Prima pagină » Știri » Mai mulți membri ai Statului Islamic, aflați pe teritoriul Republicii Moldova

Mai mulți membri ai Statului Islamic, aflați pe teritoriul Republicii Moldova

Mai mulți membri ai Statului Islamic, aflați pe teritoriul Republicii Moldova
Islamiști moldoveni care au participat la conflictul din Siria ca membri ai rețelei teroriste Stat Islamic au revenit în R.Moldova, anunță Anatol Șalaru, ministrul moldovean al Apărării, după o reuniune a șefilor serviciilor de securitate coordonată de președintele Nicolae Timofti.

Republica Moldova are cetățeni care participă la luptele din Siria, a declarat luni, potrivit site-ului Publika.md, ministrul moldovean al Apărării în exercițiu, Anatol Șalaru.

„Am înțeles că avem și noi moldoveni care luptă în Siria, dar nu cred că există un risc major în Republica Moldova, deoarece rețeaua Stat Islamic și-a atins scopul, acela de a crea panică”, a afirmat Șalaru.

„Dar există și riscuri care vin din interior, cei care se află deja în R.Moldova”, a adăugat Șalaru, referindu-se la islamiști moldoveni reveniți din Siria.

„Serviciul de Informații și Securitate (SIS) trebuie să își facă datoria, la fel Ministerul de Interne, iar fiecare cetățean trebuie să dea dovadă de spirit civic”, a subliniat ministrul moldovean al Apărării.

Anatol Șalaru a făcut aceste declarații într-o conferință de presă organizată după o reuniune a serviciilor de securitate coordonată de președintele Republicii Moldova, Nicolae Timofti. La reuniune s-a discutat despre situația din Europa, în principal despre combaterea terorismului, în contextul atentatelor de la Paris, dar și despre criza separatistă din Transnistria.

Toate instituțiile de apărare au primit dispoziții prin care sunt obligate să acționeze pentru a preîntâmpina situațiile care ar pune în pericol securitatea Republicii Moldova, a declarat purtătorul de cuvânt al Președinției, Vlad Țurcanu.

Doi cetățeni moldoveni suspectați de terorism care încercau să ajungă ilegal în România și în Occident au fost arestați săptămâna trecută în Republica Moldova. Cei doi moldoveni – cu vârste de 19, respectiv 26 de ani – au fost arestați pe malul Râului Prut, în zona localității Toceni. Asupra suspecților au fost găsite materiale de propagandă islamistă, existând suspiciuni că cei doi s-ar fi convertit la mahomedanism. Cei doi suspecți intenționau să treacă ilegal frontiera spre România, după care s-ar fi îndreptat spre Occident, destinația finală fiind Franța.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Report de peste 1,7 milioane de euro la Loto 6/49. Trageri speciale de Anul Nou
Digi24
Reacția Chinei după acuzațiile Kremlinului că ucrainenii au atacat reședința lui Putin
Cancan.ro
Substanțe afrodisiace, descoperite în casa Rodicăi Stănoiu. Ancheta ia o turnură neașteptată
Prosport.ro
Ioan Andone i-a primit pe Cătălin Măruță şi pe Andra în Spania, în casa lui de milioane de euro: „Sunt un om bogat”
Adevarul
Cristi Borcea, ținta ironiilor pe internet. „Oameni care n-au ce face cu banii și se transformă în monștri”
Mediafax
Vânt de până la 120 km/h! Avertizările meteorologilor, prelungite până în noaptea de Revelion
Click
Orașul-minune al României! Nu se mai oprește din dezvoltare și a atras miliarde de euro
Digi24
Situație critică în tunelul de sub Canalul Mânecii. Circulația tuturor trenurilor Eurostar a fost anulată
Cancan.ro
Ninge 5 zile consecutiv, în România, de pe 1 ianuarie 2026! Meteorologii Weather.com au revizuit prognoza meteo
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Cristina Spătar! Imagini incendiare cu regina muzicii R&B! Așa se menține în formă artista
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Un radar fix cu inteligență artificială a înregistrat peste 1.000 de abateri, în doar 4 zile
Descopera.ro
Galerie foto de excepție cu Brigitte Bardot
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Ai văzut, dragă, azi-noapte am făcut dragoste 63 de minute!
Descopera.ro
Obiceiuri și tradiții de Anul Nou din lume: Cine lovește pereții casei și ușile cu păine?