Prima pagină » Știri » Meteorologii din SUA, AMENINȚAȚI cu moartea, din cauza dezinformării promovate de Donald Trump și susținătorii săi

Meteorologii din SUA, AMENINȚAȚI cu moartea, din cauza dezinformării promovate de Donald Trump și susținătorii săi

Meteorologii din SUA, AMENINȚAȚI cu moartea, din cauza dezinformării promovate de Donald Trump și susținătorii săi

Meteorologii care urmăresc avansul uraganului Milton au fost ținta mai multor teorii ale conspirației, conform cărora fenomenul meteo este, de fapt, controlat, chiar de experții meteo. Întreaga situația a degenerat din cauza dezinformării promovate de Donald Trump și susținătorii săi, astfel că meteorologii din SUA se confruntă cu hărțuire și amenințări cu moartea. 

controlau vremea, abuzurile și chiar amenințările cu moartea, pe fondul a ceea ce ei spun că este o creștere fără precedent a dezinformarii, deoarece două uragane majore au lovit SUA.

Meteorologii din SUA au fost supuși, în ultima perioadă, unor serii de hărțuiri și amenințări cu moartea, după ce uraganul Helene a făcut ravagii șase state și a cauzat sute de decese. Vestea unui nou fenomen cel puțin la de distructiv, uraganul Milton, a dat naștere mai multor teorii ale conspirației, potrivit cărora experții în meteorologie sunt cei care controlează vremea.

Odată ce Donald Trump și susținătorii săi au aderat la o astfel de idee, meteorologii au început să fie ținta hărțuirii și amenințărilor cu moartea.

Amploarea dezinformării, care a fost alimentată de Donald Trump și de adepții săi, a fost de așa natură încât a făcut și mai dificilă ajutorarea comunităților afectate de uragan, a susținut șefa Agenției Federale pentru Managementul Urgențelor (Fema).

Katie Nickolaou, un meteorolog din Michigan, a spus că ea și colegii ei au suportat consecințele răspândirii acestor conspirații. Aceștia au primit mesaje care susțin că uraganele nu ar exista și că fenomenul este de fapt controlat de meteorologii și guvern. În mesajele mai scrie, de asemenea, că oamenii de știință ar trebui să fie uciși și echipamentele radar să fie demolate.

„Nu am văzut niciodată o furtună care să genereze atât de multă dezinformare. Sunt avut o grămadă de oameni care spun că noi am creat și controlat uraganul, există oameni care presupun că controlăm vremea. A trebuit să subliniez că un uragan are energia a 10.000 de bombe nucleare și nu putem spera să controlăm asta. Dar mesajele au devenit și mai violente, când ne-au scris că cei care l-au creat pe Milton ar trebui uciși.”

Mai multe informații cu caracter dezinformator au fost răspândite pe măsură ce Helene și apoi Milton s-au abătut asupra Golfului Mexic, cum ar fi afirmațiile răspândite de Trump că Fema a rămas fără bani pentru supraviețuitorii uraganului, deoarece au fost date imigranților ilegali. Amenințările violente au fost exprimate prin postări pe TikTok, Facebook și X (cunoscute anterior sub numele de Twitter), în care se susține că lucrătorii Fema ar trebui să fie bătuți sau „arestati sau împușcați sau spânzurați la vedere”.

Mai ciudat, câțiva dintre cei mai apropiați aliați ai lui Trump au afirmat fără temei că guvernul federal controlează cumva uraganele. „Uraganul Helene a fost un ATAC cauzat de manipularea vremii”, a susținut un videoclip distribuit de Michael Flynn, un fost consilier pentru securitate națională al lui Trump.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
O țară în care lucrează sute de mii de români discută creșterea vârstei de pensionare
Digi24
Putin reînvie „poporul sovietic”. România este vizată de o nouă lege promulgată de către dictatorul de la Kremlin
Cancan.ro
S-a aflat acum! Ce alimente au consumat Antonella și Sara în Ajunul Crăciunului. Ar fi fost contaminate, potrivit specialiștilor. Poliția are deja 5 suspecți
Prosport.ro
FOTO. Diana Munteanu arată impecabil în costum de baie, la 47 de ani. Imaginile de pe plaja din Maldive sunt spectaculoase
Adevarul
Raport cutremurător: zeci de soldați moldoveni bătuți crunt în cazarme, unii au ajuns la spital cu traumatisme grave și fracturi severe
Mediafax
Meteorologii ANM fac anunțul cu privire la primele zile din 2026. Temperaturi neobișnuite la început de an
Click
Horoscop săptămâna 26 decembrie - 1 ianuarie. Succes total la final de an pentru Scorpioni, schimbare majoră pentru Vărsători
Digi24
Mimica lui Zelenski când Trump a spus că Putin vrea să ajute Ucraina să reușească
Cancan.ro
Vlăduța Lupău a primit o nouă LOVITURĂ, după ce s-a aflat că numele ei apare într-un dosar penal internațional. Unde a fost de urgență luni, 29 decembrie
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Cristina Spătar! Imagini incendiare cu regina muzicii R&B! Așa se menține în formă artista
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Un tunner german a desenat viitoarea Dacia. Randările cu C-Neo care aprind discuțiile
Descopera.ro
Este bine sau rău ca elevii să aibă teme de vacanță?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: - Nevastă-mea s-a tâmpit… Ștrulă: – De ce?
Descopera.ro
Trump este singurul care îl poate obliga pe Putin să facă pace, transmite șeful NATO