Prima pagină » Știri » Percheziții în Alba și Brăila. Cum se ajungea din Sri Lanka în Franța cu 2.500 de euro

Percheziții în Alba și Brăila. Cum se ajungea din Sri Lanka în Franța cu 2.500 de euro

Procurorii DIICOT fac, vineri, patru percheziții în Alba și Brăila, fiind vizate cinci persoane acuzate de trafic de migranți, după ce ar fi cerut câte 2.500 de euro de la 13 persoane din Sri Lanka pentru a le ajuta să treacă fraudulos granița, pe ruta Grecia - România și să ajungă în Franța.

Procurorii DIICOT fac, vineri, patru percheziții în Alba și Brăila, fiind vizate cinci persoane acuzate de trafic de migranți, după ce ar fi cerut câte 2.500 de euro de la 13 persoane din Sri Lanka pentru a le ajuta să treacă fraudulos granița, pe ruta Grecia – România și să ajungă în Franța.

Anchetatorii au stabilit că Santhirarajah Nagalingam, cetățean francez de origine srilankeză, împreună cu cetățeni români, au constituit o grupare infracțională cu scopul de a obține beneficii financiare din îndrumarea sau călăuzirea mai multor persoane, în scopul trecerii frauduloase a frontierei de stat, cu destinația către state din Europa de Vest, se arată într-un comunicat de presă de vineri al Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism (DIICOT).

În acest sens, Santhirarajah Nagalingam a identificat 13 potențiali migranți din Sri Lanka, cărora le-a cerut câte 2.500 de euro pentru a-i transporta ilegal către state europene, destinația finală fiind Franța.

„Membrii grupării au asigurat transportul migranților pe ruta Grecia – România, cazarea acestora pe teritoriul statului român și călăuzirea lor în vederea trecerii frauduloase a frontierei de stat”, a precizat DIICOT.

Grupul infracțional organizat, constituit din cinci persoane, a fost destructurat de procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism – Serviciul Teritorial Alba-Iulia, împreună cu ofițeri de poliție judiciară din cadrul BCCO Alba.

Anchetatorii fac vineri patru percheziții la locuințele membrilor grupării, din județele Alba și Brăila. Suspecții vor fi duși la audieri, urmând ca procurorii DIICOT să dispună măsurile legale în cazul acestora.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Marele pierzător al acestor alegeri
Digi24
George Simion: „Democrația a fost călcată în picioare”. Reacția liderului AUR după închiderea urnelor
Cancan.ro
Moartea Rodicăi Stănoiu, învăluită în mister! Semnul care a stârnit îngrijorare în rândul celor care o cunosc
Prosport.ro
FOTO. Parcă sunt surori! Cum arată mama Jaquelinei Cristian, jucătoarea română care a încasat peste 1 milion de dolari în 2025
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
EXIT-POLL Alegeri Primăria București 2025. CURS: Ciucu 32,7% Băluță 26,3% Alexandrescu 20,2% Drulă 12,8%. INSCOP: Ciucu: 31,7%, Băluță 26,1%, Alexandrescu 21,1%
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
AUR a recunoscut că Anca Alexandrescu a pierdut alegerile. Ce a spus Simion despre relația cu Georgescu
Cancan.ro
Motivul real pentru care Mirabela Grădinaru nu a votat. Răspunsul BIZAR oferit de Nicușor Dan
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Câți dintre europeni recunosc că sunt stresați la locul de muncă?