Prima pagină » Știri » Percheziții la Penitenciarul Galați și în Brăila, la persoane suspectate de înșelăciuni prin telefon. Cum convingeau oamenii să le trimită bani

Percheziții la Penitenciarul Galați și în Brăila, la persoane suspectate de înșelăciuni prin telefon. Cum convingeau oamenii să le trimită bani

Percheziții la Penitenciarul Galați și în Brăila, la persoane suspectate de înșelăciuni prin telefon. Cum convingeau oamenii să le trimită bani
Polițiștii fac, joi, cinci percheziții în municipiul Brăila și două în Penitenciarul Galați, fiind vizată o grupare de înșelăciuni prin telefon care ar fi fost coordonată de doi deținuți.

Polițiștii fac, joi, cinci percheziții în municipiul Brăila și două în Penitenciarul Galați, fiind vizată o grupare de înșelăciuni prin telefon care ar fi fost coordonată de doi deținuți.

Anchetatorii au stabilit, în urma investigațiilor, că membrii grupării infracționale, coordonată de două persoane încarcerate în Penitenciarul Galați, ar fi înșelat mai multe persoane, după ce s-au dat drept reprezentanți ai unei companii de telefonie și le-au spus că au câștigat premii în bani, pentru încasarea cărora trebuie să trimită prin poștă diferite sume de bani reprezentând taxa de încasare.

„Acestea sunt suspectate că, prezentându-se ca făcând parte dintr-o companie de telefonie, ar fi apelat victimele cărora le comunicau faptul că sunt câștigătoare ale unor premii în bani, pentru încasarea cărora le solicitau, însă, să transmită prin mandat poștal diverse sume de bani, reprezentând taxe de încasare ale premiilor (TVA sau alte comisioane)”, se arată într-un comunicat de presă al Poliției Române.

Banii trimiși prin poștă de către persoanele înșelate de membrii grupării erau încasați de patru bărbați, complici ai celor doi deținuți.

Polițiștii fac percheziții pentru identificarea și ridicarea mijloacelor de probă care au legătură cu activitatea infracțională a suspecților, a precizat sursa citată.

La acțiune participă polițiști de investigații criminale din Inspectoratul de Poliție al Județului Botoșani, IPJ Brăila, precum și polițiști ai Serviciilor pentru Acțiuni Speciale Botoșani și Brăila, cu suportul de specialitate al Direcției de Operațiuni Speciale.

În Penitenciarul Galați și la mai multe adrese din județul Brăila au fost făcute percheziții și în 11 februarie, atunci fiind vizate 12 persoane care ar fi înșelat cu peste 100.000 de lei mai mulți suceveni, cărora le-au telefonat susținând că sunt rude și le-au cerut bani pentru avocați sau pentru spitalizare.

Nouă dintre percheziții au fost făcute la deținuți din Penitenciarul Galați, alte două în municipiul Galați și una în județul Brăila, preciza Poliția Română.

Nouă persoane, între care șapte deținuți din Penitenciarul Galați, au fost audiate atunci la sediul IPJ Suceava. În urma perchezițiilor, anchetatorii au ridicat 30 de telefoane mobile și încărcătoare, dintre care 20 de la deținuții din Penitenciarul Galați, 28 de cartele SIM, un laptop, memory card-uri, sume de bani și înscrisuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Mii de turiști au rămas blocați în Laponia. Temperaturi de aproape minus 40 de grade
Digi24
Donald Trump s-a autoproclamat „președinte interimar al Venezuelei”. Imaginea postată de liderul american pe platforma sa socială
Cancan.ro
Câți bani a primit Iustin HVNDS, de la Antena 1, pentru cele doar 3 zile la Survivor 2026
Prosport.ro
Cristina ICH, apariție hot în costum de baie, în St. Barts
Adevarul
Ce se află sub gheața celei mai mari insule din lume. Pământul le-a ascuns aici dintr-un motiv anume
Mediafax
Timothée Chalamet, Globul de Aur! Lista COMPLETĂ a câștigătorilor din 2026
Click
Bijuteria regală, veche de 1.100 de ani, care are gravat mesajul: „Alfred a poruncit să fiu făcută”
Digi24
Reacția dură a preşedintelui Cubei, după ce Trump l-a amenințat să încheie un acord cu SUA „înainte să fie prea târziu”
Cancan.ro
Fenomene meteo foarte periculoase în Capitală. Bucureștenii, sfătuiți să evite deplasările în aceste zile, potrivit meteorologilor Accuweather
Ce se întâmplă doctore
O mai țineți minte pe Adela Lupșe, cunoscută pentru replica „Vreau să sune telefonul”? Cum arată acum, la 10 ani de când a renunțat la tv
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Șoferii care au parcat pe trotuar s-au trezit cu roțile blocate. Primăria a postat imaginile pe TikTok
Descopera.ro
Polul Sud tocmai s-a mutat! Cum a fost posibil?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Două pițipoance stau de vorbă: – M-ai prins în mijlocul unei partide de amor!
Descopera.ro
Test de cultură generală. Cât timp ar dura să zbori în jurul lumii?