Prima pagină » Știri » Marș cu cântece legionare în centrul Capitalei, în semn de protest față de construirea moscheii

Marș cu cântece legionare în centrul Capitalei, în semn de protest față de construirea moscheii

Marș cu cântece legionare în centrul Capitalei, în semn de protest față de construirea moscheii

Peste 50 de persoane, membri și simpatizanți ai Partidului România Unită, au plecat în marș de protest pe străzile dintre Piața Universității și Piața Romană din Capitală, exprimându-și astfel nemulțumirea față de intenția construirii unei moschei în București.

Aceștia au purtat pancarde pe care erau scrise mesaje ca „Iohannis mută-te la Istanbul”, „Nu vrem moschee”, ori „Nu vrem migranți”.

Pe tot parcursul marșului, la o portavoce, au rulat diferite cântece religioase și legionare. „Ați uitat de Timișoara! Dați-mi România înapoi” ori „Să-i ia pe toți la pușcărie și la casa de nebuni” sunt versuri ale cântecelor care s-au auzit în portavoce.

„Lumea încă nu sesizează duritatea sau cât de grav este, vor sesiza când vor veni în țară foarte mulți musulmani, când se vor lua de fetele românilor. Am ajuns dintr-o țară liberă, suntem o colonie, ne conduc alții. De ce Erdogan nu construiește biserici ortodoxe sau creștine în Turcia?”, a declarat unul dintre protestatari pentru MEDIAFAX.

Deputatul Bogdan Diaconu, președintele PRU, cel care a organizat marșul spune că a cerut primarului general interimar, Răzvan Sava și reprezentanților PNL să organizeze pe 5 iunie un referendum prin care bucureștenii să spună dacă vor sau nu moschee.

” Moscheea ridică semne și riscuri mari de securitate asupra bucureștenilor și românilor, în general. Spunem și un nu hotărât cotelor obligatorii de migranți pe care Klaus Iohannis le-a acceptat cu atâta lejeritate în condițiile în care încalcă în mod flagrant Constituția României. Noi vrem să ne păstrăm tradițiile, vrem să reafirmăm identitatea națională și vom lupta până la capăt pentru asta. ” a mai spus Bogdan Diaconu.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Surpare de carosabil în Capitală. Trafic restricționat pe un sens de mers
Digi24
Spania închide spațiul aerian pentru aeronavele SUA implicate în războiul cu Iran și refuză utilizarea bazelor militare
Cancan.ro
Câte mii de euro a primit eliminata Loredana Pălănceanu, de la Antena 1, pentru cele 12 săptămâni la Survivor 2026
Prosport.ro
FOTO. Imagini hot cu noua iubită a milionarului care a avut o relație cu Mădălina Ghenea
Adevarul
Generația chiriașilor de nevoie: „Nu îmi permit nici măcar o garsonieră într-un oraș mic, oricât de mult aș munci”
Mediafax
Câți soldați sunt necesari pentru a invada o țară? Lecțiile războaielor recente
Click
Afacerea cu care a dat lovitura un tânăr de 16 ani, după ce a refuzat o ofertă de 300 de mii de dolari
Digi24
Universitățile din Rusia pun presiune asupra studenților pentru a lupta în Ucraina: „Sunteți cu toții lași?”
Cancan.ro
BREAKING! 'Gata, s-a terminat'. Anunțul momentului din spital, despre Mircea Lucescu
Ce se întâmplă doctore
Daniela Gyorfi a trecut prin mai multe transformări estetice. Cum arăta înainte vedeta: „Sunt o femeie asumată…
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Reducere specială pentru românii care cumpără Tesla Model 3 sau Model Y. Ce discount oferă producătorul american
Descopera.ro
Care este cel mai mare număr?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – Părinte, spune am voie cu femei în post?
Descopera.ro
Nu doar caloriile contează: cum influențează ora mesei și ritmul în care mâncăm greutatea corporală