Prima pagină » Știri » Observator român la alegerile din Paris: „Le transmit românilor din țară să ne urmeze exemplul”

Observator român la alegerile din Paris: „Le transmit românilor din țară să ne urmeze exemplul”

Observator român la alegerile din Paris:
Mii de români stau la această ore la Paris pentru a putea vota, mulți dintre aceștia făcând rând chiar din timpul nopții.

Un român de la Paris, Alexandru Urdaș, care este observator în secția din cadrul Ambasadei Române din Paris a declarat, pentru gândul, că procesul de vot merge foarte greu, iar coada este foarte mare.

„La ora 04:00 erau câteva sute de personaje la coadă. Acum sunt mult mai mulți. Le transmit românilor din țară să ne urmeze exemplul, să lase la o parte diferențele care pot exista între noi datorită opțiunilor poliitice și alegerilor politice „, a relatat Alexandru Urdaș, a relatat, în direct la Gândul LIVE.

 Ministrul de Externe, Teodor Meleșcanu, aflat la Paris, s-a declarat surprins de numărul mare de votanți aflați la Paris.

„În mod normal cu această organizare ar putea să voteze toți cei care se prezintă la vot. Nu cred că noi trebuie să votăm aici, putem vota în țară ca să îi lăsăm special pe cei care stau aici ca să poată vota. Pentru moment nu avem secții descompletate”, a declarat Teodor Meleșcanu.

El le-a transmis românilor care ajung la cozile din Paris, care acum sunt uriașe, să se îndrepte la o secția aflată la peste 350 km de Paris „unde coada nu este mare, iar orașul este superb”.

La ora 09:30, la secțiile de votare din Paris, aflate în incinta Ambasadei Române sau la ICR, se aflau peste 4.500 de oameni. „Nu există ștampile în plus, nu există urne în plus aici. Numărul românilor care doresc să voteze astăzi aici este enorm”, a transmis Lucian Mîndruță la Gândul LIVE, în direct de la Paris.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Zelenski avertizează că Rusia ar putea primi până la 50.000 de soldați nord-coreeni
Digi24
Drona care a explodat în Bulgaria, aproape de România, a fost identificată. Ce arată analiza preliminară a epavei
Cancan.ro
Marco Verratti, dezbrăcat de o dansatoare într-un club exclusivist din Mykonos. Campionul italian a cedat complet în fața ispitei!
Prosport.ro
FOTO. Irina Deleanu, imagini incendiare: „Îmi place să fiu cât mai naturală”
Adevarul
SURSE Noile condiții puse de Bolojan pentru a vota un guvern
Mediafax
NASA trimite un avion să „prindă” umbra eclipsei. Misiunea care va prelungi întunericul total
Click
Orașele din România care au cucerit doi turiști americani. Au ajuns din întâmplare în țara noastră și au cheltuit 4.000 de dolari
Digi24
Devin oamenii mai puțin inteligenți? Ce este „efectul Flynn invers” și de ce îi îngrijorează pe cercetători
Cancan.ro
Meteorologii Accuweather anunță o toamnă cum nu prea a mai fost, în România. Ce se întâmplă în septembrie, octombrie și noiembrie 2026, în București. Pe ce dată ninge
Ce se întâmplă doctore
Alina Pușcău, mărturisire sfâșietoare înainte de operație. A fost diagnosticată cu cancer la sân în metastază: „Este singurul tratament care o să mă ajute să îmi salvez viața”
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Ce se întâmplă dacă trebuie să fugi cu Tesla în timp ce încarcă? Un atac armat reaprinde discuția
Descopera.ro
Este adevărat că inteligența oamenilor scade?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Badea Gheorghe: – Nu pot face dragoste!
Descopera.ro
Creierul este programat să recâștige greutatea pierdută, indică un studiu