Prima pagină » Știri » Ministrul Economiei: Iohannis să intre în rolul de mediator

Ministrul Economiei: Iohannis să intre în rolul de mediator

Ministrul Economiei:  Iohannis să intre în rolul de mediator
Ministrul Economiei, Alexandru Petrescu, a declarat astăzi la Parlament că președintele Klaus Iohannis ar trebuie să fie inițiatorul acțiunii de mediere. El a afirmat că OUG 13 nu a fost o greșeală, dar că lucrurile trebuie analizate mai bine.

”Eu nu sunt un minister care avizează acest demers, nu aș vrea să îmi exprim opinia cu privire la cea mai bună variantă. Cred că trebuie să identificăm un echilibru corect între lupta anti-corupție și drepturile cetățenilor și acest echilibru încă nu s-a găsit”, a spus Alexandru Petrescu la Parlament.

El a susținut că OUG 13 nu a fost o greșeală, dar că lucrurile trebuie analizate mai bine.

”Guvernul nu și-a făcut un deservicu, trebuia să ordoneze tot ceea ce Curtea Cosntituțională a indicat că trebuia reașezat și investițiile și economia sunt oarecum corelate cu un cadru judiciar corect și echilibrat. Toate trebuis să intre în consens pentru ca spațiul investițional săă fie atrăgător”, a adăugat Petrescu.

Întrebat ce trasmite mediului de afaceri, Petrescu a răspuns că România ar trebui menținută pe radarul de investiții.

”Cei din mediul de afaceri să mențină în continuare România pe radarul lor de investiții. Este foarte important. România a dovedit că poate menține o creștere economică accelerată, vrem să creștem nivelul de dezvoltare anul acesta și în anii ce vin”, a afirmat ministrul

Cât privește demisia lui Florin Iordache, Petrescu a afirmat că nu ajută la atingerea echilibrului.

”Este o decizie unilaterală a domnului ministru și nu cred că demisia lui sau faptul că rămâne în poziție este modalitatea de a atinge acel echilibru”, a comentat ministrul o posibilă demisie a lui Florin Iordache.

Petrescu a insistat că pentru a atinge un echilibru trebuie să se revină la masa negocierilor, iar președintele Klaus Iohannis trebuie să își intre în rolul de mediator.

”Trebuie să ne întoarcem la masa de negocieri (…) Președintele trebuie să își intre în rolul de mediator cu adevărat și abia atunci putem spera că trecem la punctul următor în evoluția situației din ultimle zile. Ceea ce se întâmplă acum nu este decât dăunător economiei. (…) el ar trebui să fie inițiatorul acțiunii de mediere”, a subliniat el.

Petrescu a concluzionat că ”economia primează, investițiile primează și dacă aici o ducem prost o să o ducem prost peste tot”.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Alexei Navalnîi a fost otrăvit. Acuzații grave aduse Rusiei de cinci state europene
Digi24
Militarii NATO, învinși de ucraineni. Un exercițiu a arătat cum o echipă mică de operatori de drone a câștigat în fața aliaților
Cancan.ro
Un nou caz Iorgulescu? În ce țară ar fi fugit Victoraș Micula după ce a fost condamnat la închisoare!
Prosport.ro
FOTO. Mihaela Buzărnescu, apariție rară în costum de baie
Adevarul
Fostă patinatoare, jefuită și ucisă brutal. A fost împușcată în propria mașină, la doar 28 de ani
Mediafax
Stubb: Imperialismul și expansiunea sunt înscrise în ADN-ul lui Putin și al Rusiei
Click
Bancnota de 2.000 de lei cu eclipsa totală de Soare din 1999 a devenit o adevărată comoară. Cu cât se vinde în 2026
Cancan.ro
De ce a ars femeia din mașina cuprinsă de flăcări în București, iar bărbatul a scăpat. Cum s-a petrecut tragedia
Ce se întâmplă doctore
O mai știți pe Fata Morgana?! Cum arată acum după ce a învins cancerul de piele. Imagini senzuale cu bruneta
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
România, printre ultimele locuri din lume la adopția de mașini electrice
Descopera.ro
Balcanii și Marile Puteri. Ce se întâmpla aici în anii 1912–1913
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O femeie goală pușcă primește în casă curierul. Îl duce în dormitor şi...
Descopera.ro
Neuroștiință și comportament social: De ce unii oameni par că nu simt niciodată jenă?