Prima pagină » Știri » Nicolăescu:Distribuirea cardurilor de sănătate de către medicii de familie – cea mai proastă soluție

Nicolăescu:Distribuirea cardurilor de sănătate de către medicii de familie – cea mai proastă soluție

Nicolăescu:Distribuirea cardurilor de sănătate de către medicii de familie - cea mai proastă soluție
Ministrul Sănătății, Eugen Nicolăescu, a declarat, luni, că distribuirea cardurilor de sănătate prin intermediul medicilor de familie "era cea mai proastă soluție", susținând că are "termen" până în 15 septembrie să abroge această prevedere și să elaborez un nou proiect de act normativ.

Ministrul Sănătății, Eugen Nicolăescu, a declarat, luni, că distribuirea cardurilor de sănătate prin intermediul medicilor de familie „era cea mai proastă soluție”, susținând că are „termen” până în 15 septembrie să abroge această prevedere și să elaborez un nou proiect de act normativ.

Ministrul Eugen Nicolăescu a afirmat, într-o conferință de presă, la Alexandria, la prima dezbatere pe tema reformei în sănătate, că „are sarcină” până în 15 septembrie să elaborez un nou proiect de act normativ privind distribuirea cardurilor de sănătate, menționând că va „apela, în final, la un set de măsuri combinate”.

„Nu i-am convins și nici nu mi-am propus să îi conving (n.r. – pe medicii de familie). Aceasta era cea mai proastă soluție, distribuirea cardurilor prin intermediul medicilor de familie. Am discutat cu premierul și am sarcină până la 15 septembrie să elaborez un nou proiect de act normativ. Am început deja discuțiile cu Ministerul de Interne, voi purta discuții și cu Minsterul Administrației, cu colegiile medicilor și cu casele de asigurări de sănătate. S-au născut deja o serie de elemente noi. Avem termen până la 15 septembrie să abrogăm prevederea privind distribuirea cardurilor prin intermediul medicilor de familie, care din punctul meu de vedere era aberantă, și să găsim o altă modalitate, s-ar putea să apelăm, în final, la un set de măsuri combinate”, a declarat Eugen Nicolăescu, care a precizat că oamenii vor primi cardurile prin intermediul primării, al serviciilor de evidență a persoanei, al caselor de asigurări de sănătate sau prin poștă.

Ministrul a mai spus că pachetul de servicii medicale de bază, ale cărui principii definitorii se află în dezbatere publică, reprezintă „piatra de încercare a sistemului sanitar”, iar acest pachet „așează toate serviciile esențiale pentru viața omului, de care trebuie să beneficieze toți cetățenii atunci când au nevoie, indiferent dacă sunt asigurați sau neasigurați”.

De asemenea, el a precizat, referitor la proiectul de servicii medicale de bază, că „există o condiționalitate în acordul cu FMI, cu termen de finalizare la 30 septembrie”.

Eugen Nicolăescu a participat, luni, la Universitatea Valahia din Alexandria, la o dezbatere regională privind rezolvarea problemelor din sistemul sanitar, reuniune la care au luat parte specialiști din domeniu și autorități din Regiunea Sud Muntenia. Dezbaterea a fost prima dintr-un program ce cuprinde consultări similare în alte șapte centre din țară, până la sfârșitul lunii septembrie.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Sesizare: Miros de gaze într-o școală din Capitală unde sunt amenajate secții de votare
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Prosport.ro
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe arabi. Cum și-a făcut apariția în Qatar
Adevarul
Anul 2026, istoric pentru infrastructura României: autostrăzi complet finalizate și sute de kilometri pregătiți de inaugurare
Mediafax
Prahova: În unele localități apa nu a ajuns încă. În altele au fost înregistrate avarii
Click
Monica Pop, dată afară din restaurant! Ireal ce i-a făcut un angajat medicului și prietenelor sale: „Bineînțeles că și ospătarii și ceilalți participanți, erau consternați”
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
Ultimele imagini cu Rodica Stănescu înainte să moară! Se transformare radical de dragul iubitului. Intervenții estetice și...
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Deținerea unui smartphone la vârsta de 12 ani a fost asociată cu riscuri pentru sănătatea mintală și cea fizică