Prima pagină » Coronavirus » PANDEMIE. Cluj: Un avion al Tarom a adus peste 1,3 milioane de materiale medicale de protecţie din China

PANDEMIE. Cluj: Un avion al Tarom a adus peste 1,3 milioane de materiale medicale de protecţie din China

PANDEMIE. Cluj: Un avion al Tarom a adus peste 1,3 milioane de materiale medicale de protecţie din China
Avion al condamnaților, pe ruta Italia-București! Cine sunt „pasagerii” de la bord

Un avion al Tarom a adus din China primul transport de materiale medicale de protecţie pentru spitalele din judeţul Cluj. Este vorba de peste 1,4 de echipamente de protecţie pentru spitalele locale printre care măşti chirurgicale, mănuşi şi bonete, dar şi combinezoane şi ochelari, relatează Mediafax.

Aeronava Boeing 747-800 a decolat în cursul dimineţii din Shanghai şi a aterizat după amiază pe Aeroportul Internaţional ”Avram Iancu” Cluj, valoarea totală a transportului fiind de aproape 3,8 milioane de lei.

Cele mai multe materiale au revenit Spitalului Clinic Judeţean de Urgenţă Cluj-Napoca care a alocat din bugetul propriu aproape 1,5 milioane de lei.

„Preţurile de achiziţie pe care noi, spitalele din Cluj, le avem sunt preţuri care includ preţul mărfii, costurile de transport, comisioane vamale. Nu există adaos comercial din partea societăţii care le-a importat”, a spus directorul Spitalul Clinic Judeţean de Urgenţă Cluj-Napoca, Petru Şuşca.

Materialele medicale sunt de calitate şi au fost aduse cu ajutorul echipei de voluntari ”Un Singur Cluj”, dar şi al autorităţilor locale.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Virusul HPV va afecta 8 din 10 persoane pe parcursul vieții, chiar și în cazul relațiilor stabile
Digi24
„Pare că noi suntem următorii”. Teritoriul danez care vrea independența, dar se teme că va ajunge ținta lui Trump sau a Rusiei
Cancan.ro
O mare fabrică din România se închide după decenii de activitate. Peste 800 de angajați riscă să rămână fără loc de muncă
Prosport.ro
FOTO. „Ești perfectă”. Apariției vedetei i-a extaziat pe fani
Adevarul
Putin și Xi jubilează privindu-i pe americani cum se chinuie în Iran? Expert de la Casa Albă: „Suntem blocați într-o capcană creată de noi înșine”
Mediafax
Cercetătorii confirmă: ceaiul matcha poate reduce strănutul la persoanele alergice
Click
„Îi plăcea să mănânce simplu” Rețeta de post cu spanac pe care Nicolae Ceaușescu o consuma pe săturate. Leguma pe care o evita cu desăvârșire
Digi24
„Veţi vedea curând”. Iranul dezminte afirmaţiile lui Hegseth şi spune că „nu există nicio problemă” cu liderul Mojtaba Khamenei
Cancan.ro
Impozitele se recalculează pentru mulți proprietari. Ce români pot primi bani înapoi de la primărie
Ce se întâmplă doctore
Cristina Demetrescu nominalizează zodia care riscă să ajungă la sapă de lemn în luna martie: „Evitați riscurile mari!”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Un jurnalist britanic a găsit ceva neașteptat pe bancheta unei mașini abandonate: „Nu ai fost mulțumit și vrei mai mult?”
Descopera.ro
Cel mai vechi strămoș al oamenilor, găsit la granița cu România!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. La farmacie: - Aveți medicamente anti-potență? -La ce vă trebuie?
Descopera.ro
Cea mai veche peșteră din lume exista cu mult timp înaintea dinozaurilor