Prima pagină » Știri » LOTO. Pentru prima dată în istoria Loteriei, nu vor avea loc extrageri Loto 6/49 până în 11 ianuarie

LOTO. Pentru prima dată în istoria Loteriei, nu vor avea loc extrageri Loto 6/49 până în 11 ianuarie

LOTO. Pentru prima dată în istoria Loteriei, nu vor avea loc extrageri Loto 6/49 până în 11 ianuarie
LOTO. Pentru prima dată în istoria de 109 ani a Loteriei Române, nu vor fi organizate primele două extrageri Loto 6/49 din acest an, cea de duminică, 4 ianuarie, și cea de joi, 8 ianuarie.

LOTO. Extragerile nu se mai organizează, deoarece Loteria nu are contract de administrare a programelor informatice care ajută la extragerea numerelor.

UPDATE. Loteria Română transmite, într-un comunicat, că nu a anulat extragerile din 4 și 8 ianuarie, ci că acestea nu au fost programate: „Primele trageri loto din acest an vor avea loc, așa cum am comunicat încă din data de 30.12.2014, în data de 11.01.2015. Subliniem faptul că Loteria Romană nu a anulat tragerile de azi, 4.01.2015, și nici pe cele de joi, 8.01.2015, așa cum a apărut în mass media”. Totuși, este prima dată când extragerile încep atât de târziu într-un an. 

„Contractul cu firma Intralot, privind administrarea și gestionarea tuturor jocurilor loteristice, nu se va prelungi. Actualul act adițional, prin care s-a prelungit acest contract, este în vigoare până în data de 31 decembrie. În urma discuțiilor avute, am decis de comun acord cu conducerea Compania Națională Loteria Română SA, ca aceasta să efectueze demersurile necesare pentru încheierea de contracte cu o parte din subcontractorii Intralot, în vederea asigurării funcționării sistemului Loto, în continuare, fără nicio modificare”, se arată într-o declarație de presă transmisă de ministrul Finanțelor Darius Vâlcov.

Pe 29 decembrie anul trecut, Ministul Finanțelor Publice anunța că Loteria Națională nu mai prelungește contractul cu firma Intralot, cea care administra soft-urile necesare desfășurării jocurilor de noroc. O zi mai târziu, conducerea Loteriei anunța că extragerile loto vor fi reluate abia pe 11 ianuarie anul acesta.

Sistemul informatic este esențial pentru activitatea Loteriei Române, astfel că lipsa unui contract de administrare poate duce la întreruperea activității companiei, mai ales că Loteria nu are specialiști care să se ocupe de programele informatice, conform unui fost consilier în Loteria Română.

„Totodată, Compania Națională Loteria Română a început demersurile pentru ca din ianuarie 2015 să asigure funcționarea întregului sistem prin specialiști proprii”, a mai spus Vâlcov în declarația de presă.

Contractul dintre Loterie și Intralot a fost încheiat pe 26 iunie 1992 pentru o perioadă de 10 ani. Pe 23 martie 2000, Loteria a semnat un act adițional, prin care valabilitatea înțelegerii a fost prelungită până la 31 decembrie 2013. În toată această perioadă, firma grecească a încasat între 7,5 și 8,5 la sută din încasările lunare brute ale Loteriei.

Anul trecut, Consiliul Concurenței a amendat cu 16,85 milioane lei (aproximativ 3,76 milioane euro) Compania Națională Loteria Română, Intralot SA Integrated Lottery Systems and Services, Intracom Holdings, pentru înțelegeri anticoncurențiale. 
 

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
O țară în care lucrează sute de mii de români discută creșterea vârstei de pensionare
Digi24
Putin reînvie „poporul sovietic”. România este vizată de o nouă lege promulgată de către dictatorul de la Kremlin
Cancan.ro
S-a aflat acum! Ce alimente au consumat Antonella și Sara în Ajunul Crăciunului. Ar fi fost contaminate, potrivit specialiștilor. Poliția are deja 5 suspecți
Prosport.ro
FOTO. Diana Munteanu arată impecabil în costum de baie, la 47 de ani. Imaginile de pe plaja din Maldive sunt spectaculoase
Adevarul
Raport cutremurător: zeci de soldați moldoveni bătuți crunt în cazarme, unii au ajuns la spital cu traumatisme grave și fracturi severe
Mediafax
Meteorologii ANM fac anunțul cu privire la primele zile din 2026. Temperaturi neobișnuite la început de an
Click
Horoscop săptămâna 26 decembrie - 1 ianuarie. Succes total la final de an pentru Scorpioni, schimbare majoră pentru Vărsători
Digi24
Mimica lui Zelenski când Trump a spus că Putin vrea să ajute Ucraina să reușească
Cancan.ro
Vlăduța Lupău a primit o nouă LOVITURĂ, după ce s-a aflat că numele ei apare într-un dosar penal internațional. Unde a fost de urgență luni, 29 decembrie
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Cristina Spătar! Imagini incendiare cu regina muzicii R&B! Așa se menține în formă artista
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Un tunner german a desenat viitoarea Dacia. Randările cu C-Neo care aprind discuțiile
Descopera.ro
Este bine sau rău ca elevii să aibă teme de vacanță?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: - Nevastă-mea s-a tâmpit… Ștrulă: – De ce?
Descopera.ro
Trump este singurul care îl poate obliga pe Putin să facă pace, transmite șeful NATO