Prima pagină » Știri » Sirieni prinși în timp ce încercau să iasă ilegal din România. Trei bulgari au fost reținuți pentu trafic de migranți – VIEDO

Sirieni prinși în timp ce încercau să iasă ilegal din România. Trei bulgari au fost reținuți pentu trafic de migranți – VIEDO

Trei bulgari au fost reținuți pentru infracțiunile de constituirea a unui grup infracțional organizat și trafic de migranți. Patru sirieni încercau să iasă ilegal din țară, fiind ascunși printre paleţii cu produse electrice.

La data de 08.10.2020, procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism – Biroul Teritorial Giurgiu au dispus reținerea pe o perioadă de 24 de ore a trei inculpaţi, cetăţeni bulgari, pentru săvârșirea infracţiunilor de constituire a unui grup infracțional organizat și trafic de migranți”, a transmis, vineri, DIICOT, printr-un comunicat de presă.

Migranții intenționau să ajungă ilegal în țări din vestul Europei

„Multe persoane de cetățenie bulgară au racolat, îndrumat, transportat și călăuzit grupuri de migranți, în scopul trecerii frauduloase a frontierei de stat dintre Bulgaria si România – prin P.T.F. Giurgiu și PTF Calafat și ulterior, a frontierei de stat dintre Romania și Ungaria – prin PTF Nadlac, destinația finală fiind țări din vestul Europei”, se mai arată în comunicat.

Patru cetăţeni din Siria, ascunși printre paleţii cu produse electrice

Unul dintre inculpați, în vârstă de 52 de ani, șofer al unei autoutilitare, care transporta paleţi cu produse electrice pentru Franţa, a fost prins la Punctul de Trecere a Frontierei Nădlac II – Csanadpalota. El încerca să iasă din România.

În urma efectuării controlului amănunţit al mijlocului de transport, poliţiştii de frontieră au descoperit, ascunși în interiorul paleţilor, patru cetăţeni din Siria, cu vârste cuprinse între 20 şi 42 de ani.

Tribunalul Giurgiu a dispus măsura arestării preventive pentru o perioadă de 30 de zile a celor trei inculpaţi.

Cauza a fost instrumentată împreună cu poliţişti de frontieră din cadrul Inspectoratului Teritorial al Poliţiei de Frontieră Giurgiu.

Facem precizarea că, pe întreg procesul penal, suspecții și inculpații beneficiază de drepturile și garanțiile procesuale prevăzute de Codul de procedură penală, precum si de prezumția de nevinovăție.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Pe cine avantajează prezența mică la alegerile din București
Digi24
Cele două probleme care țin pe loc încheierea unui acord de pace Rusia - Ucraina, dezvăluite de Keith Kellogg
Cancan.ro
Și-a părăsit iubita medic pentru Rodica Stănoiu! Noi detalii despre 'puiuțul' fostei ministrese a Justiției
Prosport.ro
FOTO. Cea mai frumoasă fotbalistă din lume a primit o ofertă de nerefuzat
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
Primele rezultate. Cum au votat bucureștenii până la acestă oră
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
O crimă care pune gaz pe foc în procesul de mobilizare din Ucraina, în criză de soldați. „Sunt incredibil de ruşinată”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
De ce poți simți singurătate chiar și atunci când ai prieteni și cum poți restabili legăturile?