Prima pagină » Știri » MEDIAFAX TALKS ABOUT HEALTH REFORM. Nicolăescu: Vrem să reducem timpul petrecut de pacient în spital încurajând îngrijirile la domiciliu

MEDIAFAX TALKS ABOUT HEALTH REFORM. Nicolăescu: Vrem să reducem timpul petrecut de pacient în spital încurajând îngrijirile la domiciliu

MEDIAFAX TALKS ABOUT HEALTH REFORM. Nicolăescu: Vrem să reducem timpul petrecut de pacient în spital încurajând îngrijirile la domiciliu
Ministrul Sănătății, Eugen Nicolăescu, dorește să reducă timpul petrecut de pacient în spital și încurajarea spitalizării de zi și a îngrijirilor la domiciliu, acesta putând fi supravegheat și acasă, cu bani mai puțin și mai mult confort

Ministrul Sănătății, Eugen Nicolăescu, a declarat joi, la conferința MEDIAFAX, că se dorește reducerea timpului petrecut de pacient în spital și încurajarea spitalizării de zi și a îngrijirilor la domiciliu, acesta putând fi supravegheat și acasă, cu bani mai puțin și mai mult confort.

„Vrem să micșorăm timpul pe care un pacient îl petrece în spital, încurajând spitalizarea de zi și îngrijirile la domiciliu. Asta înseamnă că poate să plece mai repede din spital, dacă spitalul are grijă de pacient acasă, ca să-l supravegheze. Lucruri care se pot face acasă cu bani mai puțini și confort mai mult. E o schimbare de atitudine. Sunt convins că nu se va întâmplă de mâine, dar într-un an de zile, cu control, supraveghere, se va putea întâmplă”, a declarat ministrul Eugen Nicolăescu la conferința MEDIAFAX Talks about Health Reform, cu tema „Reforma în sănătate 2013-2014”.

Ministru Eugen Nicolăescu a spus că în acest sens se dorește creșterea fondurilor alocate de la buget pentru medicina primară.

„E un semnal pe care vrem să-l dăm medicilor de familie, vrem să dăm importanța necesară medicinii de ambulator, unde creștem fondurile cu peste 50 la sută, și centrele multifuncționale, tot creștere cu 50 la sută”, a precizat Nicolăescu.

Minsitrul Sănătății s-a referit și la problema desființării spitaleor, arătând că a fost presat de unii aleși locali să le redeschidă, însă le-a spus că poate au dreptate, dar fără o analiză serioasă, nu poate lua o decizie corectă.

„Atunci, am declanșat poate cea mai amplă consultare pentru realizarea strategiei de sănătate în România. Sunt implicate consiliile județene, am rugămintea să ne trimită viziunea lor până la sfârșitul verii. Dorim să aibă caracter unitar și uniform în final. Când vom avea această strategie la nivel local și național, vom discuta”, a precizat Nicolăescu.

Ministrul Sănătății a subliniat că autoritățile au o reforma mare de făcut în sistemul sanitar, iar anul 2013 este cel în care sunt construite modificările legislative necesare, pentru ca apoi, în bază acestei legislații, să fie construit bugetul multianual.

La conferința cu tema „Reforma în sănătate 2013-2014”, organizată de agenția de presă Mediafax în colaborare cu Ministerul Sănătății, sunt dezbătute noutățile în reforma sistemului sanitar împreună cu ministrul Sănătății și cu Theodor Alexandrescu – CEO Allico Asigurări, Efthymios Papataxiarchis – președintele Asociației Române a Producătorilor Internaționali de Medicamente (ARPIM), Dragoș Damian – președintele Asociației Producătorilor de Medicamente Generice din România (APMGR), Adrian Pană – secretar de stat în Ministerul Sănătății, Iulian Petre – vicepreședinte al Coaliției Organizațiilor Pacienților cu Afecțiuni Cronice (COPAC) și un reprezentant al Casei Naționale de Asigurări de Sănătate (CNAS).

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Atac cu rachete iraniene în Arabia Saudită. 12 soldați americani au fost răniți
Digi24
Un elev de 13 ani a înjunghiat o profesoară și a transmis totul live pe Telegram
Cancan.ro
BREAKING | A murit celebrul actor din telenovela Clona😢
Prosport.ro
Daniela Crudu, apariție hot în jacuzzi. Cum arată acum asistenta TV care l-a scos din minți pe Gigi Becali când era iubita lui Mihai Costea
Adevarul
Cel mai sănătos mic dejun: alimentul pe care medicii îl recomandă în fiecare dimineață
Mediafax
Apariție surpriză în timp ce Trump și Modi discutau la telefon. Cine a intervenit în timpul convorbirii
Click
Lovitură dureroasă pentru Denise Rifai! Dezvăluiri neașteptate după despărțirea de Dan Alexa
Digi24
Decizie fără precedent în SUA. Ce urmează să apară pe bancnotele americane începând din luna iunie
Cancan.ro
Chef Florin Dumitrescu, un nou capitol! A făcut ANUNȚUL momentului: 'Din toamnă, ne vedem la...'
Ce se întâmplă doctore
Alt divorț neașteptat în showbiz! Vedeta care s-a despărțit în mare secret! Au împreună doi copii
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Șoferii trebuie să prezinte, de acum, un nou document pentru reducerea perioadei de suspendare a permisului
Descopera.ro
Care țară are cel mai mult petrol din lume?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – M-am atins de altă femeie! Preotul: - Ori atingi, ori bagi – este același lucru!
Descopera.ro
Vladimir Putin cere donații pentru finanțarea războiului din Ucraina