Prima pagină » Știri » „Metoda accidentul” atinge ținte înalte. Mama fostului prefect de Timiș, sunată de persoane care i-au spus că acesta a ucis două persoane

„Metoda accidentul” atinge ținte înalte. Mama fostului prefect de Timiș, sunată de persoane care i-au spus că acesta a ucis două persoane

Fostul prefect de Timiș Mircea Băcală spune că va depune plângere la Poliție după ce mama sa a fost sunată de două persoane care au încercat să o înșele prin "metoda accidentul", susținând că el ar fi provocat un accident cu morți și cerându-i femeii să le trimită bani pentru a-și ajuta fiul.

Fostul prefect de Timiș Mircea Băcală a declarat, vineri, corespondentului MEDIAFAX că mama sa a fost sunată de o femeie care a pretins că este avocat și care i-a spus că el urmează să fie arestat după ce ar fi provocat un accident în care ar fi murit o fetiță și mama acesteia.

Băcală a mai spus că femeia i-a cerut mamei sale 2.000 de euro.

„Mama mea a primit un telefon de la o așa-zisă avocată, care spunea că este lângă mine, că eu sunt pe holurile Tribunalului, la un pas să fiu arestat fiindcă am produs un accident în care aș fi omorât o fetiță și pe mama acesteia. I-a solicitat mamei mele urgent să facă rost de unde știe de 2.000 de euro, în condițiile în care la Tribunal ar fi fost și un avocat dispus să facă orice ca să fiu cercetat în libertate”, a povestit Mircea Băcală.

Potrivit acestuia, cei care au sunat i-au dat femeii indicații clare, pentru a nu închide telefonul.

„S-a gândit că mama verifică povestea. A insinuat că mă va da pe mine la telefon, a pus un bărbat să se dea drept persoana mea. Acesta, în hohote și plânsete, a spus că sunt eu și a implorat-o pe mama mea să facă orice să nu mă lase pe mâna procurorilor. Ea nu mi-a recunoscut vocea, dar ținând cont că eu aș fi fost disperat și aș fi plâns foarte tare, era cât pe ce să cedeze”, a explicat fostul prefect.

Femeia s-a gândit însă să își sune nora, pentru a afla ce se întâmplă cu fiul său.

„A fost inspirată și mi-a sunat soția de pe telefonul mobil. Soția mea i-a zis să stea liniștită, că este o înșelăciune și că au fost prezentate astfel de situații la știri. Era cât pe ce ca mama să facă infarct, și-a revenit după câteva ore. Din fericire, nu a avut nevoie de medic, dar ar fi avut nevoie de psiholog”, a afirmat Băcală.

Fostul prefect a mai spus că a obținut un număr de telefon de la care a fost sunată mama sa și că va depune o plângere la Poliție.

„Am obținut numărul de telefon de la care au sunat, erau doi complici. Eu am sunat imediat la Poliție și după ce am toate detaliile mă voi duce să depun o plângere. Consider că nu trebuie să lăsăm lucrurile așa. Dacă mama a avut inima tare și a scăpat, cu siguranță alte persoane mai în vârstă s-ar putea să pice în plasa lor. Dacă mama nu îmi suna soția, sigur îi credea. O să încerc cu ajutorul celor abilitați să identificăm de unde s-a sunat, cine a sunat. E bine ca toți timișorenii, toți oamenii, să fie informați despre acest lucru”, a adăugat fostul prefect.

Polițiștii din Timiș spun că până în prezent au primit șapte plângeri de la persoane care fie au fost înșelate prin această metodă, fie au fost sunate, însă nu au dat curs indicațiilor.

„Avem șapte plângeri depuse la sediul Poliției Timiș. Este vorba despre «metoda accidentul». Este o metodă cunoscută de polițiști. Recomandăm ca în asemenea situații cetățenii să nu dea curs instrucțiunilor primite, ci să se asigure inițial de veridicitatea informațiilor aflate. Totodată, sesizarea ulterioară a Poliției poate duce la identificarea și prinderea suspecților”, a declarat, vineri, corespondentului MEDIAFAX purtătorul de cuvânt al Poliției Județene Timiș, Mirela Drăghicioiu.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Trei surori au ajuns la 103, 104 și 109 ani. Secretul care îi INTRIGĂ pe cercetători
Digi24
Vârsta de pensionare crește pentru femei din iulie 2026. Cum se stabilește data exactă și cine este vizat. Anexa completă
Cancan.ro
ȘOCUL de care a avut parte Elena Udrea după ce a mers cu fetița ei în vacanță, în Mamaia: 'Ferească Dumnezeu!'
Prosport.ro
FOTO. Cea mai sexy fotbalistă din lume s-a logodit cu starul de la Insula Iubirii! Cum arată tânăra
Adevarul
Negocierile de la Cotroceni, în impas. SURSE: „Partidele nu au dat dovadă de flexibilitate în urma discuțiilor de azi”
Mediafax
ÎNTÂLNIRE SURPRIZĂ între Nicușor Dan și unul dintre cei mai mari contestatari ai lui Bolojan
Click
Ea a mama soacră din Italia a lui Mihai Mitoșeru: „Când cuscrele se înțeleg suntem și noi fericiți.” Cum o răsfață pe Camelia Mitoșeru?
Digi24
Avertisment în NATO: Rusia pregătește provocări militare în state din estul Europei. Ce țări sunt vizate (The Guardian)
Cancan.ro
AMENDĂ de 495 lei pentru toți șoferii care fac această manevră pe șoselele din România, în 2026
Ce se întâmplă doctore
Cum a ajuns să arate Tuncay Ozturk la aproape 10 ani de la divorțul de Andreea Marin. S-a recăsătorit și are copil
Ciao.ro
Daniel Buzdugan, de urgență la spital! Era dezbrăcat și aproape inconștient
Promotor.ro
Ai găsit apă sub mașină? Iată care este motivul și în ce situații trebuie să te îngrijorezi
Descopera.ro
Ceva uluitor se întâmplă cu balenele din Marea Mediterană
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă merge la Balul Bobocilor şi pune ochii pe o tipă: - Vrei să dansezi?
Descopera.ro
Studiu: multe femei aleg un analgezic mai puțin eficient pentru durerile menstruale