Prima pagină » Știri » MAE nu vrea să comenteze „noile declarații provocatoare” ale ministrului de externe ungar

MAE nu vrea să comenteze „noile declarații provocatoare” ale ministrului de externe ungar

MAE nu vrea să comenteze
Ministerul de Externe precizează că nu dorește să comenteze "noile declarații provocatoare ale ministrului de externe ungar, care continuă seria de atacuri inacceptabile la adresa oficialilor români", MAE menționând că pozițiile sale vor fi reiterate de ambasadorul român la Budapesta.

„Ministerul Afacerilor Externe nu dorește să comenteze noile declarații provocatoare ale ministrului de externe ungar, care continuă seria de atacuri inacceptabile la adresa oficialilor români”, se arată în precizările de presă transmise duminică de MAE.

„Pozițiile Ministerului Afacerilor Externe pe tema în cauză sunt clare și cunoscute și sunt convergente și cu alte poziții exprimate la nivel european și internațional. Acestea vor fi reiterate din nou oficialilor ungari de ambasadorul român la Budapesta, care a fost invitat la Ministerul ungar al Afacerilor Externe”, menționează sursa citată.

Ministerul ungar al Afacerilor Externe l-a convocat pe ambasadorul român la Budapesta, în urma declarațiilor făcute sâmbătă de Bogdan Aurescu, iar Peter Szijjarto a declarat că s-ar „aștepta la mai multă modestie din partea unui ministru de Externe al cărui premier se confruntă cu un proces”.

După ce i-a criticat pe oficialii croați, ministrul ungar de Externe, Peter Szijjarto, este implicat într-un schimb de replici cu omologul său român, pe tema gardului de sârmă ghimpată pe care Ungaria îl va construi între cele două țări pentru a opri valul de imigranți, relatează Associated Press în pagina electronică.

Ministrul român de Externe, Bogdan Aurescu, a declarat sâmbătă că ridicarea de garduri „este un gest mai degrabă autist și inacceptabil”, care încalcă spiritul Uniunii Europene.

„Ne-am aștepta la mai multă modestie din partea unui ministru de Externe al cărui premier se confruntă cu un proces”, i-a răspuns duminică Szijjarto, referindu-se la faptul că premierul Victor Ponta a fost trimis în judecată pentru 17 infracțiuni de fals în înscrisuri sub semnătură privată, complicitate la evaziune fiscală și spălarea banilor.

„Noi suntem un stat vechi de peste 1.000 de ani, care de-a lungul istoriei sale a trebuit să se apere nu doar pe sine, ci și Europa, de multe ori. Așa va fi și acum, fie că ministrului român de Externe îi place sau nu”, a adăugat Szijjarto.

Ministerul ungar al Afacerilor Externe l-a convocat pe ambasadorul român la Budapesta luni, pentru consultări.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Nicușor Dan, despre delegația României la Washington: „Prezența noastră clarifică relația bilaterală după dubiile din 2024”
Digi24
Soldații SUA sunt copleșiți de atât de multe date de pe câmpul de luptă, încât e nevoie de inteligența artificială pentru sortare
Cancan.ro
Tovarășul lui Alex Bodi l-a înfruntat pe 'Măcelarul lui Bebino'. Avem imaginile întâlnirii de gradul 0
Prosport.ro
FOTO. Transformarea Larisei Iordache. Cum arată după ce a născut
Adevarul
Forțele ucrainene distrug sistematic apărarea antiaeriană rusă din teritoriile ocupate. Un elicopter Ka-27, lovit în Crimeea
Mediafax
„Care activitate? Că aia de judecată, sigur nu”. Șefa Inspecției Judiciare răspunde după ce mai mulți magistrați s-au plâns că nu mai au acces la alte dosare decât cele în care lucrează. Cum au, de fapt, acces procurorii la dosare
Click
A ajuns de la o pensie de 850 € la venituri de 3.500 €. Metoda folosită de un pensionar de 77 de ani
Digi24
Un aliat al lui Putin amenință puterile europene cu represalii dacă vor confisca nave din „flota fantomă” a Rusiei
Cancan.ro
Au apărut noi detalii despre cazul românului care a încercat să răpească o fetiță în Italia. Bărbatul ar fi acționat la...
Ce se întâmplă doctore
Cum arată și ce face astăzi Ana Paula Arósio? Actrița din „Terra Nostra” e total schimbată. Nimeni nu o mai recunoaște
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Foto / Controalele cu radarul pistol scot la iveală mai mult decât depășirea vitezei legale. Ce au găsit polițiștii în trafic
Descopera.ro
Descoperire ȘOC într-o peșteră din România
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: -Eram cu iubita în pat, când am primit un mesaj...
Descopera.ro
Țara vecină cu România considerată „noua Mallorca” de către experții în turism