Prima pagină » Știri » Noutăți din sistemul de protecție specială. Câți copii beneficiază de această măsură

Noutăți din sistemul de protecție specială. Câți copii beneficiază de această măsură

Noutăți din sistemul de protecție specială. Câți copii beneficiază de această măsură

La sfârșitul lunii martie 2020, 50.049 de copii făceau parte din sistemul de protecție specială, iar un procent de 69,78% din acest total beneficiau de măsura de protecție specială de tip familial.

În plus, conform datelor statistice publicate de Ministerul Muncii și Protecției Sociale (MMPS), un număr de 15.126 copii (30,22%) beneficiau de măsura de protecţie specială în servicii de tip rezidenţial. Din acest total, 11.959 copii se aflau în servicii de tip rezidenţial publice şi 3.167 copii se aflau în servicii de tip rezidenţial private, conform Agerpres.

De asemenea, 34.923 copii beneficiau de măsură de protecţie specială în servicii de tip familial, din care 18.173 copii se aflau la asistenţi maternali, 12.212 copii se aflau la rude până la gradul IV inclusiv şi 4.538 copii se aflau la alte familii sau persoane.

Reducerea intrării copiilor în sistemul de protecţie specială nu ar fi fost posibilă fără dezvoltarea serviciilor de prevenire a separării copiilor de părinţi (centre de zi, centre de recuperare, centre de consiliere, etc.).

Începând cu 1 ianuarie 2005 serviciile publice de asistenţă socială de la nivelul consiliilor locale sunt principalele responsabile cu dezvoltarea acestora, ajungând la 31 martie 2020 să ofere servicii pentru 44,99% din copiii beneficiari de astfel de servicii, pentru 23,4% oferind organismele private acreditate, iar 31.61% sunt beneficiari ai serviciilor de prevenire oferite de Direcţiile Generale de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului”, menționează reprezentanţii ministerului.

Serviciile disponibile în sistemul de protecție specială

La data de 31 martie 2020 existau 1.100 servicii de tip rezidenţial publice şi 299 servicii de tip rezidenţial ale organismelor private acreditate. Aceste servicii includ: centre de plasament clasice sau modulate, apartamente, case de tip familial, centre maternale, centre de primire în regim de urgenţă, alte servicii (serviciul pentru dezvoltarea deprinderilor de viaţă independentă, adăpost de zi şi de noapte).

Din totalul celor 1.399 servicii de tip rezidenţial, un număr de 292 servicii de tip rezidenţial (278 servicii de tip rezidenţial publice şi respectiv 14 servicii de tip rezidenţial private) erau destinate copiilor cu dizabilităţi.

Numărul copiilor care beneficiau de măsură de protecţie specială în aceste servicii destinate copiilor cu dizabilităţi era la data de 31 martie 2020, de 4.366 copii, înregistrându-se o scădere cu 646 copii faţă de aceeaşi perioadă a anului 2019.

La finele lunii martie, în cadrul Direcţiilor Generale de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului de la nivelul judeţelor/sectoarelor municipiului Bucureşti, în departamentul „Protecţia Copilului” erau angajate 32.835 persoane, cu 427 persoane mai mult faţă de aceeaşi dată din 2019 şi cu 221 persoane mai mult faţă de 31 decembrie 2019.

Din totalul celor 32.835 angajaţi, 4.695 (14,3%) erau angajaţi în aparatul propriu al DGASPC-urilor, 11.576 (35,26%) erau asistenţi maternali profesionişti, 12.684 (38,62%) erau angajaţi în serviciile de tip rezidenţial şi 3.880 (11,82%) erau angajaţi în servicii de îngrijire de zi.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
„Cel mai frumos loc de pe Pământ” – destinația europeană aproape lipsită de turiști, cu hoteluri de la 35 de euro pe noapte
Digi24
Cele două probleme care țin pe loc încheierea unui acord de pace Rusia - Ucraina, dezvăluite de Keith Kellogg
Cancan.ro
Motivul real pentru care Mirabela Grădinaru nu a votat. Răspunsul BIZAR oferit de Nicușor Dan
Prosport.ro
FOTO. Cea mai frumoasă fotbalistă din lume a primit o ofertă de nerefuzat
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
Alegeri Primăria București 2025. Prezența crește pe seară. Director INSCOP: Va câștiga cine a făcut ceva treabă în București / Cum arată situația în prezent
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
O crimă care pune gaz pe foc în procesul de mobilizare din Ucraina, în criză de soldați. „Sunt incredibil de ruşinată”
Cancan.ro
Și-a părăsit iubita medic pentru Rodica Stănoiu! Noi detalii despre 'puiuțul' fostei ministrese a Justiției
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Efectul surprinzător al gazului ilariant împotriva depresiei severe