Prima pagină » Știri » Mircea Dușa: Spațiul aerian al țării este forțat aproape zilnic de avioane care nu sunt identificate. Ultima oară – ieri noapte

Mircea Dușa: Spațiul aerian al țării este forțat aproape zilnic de avioane care nu sunt identificate. Ultima oară – ieri noapte

Mircea Dușa: Spațiul aerian al țării este forțat aproape zilnic de avioane care nu sunt identificate. Ultima oară - ieri noapte
Spațiul aerian al României este frecvent încălcat de avioane neidentificate sau fără autorizație, a spus ministrul Mircea Dușa.

Ministrul Apărării Naționale Mircea Dușa a declarat la Pitești că programul de achiziționare a avioanelor multirol F-16 este extrem de necesar, în primul rând pentru că România trebuie să își îndeplinească programul de poliție aeriană, care implică paza spațiului aerian național. Spațiul aerian al României este frecvent încălcat de avioane neidentificate sau fără autorizație, a mai spus ministrul Mircea Dușa.

„Să știți că este foarte necesar să achiziționăm avioanele pentru că aproape zilnic spațiul aerian al țării este forțat, probabil n-ar trebui să vă spun asta, de avioane care nu sunt identificate sau care nu au aprobare de survol și în acel moment suntem nevoiți să ridicăm în aer avioanele de vânătoare cu procedurile de somare pentru că acele avioane să iasă din spațiul de survol al țării„, a declarat, miercuri, la Pitești, ministrul Apărării, Mircea Dușa, citat de corespondentul Mediafax.

Aceste lucruri de întâmplă „destul de des”, a mai spus Dușa.

Ieri noapte s-a întâmplat ultima oară, sunt detalii care nu pot fi făcute publice. Sunt tot felul de situații când noi, pe procedurile internaționale și europene pe care le avem pe această speță, acționăm, dar nu vă pot spune dacă am acționat în forță”, a declarat ministrul Mircea Dușa.

„Declarația a fost făcută în contextul în care ministrul explica de ce este atât de necesară achiziția de avioane multirol, pentru că aceasta va fi prima misiune a acestor avioane: poliția aeriană. Aceste încălcări ale spațiului aerian se întâmplă destul de des, nu este ceva ieșit din comun”, au explicat pentru gândul oficiali din MApN.

Ministrul Mircea Dușa a detaliat ulterior cele declarate la Pitești, spunând că procedura de intrare în alertă a avioanelor de vânătoare, în cadrul misiunilor de poliție aeriană, are loc înainte ca un aparat de zbor străin să intre efectiv în spațiul aerian românesc, acesta fiind somat să se identifice. De multe ori, aparatul nu încalcă spațiul aerian românesc.

„Atunci când un avion nu are aprobare de survol, trebuie să demarăm procedura de a le soma. Se întâmplă destul de des ca avioane care nu au aprobare să se apropie de spațiul aerian al României. Nu trebuie să ne îngrijoreze, pentru că acestea sunt proceduri la ordinea zilei. Sunt aparate de zbor care se apropie și, dacă nu se identifică, noi trebuie să le somăm”, a explicat Mircea Dușa la o televiziune de știri.

Minstrul Apărării a făcut declarațiile inițiale miercuri, în Piața „Vasile Milea” din Pitești, la festivitatea de acordare a primului grad de maistru militari și subofițer al promoției „Aurel Vlaicu 100” a Școlii Militare de Maiștri Militari și Subofițeri a Forțelor Terestre Basarab I.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Bloomberg: România a cheltuit 1 miliard de euro pentru a-și apăra moneda în timpul declinului global din martie
Digi24
Ucraina a atacat ultima mare conductă prin care ajunge petrolul rusesc în Europa, acuză Gazprom
Cancan.ro
IMAGINI de la priveghiul Crinei Hisum, tânăra din Câmpulung Moldovenesc care murit după ce a căzut de la etajul 5 al unui bloc
Prosport.ro
Gigi Becali i-a pus un teanc de bani în mână lui Alexandru Tudor! Avem imaginile cu gestul surprinzător
Adevarul
Șeful Forțelor Navale Române: „Există motive care mă țin noaptea treaz”. Adevărul despre pericolul minelor marine și amenințarea Rusiei
Mediafax
Ucrainenii preiau o afacere bănoasă în România. Fabrica din Roman devine platformă-cheie de producție în UE și la nivel internațional
Click
Două zodii vor avea parte de un miracol în Săptămâna Patimilor. Sunt binecuvântate de Divinitate înainte de Paște, o perioadă luminoasă le așteaptă
Digi24
„Alegeri inechitabile în Ungaria.” De ce e Viktor Orban atât de greu de învins
Cancan.ro
Trupul medicului Cristian Staicu nu poate fi ridicat de la IML. Ancheta morții sale se complică
Ce se întâmplă doctore
Ce mai face Alina Plugaru și din ce își câștigă acum banii. Actrița s-a retras din viața publică și și-a schimbat complet viața: „Nu mă mai interesează”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
2026: Dacă ridici ștergătorul unei mașini parcate neregulamentar riști dosar penal. Se consideră infracțiune
Descopera.ro
Dovedit științific! Cei care fumează au creierul mai mic
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ahmed: – La mine în țară poți să ai 4 neveste!
Descopera.ro
O operațiune militară pentru redeschiderea Strâmtorii Ormuz este nerealistă, a transmis Emmanuel Macron