada pe Kira, fiica lui care împlinește 30 de ani
Adevarul
„Al treilea front”. China reînvie capacitățile militare ale lui Mao
Mediafax
Prețul petrolului scade din nou sub 100 de dolari după promisiunile lui Trump de a „se retrage” din Iran
Click
Urmează două săptămâni de succes pentru trei zodii. Acești nativi au parte de reușita vieții lor
Digi24
Greg Bovino, șeful grănicerilor SUA, a ieșit la pensie cu tot cu parolele de la conturile de social media ale instituției
Cancan.ro
» Primele și singurele imagini cu mama copiilor lui Bogdan de la Ploiești. Cum arată femeia care l-a făcut tătic pe artist
Ce se întâmplă doctore
Gabriela Cristea a dezvăluit cum a slăbit 30 de kg. Cu ce tehnici a reușit să scape prezentatoarea TV de kilogramele în plus
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Carburanții, ieftiniți agresiv. Motorina a ajuns la sub 10 lei/litru
Descopera.ro
Lansarea Artemis 2 are loc astăzi! Tot ce trebuie să știi
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – Părinte, spune am voie cu femei în post?
Descopera.ro
Boris Weisfeiler, dispariția misterioasă a unui matematician