Prima pagină » Știri » MECTS: 24 de inspectori școlari generali și 21 de adjuncți, DAȚI AFARĂ

MECTS: 24 de inspectori școlari generali și 21 de adjuncți, DAȚI AFARĂ

MECTS: 24 de inspectori școlari generali și 21 de adjuncți, DAȚI AFARĂ
Ministerul Educației, Cercetării, Tineretului și Sportului (MECTS) a informat că până marți au fost eliberați din funcții 24 de inspectori generali și 21 de adjuncți, majorității încetându-le detașarea în aceste posturi.

Ministerul Educației, Cercetării, Tineretului și Sportului (MECTS) a informat că până marți au fost eliberați din funcții 24 de inspectori generali și 21 de adjuncți, majorității încetându-le detașarea în aceste posturi.

„Până la data de 5 iunie 2012, au fost emise ordine de eliberare din funcție pentru 24 de inspectori școlari generali, dintre care 13 prin demisie și 11 prin încetarea detașării. Pentru funcțiile de inspector școlar general adjunct au fost emise 21 de ordine de eliberare din funcție, dintre care șase prin demisie și 15 prin încetarea detașării, în timp ce pentru funcția de director al Casei Corpului Didactic au fost emise două ordine de eliberare din funcție din cauza încetării detașării”, precizează MECTS.

La nivelul inspectoratelor școlare există 42 de posturi de inspector școlar general, 60 de posturi de inspector școlar general adjunct, 42 de posturi de director pentru casele corpului didactic și un post de director la Centrul de Formare Continuă în Limba Germană din Mediaș.

Ministerul anunță că „are în vedere organizarea de concursuri pentru ocuparea funcțiilor de inspector școlar general și inspector școlar adjunct în perioada august – septembrie 2012”.

Potrivit proiectului de calendar al desfășurării concursurilor, în 20 iulie se anunță desfășurarea concursului în presa centrală (de către MECTS) și locală (de către inspectoratul școlar); între 27 iulie și 3 august se fac înscrierile candidaților, în 30 iulie 2012 se emit ordinele privind numirea comisiei de elaborare a subiectelor și a comisiei de concurs.

Între 6 și 08 august se vor depune dosarele candidaților la MECTS, în 10 august – stabilirea programului concursului; 20 – 27 august – desfășurarea concursului/afișarea rezultatelor; 21 august – 3 septembrie – înregistrarea eventualelor contestații ; 30 august – 12 septembrie – rezolvarea contestațiilor și comunicarea către petenți a rezultatelor finale și în 15 septembrie se vor emite ordinele de numire.

Duminică, 3 iunie, ministrul Educației, Liviu Marian Pop, a anunțat că un număr de 30 inspectori generali școlari vor fi schimbați din funcții, prin ordine de ministru, lista acestora urmând a fi prezentată marți dimineață.

În 30 mai, Ministerul Educației informa că va organiza în luna august un concurs la nivel național pentru ocuparea posturilor de inspector școlar general, astfel încât în lunile septembrie și octombrie să fie inițiat concursul pentru ocuparea posturilor de inspector școlar adjunct și de director de unitate școlară.

Ministrul interimar al Educației, Liviu Pop, susținea că un concurs pentru inspectorii școlari este necesar în vederea eliminării numirilor politice pe astfel de funcții. „Suntem foarte bine pregătiți pentru examenul de Bacalaureat. Avem o mică problemă, trebuie să o spunem, cea legată de inspectorii școlari generali sau generali adjuncți, care răspund ca președinți de comisii județene, fapt pentru care, dacă aceștia sunt implicați în campania electorală, trebuiesc înlocuiți. Ca să liniștim chestiunea aceasta politică, la finalul lunii august se va organiza concurs de inspector școlar general”, a spus Pop.

Acesta preciza că ministerul va organiza concursul în perioada 20-25 august, iar în lunile septembrie și octombrie vor fi inițiate concursuri pentru funcțiile de inspectori școlari adjuncți și directori de unități școlare, care vor avea astfel stabilitate pe o perioadă de patru ani.

Pop a precizat că, din luna iunie, niciun director nu va mai fi în funcție prin concurs, deoarece ultimul concurs pentru directori a avut loc în mai 2008, astfel că se impune organizarea unui nou concurs național pentru directori de unități școlare

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
„Poate Maia va deveni într-o zi președinta României”. Maia Sandu, întrebată din nou despre unirea Republicii Moldova cu România
Digi24
Așteptări mari, rezultate dezamăgitoare. Summitul cu Xi îl readuce pe Trump la realitate: China nu a cedat în problemele importante
Cancan.ro
Grindina a făcut prăpăd în România. Ciclonul a lovit o mare parte din țară
Prosport.ro
FOTO. Iulia Pârlea, în costum de baie pe plaja din Grecia. Prezentatoarea TV pentru care s-au certat Marica şi Torje arată spectaculos
Adevarul
Mai mulți răniți după ce un bărbat a intrat cu mașina într-o mulțime în Italia. Șoferul a înjunghiat un trecător care a încercat să-l oprească
Mediafax
NATO va presa companiile europene de armament să crească investițiile
Click
Horoscop 17 mai. Leii sunt în centrul atenției, Scorpionii au de luat decizii importante
Digi24
Omul pe care Putin îl vrea mort și care ar putea obține pacea în Ucraina: „Am avut de-a face cu ei mulți ani, știu cum să le vorbesc”
Cancan.ro
Cât durează finala Eurovision 2026. Ora la care se va termina spectacolul de la Viena
Ce se întâmplă doctore
Daniela Crudu, de nerecunoscut! Cum a ajuns să arate acum. Fanii sunt îngrijorați: „E bolnavă?”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Turcii și românii lucrează la o dronă terestră pentru armată: FOTO și primele detalii despre proiect
Descopera.ro
Vera West, femeia care a creat unul dintre cele mai recunoscute costume din istoria filmului horror
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Într-un restaurant select, un muzician se apropie de masa lui Bulă
Descopera.ro
De ce muzica agresivă îi calmează pe unii oameni. Ce spun psihologii despre metal, furie și anxietate