Prima pagină » Știri » Omul de afaceri Abdullah Atas a fost acuzat oficial de omor calificat

Omul de afaceri Abdullah Atas a fost acuzat oficial de omor calificat

Andrei Dumitrescu
Omul de afaceri Abdullah Atas a fost acuzat oficial de omor calificat
Omul de afaceri turc Abdullah Atas a fost dus, luni, din arest la Parchetul Tribunalului București, pentru a fi anunțat că este acuzat de omor calificat, după ce a intrat cu mașina în polițistul Gheorghe Ionescu, iar acesta a decedat, după trei săptămâni în care a fost în comă.

Procurorii Parchetului Tribunalului București l-au citat pe Abdullah Atas să se prezinte luni, pentru a i se aduce la cunoștință că i-a fost schimbată încadrarea din tentativă de omor în omor calificat.

Încadrarea juridică a faptei a fost schimbată după ce polițistul Gheorghe Ionescu, de la Brigada Rutieră a Capitalei, a murit vineri, la Spitalul de Urgență Floreasca, din cauza rănilor foarte grave pe care le-a suferit cu aproape trei săptămâni în urmă, când omul de afaceri turc l-a lovit intenționat cu mașina, refuzând să oprească pentru un control, întrucât se urcase băut la volan.

Pentru acuzația de omor calificat, Abdullah Atas riscând o pedeapsă între 15 și 25 de ani de închisoare sau detenție pe viață, au declarat pentru MEDIAFAX surse judiciare.

Accidentul în urma căruia polițistul Gheorghe Ionescu a murit s-a produs în 2 august, în jurul orei 03.30, în zona intersecției străzii Nicolae Caramfil cu Șoseaua Pipera, unde acesta se afla împreună cu alți agenți de la Brigada Rutieră a Capitalei, pentru un control în trafic. Polițistul i-a făcut semn lui Abdullah Atas să oprească mașina pe care o conducea, omul de afaceri turc a încetinit, dar când a ajuns în dreptul lui Gheorghe Ionescu, a accelerat și l-a lovit. Gheorghe Ionescu a fost târât pe capotă pe o distanță aproximativ 350 de metri, apoi a fost aruncat pe șosea la 10 metri. Anchetatorii au stabilit că șoferul avea o alcoolemie de 1,65 la mie și mergea cu o viteză de 180 – 200 de kilometri la oră.

Gheorghe Ionescu a fost internat atunci la Spitalul Floreasca, medicii stabilind că polițistul a suferit politraumatism, traumatism cranio-cerebral grav cu focare hemoragice multiple și edem cerebral difuz, fractură fronto-parietală stângă, traumatism toracic forte cu multiple fracturi costale și fractură sternală, contuzie pulmonară stângă și hemotorax stâng, traumatism abdominal sever cu ruptură splenică, contuzie pancreatică și multiple leziuni mezenterice cu ischemie de intestin subțire, contuzie renală stângă și hematom retroperitoneal minim.

Abdullah Atas a fost arestat preventiv în 3 august, de Tribunalul București.

Gheorghe Ionescu avea 44 ani și lucra de 23 de ani în Ministerul Afacerilor Interne. Polițistul a fost decorat post-mortem cu Ordinul Național „Serviciul Credincios” în grad de Cavaler, conferit de președintele Klaus Iohannis, la propunerea vicepremierului Gabriel Oprea. Agentul șef principal Gheorghe Ionescu a fost trecut în corpul ofițerilor, fiind înaintat în gradul de subinspector de poliție post-mortem, prin ordin al ministrului Afacerilor Interne.

Ofițerul de poliție a fost înmormântat duminică, cu onoruri militare, în prezența a aproape o mie de persoane, printre care și sute de polițiști, unii dintre aceștia colegi ai lui Gheorghe Ionescu. La ceremonia religioasă au fost prezenți, alături de familie, vicepremierul Gabriel Oprea șeful Poliției Române, Petre Tobă, și șefii altor structuri din MAI.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Cine a dat autorizația? NATO, noi detalii despre drona doborâtă în Buzău
Digi24
„Erau panicați, unii plângeau”. Localnicii din zona Padina povestesc ce au văzut și auzit când a fost doborâtă drona
Cancan.ro
Bona Irinei Columbeanu spune pentru prima dată ce a trăit în vila de la Izvorani: 'Pentru mine, la doar 18 ani, a fost o schimbare uriașă'
Prosport.ro
Prezentatoarea TV care a făcut striptease pentru Adi Mutu, goală pe barcă! Imaginile au strâns sute de mii de aprecieri
Adevarul
Ce urmează după Ucraina? Cinci scenarii pentru un posibil atac al Rusiei asupra Europei
Mediafax
ULTIMA ORĂ! Traseul bizar al dronei doborâte de F-16. Pe unde a trecut aceasta
Click
O româncă și-a schimbat complet viața la 43 de ani. Momentul care a făcut-o să renunțe la cariera de cofetar: „Învățarea este pe tot parcursul vieții”
Digi24
„Militarii români fac minuni cu ce au”. Radu Miruță spune că pilotul care a doborât drona a reacționat într-o fracțiune de secundă
Cancan.ro
ULTIMA ORĂ! Accident teribil în România!
Ce se întâmplă doctore
Din ce își câștigă banii acum Daniela Crudu, după retragerea din televiziune A spus fără ezitare cu ce se ocupă: Tot ce se întâmplă acolo e wow
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Cât costă racheta cu care F-16 a distrus drona din Buzău. Confirmarea MApN pentru ProMotor
Descopera.ro
Cât poate să trăiască un om? Un studiu ar fi elucidat misterul!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. El și ea la prima întâlnire: – Știi, eu sunt cam timid!
Descopera.ro
ChatGPT, folosit ca psiholog de tot mai mulți oameni. Este bine sau nu?