Prima pagină » Știri » Moment de reculegere pentru victimele din Colectiv și Paris, în deschiderea Târgului de Crăciun de la Sibiu

Moment de reculegere pentru victimele din Colectiv și Paris, în deschiderea Târgului de Crăciun de la Sibiu

Moment de reculegere pentru victimele din Colectiv și Paris, în deschiderea Târgului de Crăciun de la Sibiu
Câteva mii de persoane au participat, vineri seară, la deschiderea celei de-a noua ediții a Târgului de Crăciun de la Sibiu, ținând un moment de reculegere pentru victimele incendiului din clubul Colectiv, dar și pentru morții în atentatele de la Paris și Mali.

Oamenii s-au strâns, vineri seară, în Piața Mare din Sibiu, pentru a participa la deschiderea celei de-a noua ediții a Târgului de Crăciun, ocazie cu care a fost aprins și iluminatul festiv de sărbători în oraș, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Înainte de a deschide oficial târgul și de a apăsa butonul care pornește iluminatul de sărbători, primarul interimar Astrid Fodor le-a cerut celor prezenți să țină un moment de reculegere pentru victimele incendiului din clubul Colectiv din București, dar și pentru persoanele care și-au pierdut viața în atentatele din Paris și Mali.

„Este pentru a doua oară când deschidem împreună Târgul de Crăciun, de data aceasta într-o atmosferă mai puțin euforică decât anul trecut, din cauza evenimentelor tragice care au avut loc la București, Paris și la Mali”, le-a spus Astrid Fodor sibienilor prezenți în piață.

După momentul de reculegere, primarul interimar al municipiului Sibiu a aprins iluminatul festiv de sărbători, participanții aplaudând îndelung valul de lumină care a invadat piața.

Deschiderea Târgului de Crăciun a continuat cu un concert de muzică gospel, la care au participat mai mulți artiști.

Potrivit organizatorilor, Târgulu de Crăciun are loc în perioada 20 noiembrie 2015 – 3 ianuarie 2016.

La ediția 2015 a târgului participă 70 de expozanți veniți din 22 județe din țară și chiar și din străinătate. Aceștia își prezintă produsele în căsuțe de lemn, special amenajate în Piața Mare, unde a fost împodobit și un brad de aproape 20 de metri înălțime.

Târgul de Crăciun de la Sibiu este un proiect cultural inițiat de Biroul Atașatului Social al Ambasadei Austriei în România, în parteneriat cu municipalitatea sibiană.

Prima ediție a târgului s-a desfășurat în anul 2007, când orașul Sibiu a fost Capitală Culturală Europeană.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Sesizare: Miros de gaze într-o școală din Capitală unde sunt amenajate secții de votare
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Prosport.ro
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe arabi. Cum și-a făcut apariția în Qatar
Adevarul
Anul 2026, istoric pentru infrastructura României: autostrăzi complet finalizate și sute de kilometri pregătiți de inaugurare
Mediafax
Prahova: În unele localități apa nu a ajuns încă. În altele au fost înregistrate avarii
Click
Monica Pop, dată afară din restaurant! Ireal ce i-a făcut un angajat medicului și prietenelor sale: „Bineînțeles că și ospătarii și ceilalți participanți, erau consternați”
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
Ultimele imagini cu Rodica Stănescu înainte să moară! Se transformare radical de dragul iubitului. Intervenții estetice și...
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Cel mai mare sit de urme de dinozauri din lume a stabilit mai multe recorduri