Prima pagină » Știri » O furtună puternică a doborât mai mulți copaci în județul Giurgiu

O furtună puternică a doborât mai mulți copaci în județul Giurgiu

O furtună puternică a doborât mai mulți copaci în județul Giurgiu
O furtună puternică produsă, marți seară, în Giurgiu, a doborât copaci în mai multe zone din județ, inclusiv în municipiul Giurgiu, în urma incidentelor nefiind înregistrate victime, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Vântul puternic a doborât mai mulți copaci, marți seară, în municipiul Giurgiu, dar și alte zone ale județului Giurgiu, militarii de la Inspectoratul județean pentru Situații de Urgență intervenind pentru îndepărtarea pomilor căzuți.

Astfel, potrivit purtătorului de cuvânt al Comitetului Județean pentru Situații de Urgență (CJSU) Giurgiu, căpitan Mădălina Boțoroagă, la ora transmiterii acestei știri pompierii intervin în zona Istru, din municipiul Giurgiu, pentru îndepărtarea unui copac doborât de vânt.

Echipele de intervenție au solicitat sprijinul companiei de electricitate, pentru întreruperea curentului electric în zonă întrucât în cădere pomul a antrenat mai multe fire ale rețelei electrice.

Doi copaci au căzut, de asemenea, pe carosabil în localitatea Slobozia, unul la intrarea în această comună dinspre Giurgiu și altul la ieșirea către localitatea Malu, vântul puternic doborând un pom și pe drumul județean 504.

Purtătorul de cuvânt al CJSU Giurgiu a declarat corespondentului MEDIAFAX că în niciunul dintre aceste cazuri nu au fost înregistrate victime, iar echipele de intervenție ale ISU Giurgiu au fost sprijinite în acțiunile lor de serviciile voluntare pentru situații de urgență din localitățile afectate.

Județul Giurgiu s-a aflat, marți seară, între orele 18.20 și 19.30, alături de Capitală și de județul Ilfov, sub o avertizare nowcasting cod galben, fenomenele vizate fiind vânt, grindină și descărcări electrice.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Irina Rimes, despre punctajul acordat României de Republica Moldova: Vreau să văd publicată lista juriului
Digi24
De ce nu poate elita de la Kremlin să-l înlăture de la putere pe Putin și ce poate face Occidentul ca să grăbească prăbușirea regimului
Cancan.ro
Cresc pensiile românilor cu 600 lei, de la 1 ianuarie 2027. Cine beneficiază de această mărire și care este condiția
Prosport.ro
FOTO. Iulia Pârlea, în costum de baie pe plaja din Grecia. Prezentatoarea TV pentru care s-au certat Marica şi Torje arată spectaculos
Adevarul
Piatra Teiului, marele viaduct de pe lacul Bicaz. Cum s-a schimbat locul de la porțile Moldovei, Bucovinei și Transilvaniei
Mediafax
Eurovision: Val de reacții negative în Moldova după ce juriul a oferit doar 3 puncte României
Click
Două zodii intră într-o perioadă de aur începând cu 21 mai. Se vor afla sub o stea norocoasă, apar oportunități importante și se anunță reușite în plan financiar și sentimental
Digi24
Controversă la Eurovision: Publicul din R. Moldova a acordat 12 puncte României, juriul doar 3. Reacția prezentatoarei Margarita Druță
Cancan.ro
Orașele din România în care plouă toată luna iunie. Meteorologii EaseWeather anunță cea mai ploioasă vară din mileniul trei
Ce se întâmplă doctore
Daniela Crudu, de nerecunoscut! Cum a ajuns să arate acum. Fanii sunt îngrijorați: „E bolnavă?”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Foto / Un ARO 243 de armată, scos la vânzare pe OLX. Cât cere proprietarul pentru modelul românesc produs în 1989
Descopera.ro
„Cine a înșelat o dată, va înșela mereu”: Un studiu amplu dezvăluie secretele infidelității
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Într-un restaurant select, un muzician se apropie de masa lui Bulă
Descopera.ro
Utilizarea medicamentelor pentru slăbit poate avea un dezavantaj surprinzător