Prima pagină » Știri » PANDEMIE. Statul nordic în care vânzările de băuturi alcoolice s-au majorat simțitor. Care au fost principalii beneficiari ai creșterilor consumului de alcool

PANDEMIE. Statul nordic în care vânzările de băuturi alcoolice s-au majorat simțitor. Care au fost principalii beneficiari ai creșterilor consumului de alcool

PANDEMIE. Statul nordic în care vânzările de băuturi alcoolice s-au majorat simțitor. Care au fost principalii beneficiari ai creșterilor consumului de alcool

Vinmonopolet, compania guvernamentală care deține monopolul vânzărilor de băuturi alcoolice în Norvegia, a declarat recent prin vocile sale oficiale că procentajul comerțului cu produse pe bază de alcool s-au majorat cu 44% în luna mai a acestui an, față de aceeași lună a lui 2019.

Totul, ca urmare a restricțiilor de călătorie, impuse pe fondul pandemiei de coronavirus, care au blocat accesul consumatorilor norvegieni la alcool mai ieftin, achiziționat de peste graniță, au spus cei de la Vinmonopolet, citați de Reuters.

Norvegia și-a închis granițele la mijlocul lunii martie 2020 pentru majoritatea străinilor și a impus carantina tuturor celor care s-au întors din călătoriile de peste graniță. Și asta în timp ce aceleași autorități norvegiene decideau închiderea restaurantelor, lăsându-le loc celor de la Vinmonopolet să devină singura sursă de alcool, alta decât berea.

Totalul vânzărilor comerciantului de alcool s-au majorat consistent în perioada ianuarie-mai 2020, cu 28%, în ciuda schimbărilor aproape inexistente în piață, pe perioada primelor două luni din interval.

„Vânzările s-au majorat, însă nu mai mult decât ne așteptam, în contextul blocării comerțului peste graniță, dar și al stopării activității magazinelor tip duty-free, barurilor și cafenelelor”, a declarat pentru sursa citată Jens Nordahl, purtătorul de cuvânt al Vinmonopolet.

Cine a beneficiat de creșterea vânzărilor de alcool

De închiderea granițelor au beneficiat importatorii de băuturi alcoolice din sectorul privat, respectiv producătorii și vânzătorii en-gros, furnizorii obișnuiți ai magazinelor-monopol, cum este și Arcus, din Oslo.

„Atâta vreme cât restricțiile de transport se mențin, vânzările prin Vinmonopolet rămân la un nivel ridicat”, a precizat pentru agenția de presă citată Per Bjoerkum, purtător de cuvânt al Arcus.

Arcus, entitatea comercială care în martie 2020 a amânat decizia de a plăti dividende acționarilor, a reintrodus pe agenda consiliului director achitarea sumelor programată anterior. Prețul unei acțiuni Arcus tranzacționată a crescut simțitor, chiar și cu 50%, și a atins cel mai înalt nivel din ultimele 14 luni în ziua de vineri, 4 iunie 2020.

În timp ce restaurantelor și barurilor li s-au permis gradual să deschidă porțile, dar să aibă parte de un număr mai mic de clienți, guvernul norvegian a precizat că limitarea accesului turiștilor străini în țară ar putea dura chiar și luni.

La data de 29 mai 2020, Norvegia a fost de acord să primească pe teritoriul său cetățeni din Danemarca vecină începând cu data de 15 iunie, dar menținând carantina pentru alte state, cum este și cazul Suediei. Nu de puține ori, norvegienii vizitau Suedia pentru a-și ține sub control facturile plătite pentru achiziția de alcool.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Un șofer din București a lovit un copac și două ambulanțe SMURD
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Prosport.ro
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe arabi. Cum și-a făcut apariția în Qatar
Adevarul
Povestea celui mai bogat sat din Ucraina, aflat la graniţa cu România. Paradoxul castelelor din Nyzhnia Apșa
Mediafax
AEP: Peste 2.2 milioane de alegători înscriși pentru alegerile locale parțiale de duminică
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
Ultimele imagini cu Rodica Stănescu înainte să moară! Se transformare radical de dragul iubitului. Intervenții estetice și...
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Astronomii descoperă că o forță misterioasă influențează piticele albe