Prima pagină » Știri » Milionarul Costel Comană, găsit mort în toaleta unui avion care zbura spre Costa Rica, a fost înmormântat la Brașov

Milionarul Costel Comană, găsit mort în toaleta unui avion care zbura spre Costa Rica, a fost înmormântat la Brașov

Milionarul Costel Comană, găsit mort în toaleta unui avion care zbura spre Costa Rica, a fost înmormântat la Brașov
Trupul neînsuflețit al milionarului român Costel Comană, găsit mort luna trecută într-un avion care zbura spre Costa Rica, a fost adus în țară zilele trecute, pentru a fi înmormântat luni.

Funeraliile au început luni, la ora 14.00, la cimitirul „Învierea” din zona Craiter-Triaj din Brașov, informează mytex.ro. În data de 26 februarie, milionarul Costel Comană a fost găsit fără suflare în toaleta unui avion care zbura din Brazilia spre Costa Rica, având o escală în Columbia. Potrivit informațiilor polițiștilor, Comană s-ar fi spânzurat cu șireturile de la pantofi și era însoțit de o femeie de 35 de ani.

Potrivit gândul și Mediafax, Costel Comana deținea, împreună cu Iorgu Ganea, compania brașoveană Regiotrans. Comana era unul dintre cei mai bogați români, conform Top 300 Capital, care l-a plasat pe locul 178, cu o avere estimată la 30-32 de milioane de euro.

Iorgu Ganea, precum și compania Regiotrans, sunt urmăriți penal de procurorii DNA, într-un dosar în care sunt implicați și oficiali ai CFR. Firma lui Ganea și Comana ar fi fost favorizată, contra șpagă, pentru operarea unor trasee cedate de CFR din cauza nerentabilității, astfel încât firma Regiotrans obținea ilegal subvenții.

Costel Comana ar fi fost și el cercetat în acest dosar, însă se afla în Brazilia, conform Evenimentul Zilei. În dosar au fost arestați Iorgu Ganea, Estrella Ștefănescu, șefa serviciului de Urmărire Transporturi din CFR. În dosar mai sunt anchetați directorul Direcției Feroviare din Ministerul Transporturilor, Claudiu Dumitrescu, precum și Costache Nicolau, directorul Regionalei CFR Brașov. După decesul milionarului brașovean, aproape toate liniile interne ale companiei care l-a îmbogățit, Regiotrans, au fost preluate de CFR Călători. 

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Volodimir Zelenski, îmbrăcat în costum, a ajuns la Mar-a-Lago și a fost întâmpinat de Donald Trump
Digi24
Ceasuri Rolex, lingouri de aur și o diplomație „decimată din interior”. Cum funcționează politica externă a Americii în era Trump 2.0
Cancan.ro
Cât costă rochia purtată de Mirabela Grădinaru la Digi24. De ce a atras atenția tuturor
Prosport.ro
FOTO. Natalia Mateuț, spectaculoasă de ziua ei. Apariție rară a tatălui ei, legendarul Dorin Mateuț
Adevarul
Șoferii de mașini hibride, de trei ori mai expuși riscului de deces decât cei cu mașini pe benzină. Care este motivul
Mediafax
CCR nu a dat decizia pe pensiile magistraților din cauza lipsei cvorumului. Decizia s-ar putea lua luni
Click
Horoscop săptămâna 26 decembrie - 1 ianuarie. Succes total la final de an pentru Scorpioni, schimbare majoră pentru Vărsători
Digi24
Fostul preşedinte al Curţii, Augustin Zegrean, despre actuala decizie a CCR: „Duminica nu se judecă nicăieri în lume”
Cancan.ro
Alex Bodi continuă scandalul aprins cu Ramona Olaru! Musculosul nu se lasă: 'O să aduc eu amintiri de la Agronomie când
Ce se întâmplă doctore
Mihai Voropchievici avertizează: Această zodie este vizată de o forță malefică, pe final de 2025
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Nemții au desenat viitoarea Dacia C-Neo. Viziunea unui tuner axat pe modelele mărcii
Descopera.ro
De ce, indiferent cât ai mâncat, mai ai loc și pentru desert?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – M-a pus dracu' să-mi iau păpușă gonflabilă inteligentă!
Descopera.ro
Mitul copilului singur la părinți: De ce prejudecățile despre egoism sunt false?