Prima pagină » Știri » Percheziții la o casă a unui lider PDL Prahova

Percheziții la o casă a unui lider PDL Prahova

Percheziții la o casă a unui lider PDL Prahova
Procurorii DIICOT Ploiești au percheziționat, miercuri, o casă din Câmpina care aparține prim-vicepreședintelui PDL Prahova Florin Anghel, fost deputat, iar descinderile vizează un dosar privind fraude informatice, Anghel afirmând că nu are cunoștință despre anchetă și că imobilul este închiriat.

Procurorii DIICOT Ploiești au percheziționat, miercuri, o casă din Câmpina care aparține prim-vicepreședintelui PDL Prahova Florin Anghel, fost deputat, iar descinderile vizează un dosar privind fraude informatice, Anghel afirmând că nu are cunoștință despre anchetă și că imobilul este închiriat. 

Șeful DIICOT Ploiești, procurorul Ionuț Botnaru, a declarat corespondentului MEDIAFAX că procurorii au descins, miercuri dimineață, într-o casă din Câmpina, ancheta vizând un dosar prind fraude pe internet cu un prejudiciu de aproximativ 100.000 de euro.

„Există indicii temeinice că de la un IP din imobilul respectiv au fost plasate pe diverse site-uri de internet anunțuri false în urma cărora s-a creat un prejudiciu evaluat la 100.000 de euro”, a spus Ionuț Botnaru.

Potrivit șefului DIICOT Ploiești, procurorii care se ocupă de acest caz au stabilit că tineri din România care au creat acest prejudiciu aveau două moduri de operare. Unul dintre acestea consta în plasarea pe site-uri de vânzări internaționale, precum e-bay sau altele de acest gen, a unor anunțuri prin care susțineau că vând diverse bunuri, pentru care încasau un avans fără a trimite bunurile scoase la vânzare. Un alt mod de operare era plasarea unor anunțuri pe site-uri de matrimoniale sau răspunsul la anunțuri plasate de către cetățeni străini pe aceste site-uri. Românii trimiteau fotografii cu fete frumoase, spuneau că-și doresc o familie și că ar vrea să îi întâlnească pe cetățenii străini, dar nu au bani să se deplaseze în afara țării și cereau diverse sume pentru călătorie.

Imobilul la care au avut loc descinderile aparține familiei prim-vicepreședintelui PDL Prahova Florin Anghel, fost deputat, și este închiriat.

Surse apropiate anchetei spun că în imobilul închiriat de Anghel ar locui o familie de profesori care are două fiice, cele două tinere putând fi suspecte în acest caz. Conform surselor citate, procurorii nu a stabilit încă dacă cele două fiice ale respectivei familii sunt sau nu autoarele fraudelor informatice, însă indiciile arată că de la un terminal informatic amplasat la acea adresă au fost plasate anunțurile în baza cărora s-au comis fraudele.

Contactat telefonic, fostul deputat Florin Anghel a declarat corespondentului MEDIAFAX că deține imobilul în care s-au făcut perchezițiile, dar că nu mai locuiește acolo de zece ani, casa fiind închiriată unei familii care locuiește în ea de aproximativ doi ani.

Anghel a spus că a aflat din presă despre descindere și că vecinii i-au spus că anchetatorii a plecat din casă cu laptop-uri.

„Presupun că este vorba despre un dosar cu hackeri. Nu am nicio legătură cu acest caz”, a spus Florin Anghel.
 

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
NU renunța la cafea! Un studiu amplu schimbă tot ce știam până acum
Digi24
Cât de mulțumit a fost ministrul Radu Miruță de răspunsul Ucrainei privind drona explodată la Constanța. „Este absolut legitim”
Cancan.ro
Alertă meteo de ultimă oră! Furtuni, grindină și vijelii în mai multe județe din România
Prosport.ro
Cea mai frumoasă antrenoare din România i-a înnebunit din nou pe fani: „Superbă”
Adevarul
Drumul Regelui, noua șosea din Munții Zarandului. De la bârlogul haiducilor lui Față Neagră la casa lui Arsenie Boca și Vața Băi
Mediafax
ATENȚIE, dacă stai pe scaun peste 30 de minute! Ce au descoperit cercetătorii în 12 ani de studiu
Click
Zodiile care se vor bucura de succes pe toate planurile până pe 9 iulie. Nativul care se află în centrul atenției și atrage toate oportunitățile
Digi24
Rusia pregătește un atac asupra Poloniei, avertizează SUA. Soldații Moscovei ar putea traversa granița și pătrunde pe teritoriul NATO
Cancan.ro
Cel mai ieftin oraș din România. O garsonieră costă 7.500€ acum, în luna iulie 2026
Ce se întâmplă doctore
Vierme de un metru în intestin și 38 de paraziți în creier. Povestea femeii care a aflat prea târziu ce a contractat în timpul unei vacanțe
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Oltcit, relansat la Craiova sub umbrela Ford? Cum ar putea arăta și ce dotări ar avea, în 2026, noua mașină românească
Descopera.ro
O structură mamut observată în spațiul cosmic sfidează tot ce știm!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: - Bulă, de ce nu-mi mai muști urechea când te trezești...
Descopera.ro
Creatina ar putea ajuta la combaterea depresiei, spun oamenii de știință