Prima pagină » Știri » Mircea Diaconu: CSAT să ia măsuri împotriva mafiei pădurilor. Propun un embargo de zece ani pentru tăieri

Mircea Diaconu: CSAT să ia măsuri împotriva mafiei pădurilor. Propun un embargo de zece ani pentru tăieri

Mircea Diaconu: CSAT să ia măsuri împotriva mafiei pădurilor. Propun un embargo de zece ani pentru tăieri
Candidatul la Președinție Mircea Diaconu a afirmat, vineri, la RFI, că CSAT ar trebui să intervină și să ia măsuri împotriva mafiei pădurilor. El propune un embargo de zece ani pentru tăieri și susține că indiferent de rezultatul alegerilor prezidențiale va pleda pentru acest demers.

„Soluția este una singură: un embargo de zece ani de tăieri, de interzicere a tăierilor. Sigur, cele de igienizare și de lemn de foc, fără discuție că trebuie să funcționeze, e obligatoriu, dar atât. Mafia pădurilor (…) a învățat să fure cu aparența legalității. Aproape că nu ai ce să le faci (…) Mafia pădurilor este egal cu mafia prostituției, nu e altfel, ca organizare, ca efect negativ, e tot pe acolo. Mă tem că e o chestiune deja de siguranță națională, de risc de țară și CSAT-ul trebuie să ia măsuri de altă natură, de alt nivel”, a declarat Mircea Diaconu, pentru RFI.

Candidatul susținut de ALDE și Pro România în cursa pentru Cotroceni susține că indiferent de rezultatul alegerilor, va pleda pentru acest demers, chiar printr-o inițiativă cetățenească.

„Indiferent cum se termină alegerile, asta va fi ținta mea următoare, ca persoană publică, pur și simplu, o să pledez pentru asta, o să încerc, nu știu, o inițiativă cetățenească, orice formă cu putință, o să mă dedic acestui subiect, pentru că este crucial, după părerea mea”, a subliniat Diaconu.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
„2,5 milioane de euro în doar jumătate de zi”. Bogdan Ivan îl pune la zid pe Bolojan
Digi24
Alertă la Costinești după ce pe plajă a fost descoperit un obiect suspect
Cancan.ro
Aceste pensii cresc cu 210 lei, de la 1 ianuarie 2027. Care sunt pensionarii din România care se vor bucura de această majorare
Prosport.ro
„Doamna Diana, ne omorâți”. Imagini incendiare cu fosta soție a lui Claudiu Niculescu, în costum de baie
Adevarul
În ce condiții poate conduce o persoană cu epilepsie. Ce prevede legea în cazul accidentului din Brașov
Mediafax
„Nu uitați că președintele e matematician!” Eugen Tomac explică de ce Nicușor Dan întârzie să desemneze premierul
Click
Coșmar pentru pasagerii unui zbor Ryanair. Oamenii au leșinat și au vomitat după ce au stat blocați în avion
Digi24
„Nu va mai fi nici Moscova, nici Sankt Petersburg”. Ideologul lui Putin, teorie apocaliptică despre „probabilul” război nuclear
Cancan.ro
4.000 lei amendă tuturor românilor care locuiesc la casă și fac acest lucru în curte, crezând că nu îi vede nimeni
Ce se întâmplă doctore
Cum arată casa de 21 de milioane de dolari în care locuiesc Meghan Markle și Prințul Harry. „Este vindecător. Te simți liber”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Exclusiv | Cum arată noile camere de rovinietă inteligente, montate de CNAIR. Calculează câți KM a parcurs o mașină
Descopera.ro
Legumele din întreaga lume dispar. Iată cum ne afectează, fără să știm, alimentația
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – Facem dragoste de trei ori pe săptămână!
Descopera.ro
Britanicii renunță la o comoară de miliarde de euro. De ce au luat această decizie?