Prima pagină » Știri » Peste 94.000 de ouă reștampilate și ținute în spații improprii, confiscate de la o fermă din Giurgiu

Peste 94.000 de ouă reștampilate și ținute în spații improprii, confiscate de la o fermă din Giurgiu

Peste 94.000 de ouă reștampilate și ținute în spații improprii, confiscate de la o fermă din Giurgiu
Peste 94.000 de ouă reștampilate și ținute în condiții improprii au fost confiscate de la o fermă din Giurgiu.

Sesizarea privind calitatea ouălor de consum provenite de la ferme ale unei societăți a fost înregistrată la cabinetul ministrului Agriculturii și Dezvoltării Rurale, care a dispus verificarea aspectelor reclamate, se arată într-un comunicat de presă al MADR.

Echipe mixte de specialiști de la Ministerul Agriculturii, APIA, ANSVSA, Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale și ofițeri din Poliția Română au făcut verificări la ferme și au găsit ouă reștampilate, depozitate în condiții improprii și ambalate necorespunzător. De asemenea, la fermă nu exista un registru de evidență a ouălor.

Astfel, echipele de control au dispus confiscarea a peste 94.000 de ouă de la fermă, pentru nerespectarea regimului de marcare, precum și amendarea societății cu 16.500 de lei.

Ministerul Agriculturii a precizat că, din datele transmise de specialiști, ouăle verificate nu pun în pericol sănătatea și siguranța consumatorilor.

Verificările continuă la celelalte ferme ale societății respective, iar în funcție de rezultatul acestora, controlul va fi extins, a precizat MADR.

Sursa citată a precizat că echipele de control verifică și legalitatea acordării subvențiilor de către APIA pentru măsura care vizează bunăstarea păsărilor.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Donald Trump îi cere lui Volodimir Zelenski „să se grăbească” cu demersurile pentru încheierea unui acord de pace cu Rusia
Digi24
China amenință cu „toate măsurile necesare” după ce CIA a publicat un clip în limba chineză pentru recrutarea de ofițeri
Cancan.ro
Gestul ireal făcut de fosta parteneră a lui Adrian Kreiner din spatele gratiilor. Ce le-a cerut magistraților 😲
Prosport.ro
FOTO. Mihaela Buzărnescu, apariție rară în costum de baie
Adevarul
Trupele NATO au fost „bătute măr” de ucraineni în cadrul unor exerciții în Estonia. „Suntem condamnați”
Mediafax
Un cunoscut oraș turistic, aflat lângă România, a interzis comerțul de alcool după ora 20.00
Click
Bancnota de 2.000 de lei cu eclipsa totală de Soare din 1999 a devenit o adevărată comoară. Cu cât se vinde în 2026
Digi24
Autospecială de pompieri, oprită de poliție în drum spre incendiu. Polițiștii se deplasau spre același incident
Cancan.ro
Lovitură de la tribunal pentru rudele tinerilor implicați în crima lui Mario Berinde din Cenei. Ce au decis judecătorii
Ce se întâmplă doctore
Ce mai face și cum arată acum Mirela Stoian, cea care a interpretat-o pe Lila, în „Vacanța Mare”. Actrița a intrat într-un con de umbră de ani buni
Ciao.ro
Vedete cu suflet mare! Ce persoane publice din România au adoptat copii
Promotor.ro
Rostec trimite BMP-3 către Rusia. Ajută în Ucraina sau ajung la „cimitirul” de 800 de unități distruse?
Descopera.ro
Arma secretă cu care dacii dădeau fiori inamicilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O femeie goală pușcă primește în casă curierul. Îl duce în dormitor şi...
Descopera.ro
Când ar putea adera și România la moneda euro?